Reklama

Konferencja prasowa z udziałem bp. Andrzeja Dzięgi

Nowe perspektywy, nowe zadania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stalowowolska siedziba dawnego Wydziału Nauk Społecznych - filia KUL, obecnie Wydział Zamiejscowy Nauk o Społeczeństwie, stała się miejscem konferencji prasowej biskupa sandomierskiego - ks. prof. Andrzeja Dzięgi, który w poniedziałek 14 lutego spotkał się z dziennikarzami reprezentującymi lokalne media. W spotkaniu Księdzu Biskupowi towarzyszyli: bp Edward Frankowski, ks. prof. dr hab. Marian Wolicki - dziekan Wydziału w Stalowej Woli, ks. dr Jan Zimny - pełnomocnik rektora KUL ds. Wydziału w Stalowej Woli, ks. dr Czesław Murawski - wikariusz biskupi ds. Roku Rodziny i ks. dr Wiesław Wilk, asystent sandomierskiego KIK-u.
Już samo miejsce konferencji zapowiadało jej główny temat, czyli sytuację bieżącą i perspektywy rozwoju Wydziału Zamiejscowego Nauk o Społeczeństwie. We wstępie bp Andrzej Dzięga zaznaczył, że Stalowa Wola jest miejscem szczególnym, patrząc z perspektywy 25. rocznicy powstania „Solidarności”. „Wśród wielu ówczesnych inicjatyw ważnych dla narodu polskiego była myśl, aby w Stalowej Woli rozpoczął działalność naukową i dydaktyczną KUL. Do tej pory była to obecność w formie filii Wydziału Nauk Społecznych. Od 1 października 2004 r., decyzją Senatu KUL, funkcjonuje tutaj Zamiejscowy Wydział Nauk o Społeczeństwie” - stwierdził we wstępie bp Andrzej Dzięga.
Jak poinformowali obecni na konferencji ks. prof. dr hab. Marian Wolicki i ks. dr Jan Zimny, od października tego roku, w ramach Wydziału, rozpoczynają istnienie: socjologia, prawo oraz psychologia. Od tego roku wygaśnie też działalność filii WNS KUL, a całość studiów będzie zorganizowana i prowadzona przez tutejszy samodzielny Wydział Zamiejscowy. Obecnie na Wydziale zatrudnionych jest 42 samodzielnych pracowników naukowych z Polski i zagranicy. Liczba studentów zdobywających tutaj wiedzę sięga 3500 osób, zaś o prężności naukowej uczelni świadczy wydawanie kwartalnika naukowego Społeczeństwo i Rodzina. W trakcie konferencji kontekst historyczny powstania uczelni przedstawił bp Edward Frankowski, organizator filii KUL. Biskup Edward podkreślił udział w powstaniu filii m.in. abp. Ignacego Tokarczuka, bp. Stanisława Padewskiego OFM Cap, byłego proboszcza parafii Ojców Kapucynów w Rozwadowie, ówczesnego rektora KUL, a dziś biskupa płockiego Stanisława Wielgusa i ks. prof. Joachima Kądzieli.
Drugim tematem stalowowolskiej konferencji prasowej był Diecezjalny Rok Rodziny. Komunikat dla dziennikarzy na ten temat przedstawił ks. prał. Czesław Murawski, wikariusz biskupi ds. Roku Rodziny. Należy przypomnieć, że wydarzenia tego Roku osiągną swoje zwieńczenie w Diecezjalnym Kongresie Rodzin, który odbędzie się w Sandomierzu, w dniach 5-12 czerwca br.
Trzeci temat prasowej konferencji wyznaczyło zbliżające się (20-21 maja) ogólnopolskie sympozjum naukowe w Sandomierzu poświęcone postaci kard. Zbigniewa Oleśnickiego pt. „Zbigniew Oleśnicki jako książę Kościoła i mąż stanu. W 550. rocznicę śmierci”. Komunikat w tej sprawie przedstawił współorganizator sympozjum - ks. prał. Wiesław Wilk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Piłkarski PP - triumf Wisły Kraków

2024-05-02 18:56
Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

PAP/Marcin Bielecki

Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

Piłkarze Wisły Kraków po raz piąty w historii zdobyli Puchar Polski. W finale na PGE Narodowym w Warszawie pokonali Pogoń Szczecin 2:1 po dogrywce. Wcześniej "Biała Gwiazda" zdobyła to trofeum w latach 1926, 1967, 2002 i 2003.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...