Reklama

Temat tygodnia

Rekolekcje szkolne

Rekolekcje szkolne, czyli trzy dni w roku wypełnione innymi niż lekcje zajęciami, są szansą. Szansą do wykorzystania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najpierw sucha definicja: „Przez rekolekcje szkolne rozumie się akcję ewangelizacyjną Kościoła podejmowaną względem dzieci katechizowanych w ramach jednej szkoły przez grono osób do tego upoważnionych i odpowiednio przygotowanych”. W tych słowach trudno dostrzec złożoność i wyzwanie.

Zespół, nie solista

Rekolekcje szkolne formalnie różnią się od rekolekcji tradycyjnych tym, że istnieje ich silny związek ze szkołą, a nie z parafią. Są one konsekwencją powrotu religii do szkół, w tym - od strony prawnej - rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 1992 r. Trzy dni wolne do zajęć szkolnych mają przynieść korzyść dla duchowego rozwoju dzieci i młodzieży. To niełatwe zadanie, aby w sposób maksymalny wykorzystać tę szansę - mówią zgodnie księża i katecheci. Na stwierdzenie, że jest to szansa, nikt nie protestuje.
Żeby ją wykorzystać potrzebni są prowadzący. „Jeden człowiek nawet najbardziej zdolny nie jest w stanie nie tylko zapełnić czasu, ale również porządnie wypełnić go treścią. Rekolekcje szkolne powinien prowadzić zespół osób o różnej profesji, reprezentujących podstawowe instytucje wychowawcze: rodzinę, Kościół i szkołę. W tym sensie rekolekcjonistami mogą stać się rodzice, księża, katecheci, pedagodzy, psychologowie. Najbardziej zaangażowani będą oczywiście duszpasterze, katecheci i nauczyciele” - pisał w raporcie o rekolekcjach szkolnych ks. Marceli Cogiel z archidiecezji katowickiej. I na tym polu widać postęp. Rekolekcje szkolne są coraz częściej prowadzone przez grupy ewangelizatorów.

Język

Na katechezie, jak i w homilii, problem języka jest pierwszorzędny - zwracał uwagę Ojciec Święty w adhortacji apostolskiej Catechesi tradendae. Język kazań i nauk rekolekcyjnych nie może być oderwany od współczesnej kultury, w której jest „zanurzona” młodzież. Język jest pochodną laicyzacji przestrzeni społecznej. Charakteryzuje się przede wszystkim tym, że w rozmowach na tematy egzystencjalne rzadko, albo w ogóle, używane są terminy religijne. Są one dla młodych po prostu niezrozumiałe. Więc język kazań, jeśli chce być zrozumiały, jeśli chce odnieść skutek, musi opierać się na ikonach i symbolach kultury, bo właśnie je zna młodzież. Jak je poznać? Trzeba po prostu wsłuchać się w młodzież, tzn. mieć kontakt z tymi treściami, którymi karmią swego ducha. Wynikający wniosek jest jeden. Język kazań powinien posługiwać się naturalnymi dla słuchacza skojarzeniami. Budować ich nowe znaczenie. Z drugiej strony nie można przenosić gwary młodzieżowej na ambonę. Bo może to wywołać wrażenie, że między popkulturą a kulturą chrześcijańską nie ma żadnej różnicy. A ona oczywiście istnieje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matka niewidomych i widzących

AFSK

„Myślę, że m. Czacka na pewno mogłaby być patronką osób z problemami wzroku, doświadczonych dramatem cierpienia, ale być może także wszystkich, którzy mają problemy z zobaczeniem tego, co najważniejsze, poszukujących prawdy, poszukujących Boga, tych, których dusza potrzebuje światła, chociaż oczy widzą” – powiedziała tygodnikowi Echo Katolickie s. Alberta Chorążyczewska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, współautorka Positio w procesie beatyfikacyjnym m. Elżbiety Róży Czackiej

Więcej ...

Ks. Marek Studenski: Naukowiec ujawnił sekrety świętych

2024-05-16 09:10

Materiał prasowy

Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama Morettiego

Więcej ...

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli