Rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik przypomina, że biskupi kolejny raz omawiają sprawy ochrony młodych przed nadużyciami seksualnymi, bo to temat bardzo ważny. - To jest temat i sprawa, które leżą księżom biskupom na sercu i dlatego szukają jak najlepszych rozwiązań, aby chronić dzieci i młodzież - powiedział rzecznik. Podkreślił, że biskupi kolejny raz powtarzają: „zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa nadużyć wobec dzieci i młodzieży, tak w Kościele, jak i w całym społeczeństwie”.
Abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski podkreśla, że „Kościół chce być pierwszą instytucją, która zjawisku nadużyć, bardzo powszechnemu i dotąd mało podejmowanemu, da przykład jak największej troski o ludzi młodych, bo ktokolwiek, by skrzywdził młodego człowieka, ten bierze na siebie ciężką winę i popełnia ciężki grzech”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Abp Budzik przyznaje, że nie jest to sytuacja łatwa dla Kościoła, ale z pewnością wyjdzie z niej zwycięsko, jeśli da przykład, jak go rozwiązywać, a przede wszystkim jak zatroszczyć się o ofiary. - To zero tolerancji chcemy raz jeszcze powtórzyć – zaznaczył.
Reklama
Abp Wiktor Skworc zauważa, że biskupi podejmując kolejny raz temat nadużyć realizują zobowiązania podjęte na poprzednim zebraniu. - Zajmując się przypadkami, które się zdarzyły i powtarzając to zero tolerancji, podkreślamy, że bardzo ważna jest profilaktyka – powiedział arcybiskup. Zauważył, że w jego metropolii, obejmującej kilka diecezji, została stworzona 20-osobowa grupa, która uczestniczy w szkoleniach i która potem będzie w poszczególnych diecezjach realizowała program profilaktyczny.
Wśród omawianych przez biskupów zagadnień mają pojawić się także ogólnopolskie inicjatywy duszpasterskie oraz bieżące kwestie dotyczące Kościoła. Jedną z najbardziej aktualnych spraw jest zakończony niedawno w Rzymie Synod Biskupów o Młodzieży. - Pojawiło się wiele inspiracji z synodu o młodzieży. Duch Święty odmładza Kościół i widać jak z tego spotkania synodalnego powiał wicher Ducha Świętego, który wniósł wiele ożywienia także do naszych lokalnych Kościołów, do grup młodzieżowych – powiedział abp Budzik. Dlatego biskupi i o tym temacie będą rozmawiali.
Zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski będzie krótkie, bowiem wieczorem rozpoczynają się doroczne rekolekcje pasterzy Kościoła w Polsce.
W tym roku dni skupienia poprowadzi o. Ernest Siekierka, franciszkanin, wykładowca duchowości i kierownictwa duchowego we franciszkańskim Wyższym Seminarium Duchownym w Poznaniu.
Rozważania będą skupione wokół tematu: „Przed ukrzyżowanym Panem ze św. Franciszkiem z Asyżu”.
Rekolekcje rozpoczną się modlitwą przed Najświętszym Sakramentem i pierwszą konferencją wprowadzającą. Codziennie biskupi będą koncelebrować Mszę św. oraz uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej. Środa, 21 listopada, będzie dniem sakramentu pokuty i pojednania. Lekturę duchową towarzyszącą biskupom będzie w tym roku książka „Kapłan nie należy do siebie” autorstwa Sługi Bożego abp. Fultona J. Sheena, amerykańskiego kaznodziei i ewangelizatora.
Rekolekcje biskupów w tym roku będą oparte na wybranych tekstach z pism św. Franciszka z Asyżu. Jak zapowiedział rekolekcjonista o. Ernest Siekierka OFM, w centrum rozważań będzie krzyż z kościoła w San Damiano i modlitwa, która otworzyła duchową drogę św. Franciszka.