Reklama

Ta wiosna zakwitnie!

Niedziela łódzka 10/2005

„Część ludzi świeckich ma coraz większe zobowiązania wobec rodziny i coraz mniej czasu na pracę na rzecz Kościoła. To nakłada na liderów nowe wyzwania” - ocenia o. Adam Schulz, jezuita, przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Z o. Adamem Schulzem, ktory 10 lutego był gościem spotkania proboszczów w łódzkim Wyższym Seminarium Duchownym, rozmawia Łukasz Głowacki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łukasz Głowacki: - W archidiecezji łódzkiej ubywa osób angażujących się w ruchy i stowarzyszenia katolickie. Co może być tego przyczyną?

O. Adam Schulz: - Być może zmienia się struktura zaangażowania świeckich w ruchy i stowarzyszenia katolickie. Mniej chyba angażują się w ruchy, które powstawały po Soborze Watykańskim II, ale widać wyraźny rozwój ruchów powstałych wcześniej, które są związane z jakąś formą pobożności - choćby z kultem Miłosierdzia Bożego czy Różańca.
Ale rzeczywiście, coraz więcej ludzi świeckich ma zobowiązania wobec rodziny i za mało czasu na to, żeby dysponować nim na rzecz Kościoła, wspólnoty czy ruchu. Nie oznacza to, oczywiście, że w ogóle się wycofują z formacji. Ale na liderów ruchów nakłada to nowe zadania. Stąd też, przy okazji III Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń (czerwiec 2005 r.) chcemy wykorzystać Internet i inne media, które pomogą ludziom zaangażowanym kontynuować ich formację - nawet jeśli nie mogą uczestniczyć w pełni w życiu ruchu.

- Czy jest szansa na to, żeby „wiosna Kościoła” - jeśli chodzi o ruchy - zakwitła wkrótce, czy też trzeba na to czekać dekadę lub dwie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Myślę, że swego rodzaju „wiosna” już miała miejsce.
Ks. Blachnicki, a potem cała dynamika lat 70. i 80., kiedy te stowarzyszenia i ruchy odradzały się lub powstawały na nowo - to była pierwsza faza. Teraz musi dojrzeć kolejna faza. Charyzmaty, takie jak wiara i miłość muszą sprawdzić się w bardzo trudnych warunkach i przejść od euforii do merytorycznego działania i aktywności. Jesteśmy w fazie oczyszczania motywacji - po to, żeby nastąpiła ta druga faza „wiosny”. Myślę, że to tylko kwestia czasu. Zresztą, widać, że ta kwestia dotyczy nie tylko Kościoła, ale każdej formy aktywności społecznej w Polsce - one też są teraz oczyszczane.

- Czy są jakieś elementy w formacji liderów, których brakuje w Polsce?

- Na rzecz świeckich i liderów wykonywana jest duża praca. Na pewno ważne jest ciągłe dopracowywanie spraw związanych z aktywnością społeczną, gospodarczą i polityczną, ale zakotwiczoną w wierze. Nie chodzi o kształtowanie nowych aktywistów, ale o ludzi wiary, czynnie uczestniczących w życiu gospodarczym, politycznym i społecznym. Myślę, że w tym obszarze jest jeszcze wiele do zrobienia. Również sama nauka społeczna Kościoła stoi przed wieloma problemami i pytaniami, na które nie ma jeszcze odpowiedzi. I to jest też pewna trudność, ale i możliwość dla rozwoju ruchów i stowarzyszeń katolickich.

- Dziękuję bardzo za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30
Rokitno

Angelika Zamrzycka

Rokitno

3 maja 2024 w Sanktuarium w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...