Reklama

Kościół

Projekt „Środowisko Młodzieży”

W czwartek 15 listopada 2018 r. w Centrum Prasowym Katolickiej Agencji Informacyjnej odbyła się konferencja prasowa inaugurująca nowy projekt „FUNDACJI DLA MŁODZIEŻY”, której patronuje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, pod nazwą „Środowisko Młodzieży”. To projekt aktywnej edukacji ekologicznej zgodnej ze społeczną nauką kościoła, dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który będzie realizowany do 30 lipca 2020 roku.

W ramach projektu odbędą się:

1. Seminaria Środowiska Młodych – wykłady tematyczne oraz forum wymiany doświadczeń dla przedstawicieli poszczególnych diecezji w Polsce, służące wypracowaniu metod tworzenia środowiska młodzieżowego, zorganizowanego w strukturach młodzieżowych grup, w których może zaistnieć edukacja społeczna w oparciu o tematykę ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

2. Szkolenia liderskie „Lider Środowiska Młodych” – 10 edycji szkoleń, mających na celu wzmocnienie mechanizmów służących ochronie przyrody poprzez tworzenie zorganizowanego środowiska młodych. Zaplanowane jest przeszkolenie 200 osób w skali Polski w 10 regionach. Uczestnicy szkoleń liderskich zostaną wyposażeni w warsztat z zakresu przywództwa, organizacji życia społecznego w oparciu o wszystkie sfery życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Każda grupa weźmie udział w 3 zjazdach po trzy dni.

Reklama

3. Eventy „Młodzi_Dobra” – 5 wydarzeń w różnych regionach Polski, w czasie których będzie działał nasz punkt informacyjno-promocyjny, a podczas eventów można będzie wziąć udział w warsztatach ekologicznych, grach edukacyjnych i „atrakcjach” ekologicznych, które budują w młodych ludziach potrzebę i świadomość tworzenia dobra poprzez działania ekologiczne.

4. Konferencja podsumowująca „Polska środowiskiem młodych” - dwudniowa konferencja adresowana jest do liderów środowisk młodzieżowych, przedstawicieli organizacji pozarządowych, ekspertów, naukowców, przedstawicieli samorządów i społeczności lokalnych, organizacji ekologicznych, przedsiębiorców, polityków, decydentów wszystkich szczebli.

Wychodząc z założenia, że dla młodych ludzi świat wirtualny jest niemalże drugim domem, a aplikacje mobilne ich „prawą ręką”, inicjatorzy projektu z początkiem 2019 r. uruchomią Aplikację Dobra na urządzenia mobilne. Dzięki niej młodzi ludzie będą mogli realnie zaangażować się w ekologię, „wkręcić się” w nią. Aplikacja będzie przede wszystkim narzędziem do komunikowania się między osobami

Reklama

tworzącymi środowisko młodych, aby prowadzić projekty ekologiczne i edukować się. Będzie ona nie tylko szerzyć wiedzę o ochronie środowiska, ale także przybliżać użytkownikom obszary chronione, w pobliżu których się znajdują i zapraszać do zdrowej rywalizacji w ramach wyzwań, których zakończenie będzie nagradzane poprzez system zbierania punktów. Wyzwania będą dotyczyć m.in. odwiedzenia konkretnych miejsc związanych z ochroną środowiska, rozwiązywania quizów, otwartych pytań, ciekawostek, przesyłania zdjęć i materiałów video, przeczytania publikacji tematycznych, odsłuchania audycji itp.

Co wyróżnia projekt Środowisko Młodzieży spośród wielu innych ekologicznych inicjatyw?

1. Oparcie na katolickiej nauce społecznej nt. ochrony środowiska. Projekt jest odpowiedzią na apel papieży Jana Pawła II o nawrócenie ekologiczne i Franciszka o troskę o nasz wspólny dom jakim jest Ziemia. Tej tematyce poświęcona została encyklika „Laudato Si” – punkt wyjścia ekologicznych działań Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

2. Oparcie na działaniu i na wartościach chrześcijańskich. O ekologii można dużo mówić. Słuchacze takich wypowiedzi będą przytakiwać, że to rzeczywiście są ważne problemy, których rozwiązania trzeba pilnie poszukiwać. Ale ile już takich mów wygłoszono, a nie poszło za nimi działanie? Dlatego właśnie inicjatorzy projektu „Środowisko Młodzieży” nie chcą „głosić kazań”, ale dać młodym ludziom bazę praktycznych umiejętności, które zastosują oni, by ratować naszą planetę przed dalszym niszczeniem przez człowieka. „Środowisko Młodzieży” to także oparcie na wartościach. Na najważniejszych wartościach chrześcijańskich, promujących wrażliwość na wszelkie stworzenie i troskę o nie. Bóg powiedział do człowieka, żeby czynił sobie ziemie poddaną, ale też dał przykazania, ponieważ człowiek może być pełen dobrych pomysłów, ale także może być źródłem problemów.

Jak powiedział podczas konferencji ks. dr Andrzej Lubowicki, asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, tylko dzięki oparciu na wartościach o tym, co będziemy chronić nie będą decydować grupy interesów, jak to się obecnie często dzieje, ale autentyczne dążenie do dobra. Młodzi ludzie działający w oparciu o chrześcijańskie wartości będą w stanie rzeczywiście realizować zrównoważony rozwój, tak potrzebny naszej planecie.

3. Jedność. Ekologia często kojarzy się z konkretnymi opcjami politycznymi albo ruchami, często skrajnymi, przez co w wielu przypadkach staje się niemalże religią. Inicjatorzy projektu wierzą, że ukształtowana drogowskazami wartości młodzież będzie potrafiła angażować się ponad podziałami politycznymi i interesami poszczególnych grup społecznych, angażować się wspólnie mimo dzielących nas różnic w trosce o dobro wspólne, nie popadając w skrajności czy fanatyzm. Kościół ma misję budowania jedności między ludźmi w poszanowaniu świata stworzonego przez Boga.

O Fundacji dla Młodzieży

Powstała w 2009 roku organizacja, która ma ciągle nowe pomysły na to, jak dodawać młodym ludziom skrzydeł, aby rozwijali swoje pasje i talenty oraz spełniali swoje marzenia. Ponadto stale działa w tym celu, żeby jak najlepiej przygotować młodych do dorosłego życia, by byli odpowiedzialnymi za swój kraj i swoją rodzinę ludźmi, będąc przy tym wrażliwi i otwarci na innych. Możesz być częścią tego dzieła przekazując 1% swojego podatku dla Fundacji – taką możliwość zapewnia posiadany przez FDM status organizacji pożytku publicznego. Więcej o Fundacji Dla Młodzieży: Zobacz

O Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to potężna organizacja zrzeszająca 15 000 młodych ludzi (do 30 r.ż.) w całym kraju, których łączy wspólna idea: służyć Bogu i Ojczyźnie. Formacja duchowa kształtuje ich na dojrzałych i odpowiedzialnych ludzi, którzy mają moc, by zmieniać świat. By przykładem pociągnąć swoich rówieśników do zaangażowania się w dobre działania, choćby właśnie ekologiczne. Więcej o Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży: Zobacz

2018-11-22 12:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„W trosce o tożsamość narodową i pamięć historii”. Uroczystości jubileuszowe w Chojnowie

2020-06-16 16:47

ks. Waldemar Wesołowski

Od 22 do 29 czerwca 2020 r. w Chojnowie trwać będą uroczystości jubileuszowe. Zaplanowano także konferencję naukową. Wydano też okolicznościową publikację.

Więcej ...

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to znaki Antychrysta

Grzegorz Gałązka

Homoseksualne małżeństwa i aborcja na świecie to znak "duchowej siły Antychrysta" - to słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI przytoczone w jego nowej biografii napisanej przez niemieckiego dziennikarza i jego literackiego współpracownika Petera Seewalda.

Więcej ...

77. rocznica pacyfikacji Łukowej

2020-07-08 21:33

Lucyna Paluch (GOK w Łukowej)

Złożenie kwiatów i upamiętnienie ofiar pacyfikacji

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Ratyzbona: szczegóły uroczystości pogrzebowej  ks....

Kościół

Ratyzbona: szczegóły uroczystości pogrzebowej ks....

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Wyborcy Bosaka przeciw Rafałowi Trzaskowskiemu. Stworzyli...

Wiadomości

Wyborcy Bosaka przeciw Rafałowi Trzaskowskiemu. Stworzyli...

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot....

Polityka

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot....