Reklama

Moje wędrowanie

Losy egipskich obelisków (2)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Losy egipskich obelisków nie ograniczają się tylko do Egiptu. historia pokazała, że te olbrzymie monolity sporo podróżowały. Odbywały nawet podróże zagraniczne! Pierwsza taka wyprawa miała miejsce za Oktawiana Augusta w 10 r. przed narodzeniem Chrystusa - dwa obeliski zostały przetransportowane do Rzymu. Obecnie w tym mieście jest kilkanaście obelisków, chociaż nie wszystkie pochodzą z Egiptu. Te stojące dzisiaj na rzymskich placach często były odnajdywane wśród ruin wcześniejszych budowli.
Najbardziej znany obelisk stoi na Placu św. Piotra w Watykanie. Do Rzymu został sprowadzony z Aleksandrii w 36 r. Przez lata stał w cyrku Nerona (cyrk - w starożytnym Rzymie miejsce wyścigów konnych i walk gladiatorów) na Wzgórzu Watykańskim i podobno wyznaczał miejsce męczeńskiej śmierci św. Piotra. W 1586 r. na polecenie papieża Sykstusa V i jego architekta Domenico Fontany został przeniesiony na Plac przed Bazyliką. Przez 4 miesiące pracę tę wykonywało w milczeniu 1000 osób. Przeniesienie ważącego 360 ton dwudziestopięciometrowego kamiennego kolosa wymagało od ludzi skupienia i wielkiej ostrożności. Aby nadać mu chrześcijański charakter, na jego szczycie ustawiono krzyż.
W następnym roku (1587), na życzenie tego samego papieża, postawiono trzydziestodwumetrowy, ważący 455 t, obelisk Totmesa III z Teb. Jest to największy i najstarszy z „rzymskich” obelisków. Pochodzi z XV wieku p. n. e. Do Rzymu został sprowadzony przez cesarza Konstancjusza II w 357 r. i został ustawiony w cyrku Maximus.
Plac del Popolo w 1589 r. użyczył gościny obeliskowi Ramzesa II z Heliopolis. Za sprawą papieża Innocentego X na placu Navona stanął następny obelisk. Jego podstawę stanowi piękna Fontanna Czterech Rzek z 1650 r. dłuta Berniniego. Ale najładniejszy - moim zdaniem - jest „malutki” (5 m) obelisk Minerwy. Swoje miejsce znalazł on na placu o tej samej nazwie w 1667 r. za pontyfikatu Aleksandra VIII. Ustawiony został na grzbiecie słonia zaprojektowanego przez Berniniego, a wyrzeźbionego przez Ferratę.
Tyle o „rzymskich” losach egipskich obelisków.
Tzw. obelisk Teodozjusza w Stambule to w rzeczywistości obelisk Totmesa III z 1500 r. p. n. e. Stał on w Karnaku do 390 r., kiedy to cesarz Teodozjusz kazał go przewieźć do Konstantynopola (obecny Stambuł) i ustawić na miejscu rzymskiego hipodromu.
Dwudziestopięciometrowy obelisk Ramzesa II z Luksoru został podarowany Francji w 1831 r. przez Muhammada Allego. W 1836 r. na oczach paryżan stanął on na placu Zgody.
„Igły Kleopatry” - obeliski stojące niegdyś w Heliopolis, a potem w Aleksandrii - zostały przekazane do Londynu (1877 r.) i Nowego Jorku (1897 r.). Podobne zabytki znajdują się m.in. we Florencji i Monachium.
Od października 2002 r. również Polska ma swój egipski obelisk. Mały, bo tylko trzymetrowy i ważący dwie tony, monolit Ramzesa II stanął na terenie Muzeum Archeologicznego (Pałac Górków) w Poznaniu. Został on wypożyczony jako bezterminowy depozyt z berlińskiego Muzeum Egipskiego.
Kto by pomyślał, że budowle, które powstawały przed wiekami, znajdą swoje miejsce w tak odległych im kulturowo zakątkach świata. Kto by pomyślał, że ludzie będą przenosić ważące setki ton „kamienie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Więcej ...

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Więcej ...

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58
Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...