Reklama

Posługi w łowickim seminarium

Niedziela łowicka 10/2005

Każde powołanie kapłańskie jest darem Bożym, stanowiącym niewątpliwie wielkie dobro dla tego, dla kogo jest przeznaczone. Jednocześnie jest to dar dla całego Kościoła, dobro dla jego życia i misji. Dlatego Kościół powinien chronić ten dar, cenić go i miłować. Kościół ponosi też odpowiedzialność za narodziny i dojrzewanie powołań kapłańskich w procesie formacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celem formacji kandydatów do kapłaństwa jest przygotowanie ich do udziału w kapłaństwie Chrystusa Dobrego Pasterza. Formacja ta powinna mieć więc charakter głęboko duszpasterski. 6-letni okres formacji w seminarium duchownym przygotowuje alumnów do służby i postawy miłosierdzia. Zanim alumni zostaną posłani do apostolstwa w parafiach, uczą się w seminarium miłości i miłosierdzia w codziennej „szkole modlitwy”. Ugruntowują swoją wiarę poprzez zasłuchanie w Słowo Boże oraz zdobywają rzetelną wiedzę z zakresu teologii, filozofii i nauk humanistycznych. W całokształcie formacji seminaryjnej uwrażliwia się także alumnów na współczesne problemy ludzkiej egzystencji. Ważną rolę w kształtowaniu postawy miłosierdzia alumnów pełnią wakacyjne praktyki, w których „dotykają” oni bezpośrednio ludzkiego bólu i cierpienia. Chodzi tu o praktyki w szpitalach, domach pomocy społecznej, hospicjach i we wspólnotach „Wiara i Światło”. Seminarium pragnie uformować takich kapłanów, którzy będą wrażliwi na ludzkie problemy, będą służyć - tak jak Chrystus - z ogromnym oddaniem i miłością wszystkim potrzebującym duchowej i materialnej pomocy. Dzięki temu staną się świadkami miłosierdzia.
Formacja seminaryjna na płaszczyźnie ludzkiej, duchowej, intelektualnej i pastoralnej dokonuje się więc etapami. Pobyt w seminarium to okres, w którym kandydat stopniowo dochodzi do święceń kapłańskich. Przygotowuje się do nich m.in. przez kolejne posługi: lektora, akolity, przez kandydaturę do diakonatu i kapłaństwa.
12 lutego 2005 r. na zakończenie rekolekcji wielkopostnych, które prowadził ks. Jakub Szcześniak z Lasek pod Warszawą, w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu biskup senior Alojzy Orszulik udzielił klerykom posługi lektoratu, akolitatu i kandydatury do diakonatu. Otrzymanie posługi lektoratu ma miejsce na III roku studiów. Lektor jest ustanowiony do wykonywania czytań z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii. Może on podawać intencje Modlitwy powszechnej, a gdy nie ma psałterzysty, może także wykonać Psalm między czytaniami. Posługę lektora otrzymali: Chrapulski Karol, Cukiert Łukasz, Drobik Szymon, Goc Kamil, Gumieniak Grzegorz, Lewandowski Mariusz, Moks Marcin, Motyl Zbigniew, Paszowski Łukasz, Wawrzyński Łukasz, Sylawnoawicz Andrzej, Wiktorowski Paweł i Zarębski Marek.
Udzielenie posługi akolity następuje na IV roku studiów, po wcześniejszym przygotowaniu teologiczno-liturgicznym. „Akolita jest ustanowiony po to, aby usługiwał przy ołtarzu i pomagał kapłanowi i diakonowi. Przede wszystkim ma przygotować ołtarz i naczynia liturgiczne oraz rozdawać wiernym Eucharystię, której szafarzem nadzwyczajnym jest ustanowiony” (Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego 65.). Akolita może także zanieść Komunię św. chorym i starszym, odpowiednio przygotowanym, którzy pozostają w domu lub w szpitalu. Posługę akolity otrzymali: Bernat Sylwester, Klemba Sławomir, Morawski Adrian, Sękalski Roman, Sikorki Tomasz, Śliwiński Łukasz, Tomasik Tomasz, Wasilewski Michał i Węgrzynowicz Marek.
Pierwszym stopniem sakramentu święceń, do których zmierzają alumni, jest diakonat. W starożytności posługi diakonów koncentrowały się na pełnieniu dzieł miłosierdzia, sprawowaniu niektórych czynności liturgicznych i posług duszpasterskich. Obecnie zadaniem diakonów, umocnionych darami Ducha Świętego, jest głoszenie Słowa Bożego, rozdzielanie Komunii św., przewodniczenie modlitwom, udzielanie chrztu, asystowanie przy zawieraniu małżeństw, zanoszenie Wiatyku i przewodniczenie obrzędom pogrzebu. Diakonat jest życiową decyzją przynależności do Kościoła przez sakramentalny akt święceń. Jest związany z praktykowaniem radykalizmu ewangelicznego. Posługa diakońska jest wielkim darem i zobowiązaniem. Przyjęcie święceń diakonatu łączy się z wielką odpowiedzialnością. Młodzi ludzie muszą się do tego w sposób szczególny przygotować, przez zwrócenie uwagi na to, co będzie udziałem ich życia, a więc posłuszeństwo, celibat, duch ubóstwa. Jednym z bezpośrednich etapów tego przygotowania jest tzw. kandydatura, czyli przedstawienie biskupowi kandydatów do diakonatu, którzy wyrazili wolę uczestniczenia w bezpośrednim przygotowaniu do przyjęcia tychże święceń. W łowickim seminarium nastąpi to 21maja br.
W czasie uroczystej Liturgii bp. Alojzemu Orszulikowi zostali przedstawieni następujący kandydaci do diakonatu: Artur Badełek, Maciej Budnik, Piotr Karpiński, Paweł Józwiak, Piotr Jóźwiak, Artur Stań i Tomasz Wodnicki.
Nam pozostaje tyko modlić się za powyższych alumnów, aby wytrwali na drodze swego powołania, doszli do kapłaństwa i stali się wiernymi świadkami, i głosicielami Ewangelii Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

Dzieci przywitały obraz Matki Bożej w Praszce

2024-05-01 15:12

Karol Porwich / Niedziela

Matka Boża Jasnogórska na szlaku peregrynacji 30 kwietnia nawiedziła parafię Wniebowzięcia NMP w Praszce. Księża i wierni powitali obraz na rynku pod klasztorem sióstr Felicjanek.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst