Reklama

Kościół

Jasna Góra pamięta o ubogich nie tylko od święta

Zdzisław Sowiński

W niedzielę 18 listopada przypada II Światowy Dzień Ubogich, ale Jasna Góra o biednych pamięta nie tylko od święta. Od wielu lat przy Sanktuarium działa Punkt Charytatywny, w którym wydawane są podstawowe produkty żywnościowe, i który w ciągu roku inicjuje różne akcje pomocowe. Z racji Dnia Ubogich spora grupa potrzebujących zaproszona została przez jasnogórskiego przeora na specjalny obiad.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ze wsparcia organizowanego przez paulinów i mieszkańców Częstochowy korzystają przede wszystkim rodziny, samotne osoby starsze i bezrobotni. -Tu otrzymuję bardzo dużą pomoc - powiedziała jedna z podopiecznych, która od 13 lat przychodzi do Punktu.

Podkreśliła, że dary, które otrzymuje, zwłaszcza żywność a przede wszystkim chleb, pomagają jej przetrwać, bo choć całe życie pracowała emerytura wystarcza tylko na zapłatę koniecznych świadczeń. – Gdyby nie jedzenie tu otrzymane byłoby bardzo źle - wyznaje - tak mam co włożyć do garnka, no i jeszcze tu otrzymuję również ubranie. Starsza pani zwraca uwagę jeszcze inny aspekt pomoc. - Tu jestem między ludźmi, mogę spotkać się z innymi, porozmawiać, a to jest bezcenne - dodaje. Podkreśla, że „tutaj zawsze ktoś coś dla siebie wybierze. Nic co tutaj dostaniemy się nie zniszczy, bo wszystkim się podzielimy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jasnogórski Punkt Charytatywny stanowi swoiste centrum pomocy. Na święta są paczki, po Bożym Narodzeniu akcja dzielenia się nietrafionymi prezentami a latem duchowi pielgrzymi składają np. przybory szkolne czy środki czystości. Jednak, jak podkreśla opiekun Punktu o. Szymon Botul, nie to jest najważniejsze. - Ta ludzka bieda będzie zawsze, ale w tym wszystkim chyba chodzi o to, żeby być otwartym na drugiego człowieka. O wiele więcej radości jest wtedy, gdy zauważa się drugiego. To niekoniecznie musi być pieniądz, to może być rozmowa, uśmiech – zauważa paulin. Dodaje, że Punkt jest takim specyficznym miejscem, gdzie ludzie ze sobą rozmawiają, dzielą się swoimi kłopotami, wspierają się.

O. Botul podkreślił, że na przestrzeni ostatnich kilku lat zasadniczo zmienił się profil tych, którzy potrzebują wsparcia. - Przed „500 plus” były to głównie rodziny z dziećmi, zwłaszcza te mające ich więcej, teraz przychodzą przede wszystkim samotni i starsi. Wcześniej było wielu bezrobotnych teraz sporo jest osób mniej zaradnych życiowo - powiedział zakonnik. Jego zdaniem dziś ludzie potrzebują po prostu siebie nawzajem. - To są normalni, wspaniali ludzie i chcą być tak traktowani, a nie jak potrzebujący – dodał.

Reklama

Żywność dla potrzebujących w znacznej części jest kupowana z pieniędzy, które pielgrzymi wrzucają do specjalnej puszki. Środki na ten cel przekazuje także przeor Jasnej Góry wraz z zarządem. - Puszka ustawiona przy wejściu do bazyliki ma nie tylko pomóc w organizowaniu pomocy dla biednych, ona ma uwrażliwiać na drugiego człowieka, ma przypominać, że warto spojrzeć czy obok nas nie ma kogoś, kto potrzebuje wsparcia – podkreśla o. Szymon. Dodaje, że „grosz wrzucony do skrzynki będzie na pewno dobrze wykorzystany”.

Pomoc materialna niesiona przez paulinów idzie w parze z tą duchową. W intencji potrzebujących sprawowane są Msze św., organizowane są rekolekcje, w wymiarze ogólnopolskim wigilia czy pielgrzymka bezdomnych.

W ub. roku ośrodek pomocy charytatywnej na Jasnej Górze udzielił pomocy finansowej, odzieżowej i żywnościowej dla około 20 tys. osób ubogich, bezdomnych, bezrobotnych i samotnych. Pod stałą opieką ma 650 rodzin.

Podziel się:

Oceń:

2018-11-18 13:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dziś zebranie plenarne KEP

O. Michał Bortknik

Fundacja Świętego Józefa, przygotowanie do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II będą głównymi tematami 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Jednodniowe obrady odbędą się w poniedziałek, 18 listopada, na Jasnej Górze, przed rozpoczęciem dorocznych rekolekcji biskupów.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady