Reklama

Cztery kompozycje mszalne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród utworów religijnych, skomponowanych przez Jana Maklakiewicza, na wyróżnienie zasługuje sześć kompletnych cykli mszalnych. Cztery z nich, odznaczające się szczególnymi wartościami artystycznymi, znalazły się na płycie wydanej przez firmę fonograficzną „CD ACCORD”. Nagranie jest dziełem Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie, śpiewającego pod batutą Henryka Wojnarowskiego, a także sopranistki Iwony Hossy, organisty Piotra Wilczyńskiego oraz Krystyny Lewandowskiej (sopran), Jolanty Rzewuskiej (alt) i Janusza Kazaneckiego (tenor).
Płytę otwiera Msza świętokrzyska, przeznaczona na chór mieszany i organy, dedykowana księżom misjonarzom związanym z warszawskim kościołem pw. Świętego Krzyża. Poszczególne części tej pogodnej i radosnej kompozycji cechuje wyjątkowo zwarta budowa formalna. Msza świętokrzyska, wydrukowana w 1933 r., cieszyła się opinią najpopularniejszej mszy Jana Maklakiewicza z liturgicznym tekstem łacińskim.
Msza ku czci św. Franciszka, obok Świętego z Asyżu, czciła pamięć młodszego brata kompozytora - Franciszka, wybitnie utalentowanego studenta Konserwatorium Warszawskiego, który oddał swe życie w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 r. Atutami tego przenikniętego smutkiem utworu są piękne zwroty harmoniczne, znakomicie opracowana partia organów oraz doskonałe wykorzystanie kontrastów wyrazowych.
We wrześniu 1942 r. powstała Msza częstochowska, która miała przynieść Polakom nadzieję i otuchę, a tym samym pomóc im w przetrwaniu okupacji niemieckiej. Oryginalną część wspomnianej Mszy stanowi Gloria, w której zostały wykorzystane rytmy tańców polskich - mazura, kujawiaka i oberka. Podstawą materiału tematycznego Credo są natomiast dwie melodie z Godzinek do Najświętszej Maryi Panny: Zacznijcie wargi nasze oraz Zawitaj, Panno Święta. Podniosły nastrój wprowadza początkowy fragment Agnus Dei, oparty na melodii Bogurodzicy.
Krążek zamyka Msza polska na solowy głos sopranowy, chór mieszany i organy. Powstała ona w 1944 r., ku duchowemu pokrzepieniu Polaków. Zaliczana jest do najwybitniejszych polskich kompozycji liturgicznych pierwszej połowy XX wieku.
Jan Maklakiewicz w latach 30. uważany był za najwybitniejszego polskiego kompozytora po Karolu Szymanowskim. Również dzisiaj jego muzyka sakralna oddziałuje na słuchaczy mistyczną głębią, szlachetną melodyką i subtelnym liryzmem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Więcej ...

Obrońca wiary

Św. Atanazy Wielki

commons.wikimedia.org

Św. Atanazy Wielki

Za życia nazywany był „Ojcem prawowierności”, po śmierci mówiono o nim, że jest „filarem Kościoła”.

Więcej ...

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady