Wciąż jeszcze trwa nabór do chóru „Sonante”
- Istniejemy od października 1996 r. - mówi Michał Białecki, dyrygent i kierownik artystyczny zespołu, absolwent Warszawskiej Akademii Muzycznej.
Chór działa przy Ośrodku Wychowawczo-Profilaktycznym „Michael” przy parafii Matki Bożej Królowej Aniołów w Warszawie na Bemowie. Jego repertuar jest dość zróżnicowany, od muzyki sakralnej, poprzez pieśni wielkopostne, kolędy, muzykę gospel, aż po repertuar rozrywkowy i musicalowy - Upiór w operze, Skrzypek na dachu, Music.
Już w 1998 r. chór odbył trasę koncertową po Polsce. Dwa razy był na tournée w Niemczech. Po raz pierwszy - w grudniu 1999 r. - z występami w Bonn i Buschhoven, a potem znowu w 2000 r. Tym razem z okazji dorocznego tygodnia pielgrzymek do sanktuarium Matki Bożej Różanej. - Każdego dnia śpiewaliśmy na nabożeństwie maryjnym oraz na uroczystej Mszy św., po której każdy pielgrzym otrzymywał różę - wspominają chórzyści.
„Sonante” śpiewa też podczas uroczystości parafialnych, organizował również wiele koncertów w samej stolicy, m.in. koncert pieśni wielkanocnych w kościele św. Zygmunta na Bielanach czy też - w czerwcu 1999 r. - koncert z okazji 5-lecia istnienia gminy Warszawa-Bemowo. Michał Białecki otrzymał wtedy nagrodę od Urzędu Gminy: „Cieszę się, że mogę złożyć Panu wyrazy uznania za niezwykłe zaangażowanie w pracę z młodym pokoleniem. Jestem pewien, że dotychczasowe osiągnięcia Chóru przyczyniły się do propagowania sztuki wśród wszystkich mieszkańców Gminy i nie pozostały bez wpływu na rozwój kulturalny najmłodszych Bemowian” - czytamy w uzasadnieniu.
Chórzyści z „Sonante” uczestniczyli w przeglądach organizowanych przez Związek Chórów Kościelnych „Caecilianum”. Otrzymali dyplom uznania za zakwalifikowanie się do szerokiego finału i uczestnictwo w I Ogólnopolskim Konkursie Chórów Kościelnych „Caecilianum” 2001. Mają dyplom za zajęcie III miejsca na I Festiwalu Ekumenicznym „Credo in Unum Deum” w 2001 r. i Dyplom za udział w eliminacjach IX Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w 2002 r. Chór zajął również I miejsce w warszawskich eliminacjach do Festiwalu Kolęd i Pastorałek i został zakwalifikowany do IX Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, gdzie został uhonorowany III nagrodą w kategorii chórów młodzieżowych. W maju 2003 r. wystąpił podczas koncertu galowego Ośmiu Wspaniałych w Teatrze Narodowym w Warszawie. W październiku 2003 r. na zaproszenie rektora Warszawskiej Akademii Muzycznej, prof. Ryszarda Zimaka, chór koncertował na deskach uczelni w ramach cyklu Interpretacje muzyki chóralnej. W 2003 r. na zaproszenie dyrekcji Szkoły Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Warszawie chór koncertował również w Filharmonii Warszawskiej wspierając jej uczniów w koncercie pod przewodnictwem Rubena Silvy. Natomiast w ubiegłym roku odbyły się też koncerty poetycko-muzyczne „Sonante” w 20. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, np. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego na Jelonkach.
Zespół nagrał do tej pory kilka kaset: Wśród nocnej ciszy czy Bóg się rodzi, a ostatnio także płytę: Perełki Muzyki Religijnej. Twórcami tych „perełek” są najwybitniejsi kompozytorzy - od muzyki dawnej do współczesnej: Lotti, Mozart, Schubert, Elgar.
Teraz chór przygotowuje się do kolejnego wielkiego koncertu - w katedrze warszawsko-praskiej. W Niedzielę Palmową odbędzie się tam Koncert Muzyki Pasyjnej. Młodzi ludzie skupieni w „Sonante” będą śpiewać z chórem „Epifania” oraz z orkiestrą symfoniczną i solistami z Opery Kameralnej.
Michał Białecki spotyka się z chórzystami regularnie, dwa razy w tygodniu. I wciąż narzeka, że jest ich za mało. Zwłaszcza mężczyzn. Dlatego zorganizował nabór do chóru. Chętni mogą się jeszcze do niego zgłaszać.
Pomóż w rozwoju naszego portalu