Już po raz 9. Koło Naukowe Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego zorganizowało Ogólnopolskie Forum Rekolekcyjne. Temat tegorocznego spotkania brzmiał: Dekalog - wolność czy ograniczenie?. W spotkaniu wzięli udział księża, siostry zakonne, katecheci świeccy oraz osoby zainteresowane problematyką rekolekcji szkolnych. „Uczestniczę w Forum, ponieważ potrzebuję bodźca do pracy z młodzieżą, potrzebuję informacji na temat interpretacji Dekalogu w kontaktach w pracy i w szkole. Chciałabym się dowiedzieć, jak można zastosować wartości ponadczasowe, przekazane przez Pana Boga, w placówce z małymi dziećmi” - zwierza się Teresa Łęcka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 164.
Stosunek współczesnej młodzieży do Dekalogu, na podstawie analizy wybranych danych statystycznych, przedstawił ks. Janusz Mierzwa z Przemyśla. Ks. Jezus M. Garcia SDB z Rzymu w swojej konferencji pt. Nie będziesz miał bogów cudzych ukazał problem idolatrii wśród młodzieży.
Tematem prelekcji Jana Pospieszalskiego było IV Przykazanie. „W przykazaniu »Czcij ojca swego i matkę swoją« skupia się obsługa człowieka, rodziny i wspólnoty społecznej - powiedział Jan Pospieszalski. - Ważne, żebyśmy potrafili odczytać to przykazanie, rozszerzając nie tylko relację rodzice - dzieci, ale także rodzina - społeczeństwo - naród”.
W referacie Przykazanie miłości Boga i bliźniego jako streszczenie i dopełnienie Dekalogu bp Andrzej Franciszek Dziuba z Łowicza ukazał miłość jako koronę Dekalogu.
O tym, jak pracować podczas rekolekcji, aby Dekalog był postrzegany przez młodzież jako fundament życia chrześcijańskiego, mówił ks. Andrzej Kęsiak SDB. Proponowane pozycje książkowe i pomoce z pewnością będą cenną wskazówką dla osób organizujących rekolekcje.
Ogólnopolskie Forum Rekolekcyjne zakończyło spotkanie z twórcami płyty „Hip-Hop, Dekalog”. „Hip-hop, jako autentyczna forma przekazu, szczera i prosta, mówi o tym, czym się żyje na co dzień, co jest dla człowieka najważniejsze. Jedni mówią o tym, że musieli kraść, aby przeżyć, drudzy mówią, że przemoc rodzi przemoc, a my mówimy o tym, że jest Pan Bóg, który człowieka kocha, który pomaga człowiekowi, kiedy jest mu ciężko i źle, lub kiedy człowiek upada. My tego doświadczamy na co dzień” - mówi Miro z zespołu „Full Power Spirit”.
Czy ludzie dzisiaj przestrzegają Dekalogu? „Gdyby tak było, świat byłby wolny od zabójstw, kradzieży, tragedii - mówi ks. Andrzej Kęsiak SDB. - Należy przypominać młodym ludziom, że w swoim postępowaniu muszą przestrzegać pewnych norm. Cywilizacje świata, które istniały przed naszą cywilizacją, choćby rzymska, pokazują, że świat bez pewnych zasad ginie, ponieważ topi się w swoim własnym bagnie, które stworzył”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu