Dzień Chorego przypada 11 lutego, we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Lourdes, która na całym świecie jest czczona jako Uzdrowicielka i Opiekunka chorych i cierpiących. Pragnieniem Ojca Świętego, ujawnionym w sposób oficjalny 11 lutego 1993 r., było zwrócenie uwagi na wartość cierpienia, którego doświadcza człowiek dotknięty bólem czy chorobą. Papież chciał tym samym skłonić osoby chore, które nie mogą uwolnić się od cierpienia przy pomocy medycyny, aby umiały w sposób duchowy akceptować to, co jest bolesne - dla kształtowania własnego charakteru. Dlatego Dzień Chorego jest przede wszystkim poświęcony modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.
Obchody tego Dnia nie spełniałyby zamierzonych celów, gdyby nie pomoc pracowników służby zdrowia: lekarzy, pielęgniarek, położnych, farmaceutów oraz wolontariuszy. W naszej diecezji, na znak jedności z Ojcem Świętym, we wszystkich szpitalach były sprawowane Msze św. o godz. 10.00 w intencji chorych, lekarzy i całej służby zdrowia.
W Szpitalu im. Stanisława Rybickiego w Skierniewicach posługę w tym dniu pełnił ordynariusz diecezji łowickiej bp Andrzej F. Dziuba. Po serdecznym powitaniu przez dyrektora Szpitala Grażynę Krulik, jej zastępcę dr. Jerzego Walendzika oraz innych przedstawicieli personelu medycznego, Ksiądz Biskup sprawował Mszę św. w szpitalnej kaplicy. Historię duszpasterstwa w Szpitalu przedstawił pracujący tam od 1967 r. kapelan - ks. Bogusław Zawierucha. W homilii Ksiądz Biskup wyraził radość z obecności wśród chorych tego Szpitala, a także ukazał istotę Dnia Chorego. Solidaryzował się również z cierpiącymi, zarówno w sensie fizycznym, psychicznym, jak i duchowym, zwracał uwagę na posługę miłości i podkreślał rolę uczynków miłosiernych, mocno akcentując ten, który odnosi się do ciała - „chorych nawiedzać”. Na podstawie Słowa Bożego bp. Dziuba ukazał też wymiar tego Dnia w okresie Wielkiego Postu. Eucharystię zakończyły podziękowania dla organizatorów, personelu administracyjnego i całej służby zdrowia oraz życzenia dalszej ofiarnej pracy w duchu miłości.
Po Mszy św. Ksiądz Biskup odwiedził chorych na oddziałach: neurologii, chirurgii i dziecięcym. Ponieważ wizyta Księdza Biskupa w szpitalu skierniewickim była pierwszą, dlatego żywo interesował się on stanem placówki. Pacjenci, lekarze i pozostali pracownicy służby zdrowia z wdzięcznością przyjmowali życzliwe i ciepłe słowa Księdza Biskupa. Upamiętnieniem tego wydarzenia są wspólne, pamiątkowe fotografie oraz obrazki z biskupim błogosławieństwem, które rozdano pacjentom.
Pomóż w rozwoju naszego portalu