Jak zatem zachęcić młodzież do bardziej ambitnego zadania np. wizyty w teatrze czy muzeum? Nasza placówka - Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ul. Gdańskiej 13 i w swym Oddziale Radogoszcz ul. Zgierska 147 - stara się wychodzić na przeciw młodzieżowym oczekiwaniom. Wystawy typu: „Powstanie Warszawskie 1944” czy „Najkrótszą drogą” (opowiadająca o losach 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego), starają się łączyć treści historyczne z ciekawymi elementami inscenizacji. Wprowadzają one w klimat epoki, są atrakcyjne wizualnie. Wielkoformatowe fotografie powstańczej Warszawy, na tle której zbudowana jest uzbrojona barykada, „atakowana” przez oryginalny niemiecki motocykl - nadają stosowny klimat grozy sytuacji. Uzupełnieniem są inscenizacje, przedstawiające funkcjonowanie powstańczego punktu opatrunkowego (nosze, torby sanitarne itp.) czy propagandowego (plakaty, ulotki, powielacz, radio). Zwiedzający jest wręcz „otoczony” powstańczymi realiami i „zmuszony” do aktywnego wzięcia udziału w wystawie.
Podobnych działań dokonano na wystawie poświęconej 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej gen. Sosabowskiego. Barwna fotografia mostu (wielkości całej ściany muzealnej) podczas akcji Brygady, każdego zwiedzającego wprowadzi w atmosferę wydarzeń, podobnie jak zdjęcia, ukazujące mundury i sprzęt żołnierza. Dodatkową atrakcją stały się specjalne spotkania z członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznej np. Brygady Spadochronowej. Panowie, ubrani i wyposażeni w autentyczny sprzęt Brygady, w sposób niezwykle zajmujący potrafią opowiadać o losach żołnierzy gen. Sosabowskiego.
Spotkanie takie można zrealizować na życzenie szkoły. Serdecznie zapraszamy do Muzeum przy ul. Gdańskiej 13 w poniedziałki, wtorki, czwartki od 9.00 do 17.00, w środy od 10.00 do 18.00, w soboty i niedziele od 10.00 do 15.00. Tel. (0-42) 632-71-12, Dział Oświatowy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu