Reklama

Projekt „Środowisko Młodzieży”

2018-11-22 12:03

W czwartek 15 listopada 2018 r. w Centrum Prasowym Katolickiej Agencji Informacyjnej odbyła się konferencja prasowa inaugurująca nowy projekt „FUNDACJI DLA MŁODZIEŻY”, której patronuje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, pod nazwą „Środowisko Młodzieży”. To projekt aktywnej edukacji ekologicznej zgodnej ze społeczną nauką kościoła, dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który będzie realizowany do 30 lipca 2020 roku.

W ramach projektu odbędą się:

1. Seminaria Środowiska Młodych – wykłady tematyczne oraz forum wymiany doświadczeń dla przedstawicieli poszczególnych diecezji w Polsce, służące wypracowaniu metod tworzenia środowiska młodzieżowego, zorganizowanego w strukturach młodzieżowych grup, w których może zaistnieć edukacja społeczna w oparciu o tematykę ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

2. Szkolenia liderskie „Lider Środowiska Młodych” – 10 edycji szkoleń, mających na celu wzmocnienie mechanizmów służących ochronie przyrody poprzez tworzenie zorganizowanego środowiska młodych. Zaplanowane jest przeszkolenie 200 osób w skali Polski w 10 regionach. Uczestnicy szkoleń liderskich zostaną wyposażeni w warsztat z zakresu przywództwa, organizacji życia społecznego w oparciu o wszystkie sfery życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Każda grupa weźmie udział w 3 zjazdach po trzy dni.

Reklama

3. Eventy „Młodzi_Dobra” – 5 wydarzeń w różnych regionach Polski, w czasie których będzie działał nasz punkt informacyjno-promocyjny, a podczas eventów można będzie wziąć udział w warsztatach ekologicznych, grach edukacyjnych i „atrakcjach” ekologicznych, które budują w młodych ludziach potrzebę i świadomość tworzenia dobra poprzez działania ekologiczne.

4. Konferencja podsumowująca „Polska środowiskiem młodych” - dwudniowa konferencja adresowana jest do liderów środowisk młodzieżowych, przedstawicieli organizacji pozarządowych, ekspertów, naukowców, przedstawicieli samorządów i społeczności lokalnych, organizacji ekologicznych, przedsiębiorców, polityków, decydentów wszystkich szczebli.

Wychodząc z założenia, że dla młodych ludzi świat wirtualny jest niemalże drugim domem, a aplikacje mobilne ich „prawą ręką”, inicjatorzy projektu z początkiem 2019 r. uruchomią Aplikację Dobra na urządzenia mobilne. Dzięki niej młodzi ludzie będą mogli realnie zaangażować się w ekologię, „wkręcić się” w nią. Aplikacja będzie przede wszystkim narzędziem do komunikowania się między osobami

tworzącymi środowisko młodych, aby prowadzić projekty ekologiczne i edukować się. Będzie ona nie tylko szerzyć wiedzę o ochronie środowiska, ale także przybliżać użytkownikom obszary chronione, w pobliżu których się znajdują i zapraszać do zdrowej rywalizacji w ramach wyzwań, których zakończenie będzie nagradzane poprzez system zbierania punktów. Wyzwania będą dotyczyć m.in. odwiedzenia konkretnych miejsc związanych z ochroną środowiska, rozwiązywania quizów, otwartych pytań, ciekawostek, przesyłania zdjęć i materiałów video, przeczytania publikacji tematycznych, odsłuchania audycji itp.

Co wyróżnia projekt Środowisko Młodzieży spośród wielu innych ekologicznych inicjatyw?

1. Oparcie na katolickiej nauce społecznej nt. ochrony środowiska. Projekt jest odpowiedzią na apel papieży Jana Pawła II o nawrócenie ekologiczne i Franciszka o troskę o nasz wspólny dom jakim jest Ziemia. Tej tematyce poświęcona została encyklika „Laudato Si” – punkt wyjścia ekologicznych działań Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

2. Oparcie na działaniu i na wartościach chrześcijańskich. O ekologii można dużo mówić. Słuchacze takich wypowiedzi będą przytakiwać, że to rzeczywiście są ważne problemy, których rozwiązania trzeba pilnie poszukiwać. Ale ile już takich mów wygłoszono, a nie poszło za nimi działanie? Dlatego właśnie inicjatorzy projektu „Środowisko Młodzieży” nie chcą „głosić kazań”, ale dać młodym ludziom bazę praktycznych umiejętności, które zastosują oni, by ratować naszą planetę przed dalszym niszczeniem przez człowieka. „Środowisko Młodzieży” to także oparcie na wartościach. Na najważniejszych wartościach chrześcijańskich, promujących wrażliwość na wszelkie stworzenie i troskę o nie. Bóg powiedział do człowieka, żeby czynił sobie ziemie poddaną, ale też dał przykazania, ponieważ człowiek może być pełen dobrych pomysłów, ale także może być źródłem problemów.

Jak powiedział podczas konferencji ks. dr Andrzej Lubowicki, asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, tylko dzięki oparciu na wartościach o tym, co będziemy chronić nie będą decydować grupy interesów, jak to się obecnie często dzieje, ale autentyczne dążenie do dobra. Młodzi ludzie działający w oparciu o chrześcijańskie wartości będą w stanie rzeczywiście realizować zrównoważony rozwój, tak potrzebny naszej planecie.

3. Jedność. Ekologia często kojarzy się z konkretnymi opcjami politycznymi albo ruchami, często skrajnymi, przez co w wielu przypadkach staje się niemalże religią. Inicjatorzy projektu wierzą, że ukształtowana drogowskazami wartości młodzież będzie potrafiła angażować się ponad podziałami politycznymi i interesami poszczególnych grup społecznych, angażować się wspólnie mimo dzielących nas różnic w trosce o dobro wspólne, nie popadając w skrajności czy fanatyzm. Kościół ma misję budowania jedności między ludźmi w poszanowaniu świata stworzonego przez Boga.

O Fundacji dla Młodzieży

Powstała w 2009 roku organizacja, która ma ciągle nowe pomysły na to, jak dodawać młodym ludziom skrzydeł, aby rozwijali swoje pasje i talenty oraz spełniali swoje marzenia. Ponadto stale działa w tym celu, żeby jak najlepiej przygotować młodych do dorosłego życia, by byli odpowiedzialnymi za swój kraj i swoją rodzinę ludźmi, będąc przy tym wrażliwi i otwarci na innych. Możesz być częścią tego dzieła przekazując 1% swojego podatku dla Fundacji – taką możliwość zapewnia posiadany przez FDM status organizacji pożytku publicznego. Więcej o Fundacji Dla Młodzieży: Zobacz

O Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to potężna organizacja zrzeszająca 15 000 młodych ludzi (do 30 r.ż.) w całym kraju, których łączy wspólna idea: służyć Bogu i Ojczyźnie. Formacja duchowa kształtuje ich na dojrzałych i odpowiedzialnych ludzi, którzy mają moc, by zmieniać świat. By przykładem pociągnąć swoich rówieśników do zaangażowania się w dobre działania, choćby właśnie ekologiczne. Więcej o Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży: Zobacz

Tagi:
konferencja

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Patriotyzm z Polakami

Patriotyzm z Polakami

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Plakaty

Plakaty

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem