Reklama

Archidiecezjalna Pielgrzymka do Lourdes i Fatimy

Z Maryją w trzecie tysiąclecie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

19 września br. Mszą św. w katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęliśmy pielgrzymowanie do sanktuariów maryjnych Europy.

W naszym autokarze "Małej Fatimskiej" jechali przede wszystkim pielgrzymi z okolic Gniezna, Pobiedzisk, Wągrowca i Wrześni. Kierownictwo duchowe sprawowali: ks. Ireneusz Pluciński - dziekan z Pobiedzisk i ks. Piotr Wencel - wikariusz z parafii pw. św. Mateusza w Bydgoszczy. Prawie codziennie uczestniczyliśmy w Eucharystii. Codziennie odmawialiśmy modlitwę różańcową i Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Słowo Boże kierowali do nas kapłani, co sprawiło, że były to rekolekcje w drodze. Oglądaliśmy kasety wideo o objawieniach w miejscach, do których zdążaliśmy. Dużo śpiewaliśmy, głównie pieśni maryjne. To wszystko przygotowało nas do udziału w Pielgrzymce Archidiecezji Gnieźnieńskiej do Fatimy i Lourdes, której przewodniczył abp Henryk Muszyński. Zdążając do celu, mijaliśmy Czechy, stolicę Austrii - Wiedeń i "piękny modry Dunaj". Za oknem autokaru oglądaliśmy wspaniałe krajobrazy - wysokie ośnieżone szczyty Alp, niżej surowe granie porośnięte górską roślinnością i drzewami stoki. Doliną Adygi jechaliśmy przez Weronę na wybrzeże Morza Śródziemnego, by prze włoską Ligurię, francuskie Lazurowe Wybrzeże i Pireneje dotrzeć na hiszpańskie Costa Brava.

Uczestniczyliśmy we Mszy św. w Montserrat (920 m n.p.m.) u Matki Bożej w sanktuarium Katalończyków. Potem przez Barcelonę jechaliśmy do Saragossy, by pokłonić się Madonnie del Pilar. Na pielgrzymim szlaku był jeszcze Madryt, Toledo, Avilla - tutaj wspólnie z grupą " samolotową" uczestniczyliśmy we Mszy św. u św. Teresy. Wieczorem dotarliśmy do Fatimy.

Nazajutrz krótki wyjazd do Lizbony, miejsca urodzin św. Antoniego Padewskiego. Wieczorem uczestniczyliśmy we Mszy św. w Kaplicy Objawień z pielgrzymami z archidiecezji gnieźnieńskiej.

27 września był także dniem wspólnej modlitwy wszystkich czterech grup pielgrzymkowych w Fatimie - miejscu, w którym w 1917 r. trzem pastuszkom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi objawiła się Matka Boża, która nawoływała do pokuty i nawrócenia, do modlitwy różańcowej i do oddania świata i Rosji Jej Niepokalanemu Sercu (" w końcu moje Niepokalane Serce zatriumfuje") i do wynagrodzenia za grzechy przez modlitwę i post. Właśnie tutaj, w bazylice, uczestniczyliśmy we Mszy św. pod przewodnictwem abp. Henryka Muszyńskiego, odnowiliśmy przyrzeczenia chrztu św. i oddaliśmy archidiecezję i siebie Matce Bożej. Ofiary zebrane podczas tej Mszy św. zostały przeznaczone na nowe zgromadzenie zakonne św. Faustyny, które powstaje w Kazachstanie.

Po południu braliśmy udział w Drodze Krzyżowej (zbudowanej przez uchodźców węgierskich z 1956 r.), znajdującej się w lasku, przez który dzieci chodziły na spotkanie z Matką Bożą, a 19 sierpnia miało tu miejsce objawienie. Po nabożeństwie spacerem przeszliśmy do Aljustel, by nawiedzić domy Błogosławionych Hiacynty i Franciszka oraz Siostry Łucji. Wieczorem odbyła się procesja eucharystyczna ze świecami w intencji powołań kapłańskich. Wcześnie rano na pożegnanie Fatimskiej Pani cała pielgrzymka uczestniczyła we Mszy św. w Kaplicy Objawień.

Wyruszyliśmy w dalszą drogę przez Salamankę do klasztoru jezuitów w Loyola, gdzie żył Ignacy (Msza św. dla wszystkich grup), San Sebastian nad Zatoką Biskajską i Pireneje. Tu na granicy hiszpańsko-francuskiej wsiadł do autokaru abp Henryk Muszyński, który towarzyszył nam w podróży do Lourdes. Podzielił się swoimi spostrzeżeniami z pobytu we Francji przed 40 laty. Nasze wspólne pielgrzymowanie zakończyliśmy Apelem Maryjnym, który prowadził ks. Ireneusz Pluciński.

30 września (niedziela) był drugim wspólnym dniem pielgrzymki. Rano w Grocie Objawień Mszy św. koncelebrowanej przez wszystkich kapłanów przewodniczył Ksiądz Arcybiskup. W tym szczególnym miejscu modliliśmy się o zdrowie duszy i ciała. Przed południem nasza grupa wyruszyła śladami św. Bernadety, do domu, w którym się urodziła. Modliliśmy się w izbie, w której mieszkała Święta podczas objawień Matki Bożej i przy chrzcielnicy, przy której została ochrzczona. Później uczestniczyliśmy w procesji eucharystycznej, której przewodniczył Metropolita Gnieźnieński znad rzeki Gare do podziemnej bazyliki św. Piusa X. Wieczorem odbyła się w procesja światła z groty, dokoła placu, do bazyliki. W drodze powrotnej nawiedziliśmy La Salette - sanktuarium Matki Boże Płaczącej, znajdujące się w okolicach Grenoble w Alpach francuskich na wysokości 1800 m n.p.m., gdzie Matka Boża ukazała się dwojgu dzieciom.

Odwiedziliśmy jeszcze Genewę i poprzez Czechy wróciliśmy do Polski. Pielgrzymka pozostawiła wiele miłych wspomnień, niezatarty ślad w naszych duszach i głębokie, osobiste przeżycie. Myślimy, że u wielu osób dokonało się uzdrowienie duszy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Sakrament pokuty i pojednania to niewyczerpane źródło Bożego miłosierdzia

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 25, 1-13.

Więcej ...

Daniel Obajtek: Nie wstydźmy się pokazywać, że wierzymy w Pana Boga

2024-08-29 21:45
Daniel Obajtek

Karol Porwich/Niedziela

Daniel Obajtek

Jestem człowiekiem ochrzczonym. Pragnę zaznaczyć wszystkim, którzy mówią, że nie są w Kościele, że kłamią! Tak naprawdę każdy ochrzczony człowiek jest w Kościele – mówił w wywiadzie dla niedziela.pl Daniel Obajtek.

Więcej ...

Pomagamy misjonarzom w Kongo

2024-08-30 04:40

Archiwum o. M. Zaguły

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Diecezja Ávila: Ciało św. Teresy z Ávili...

Kościół

Diecezja Ávila: Ciało św. Teresy z Ávili...

Nowe badania Całunu Turyńskiego: ślady krwi odpowiadają...

Kościół

Nowe badania Całunu Turyńskiego: ślady krwi odpowiadają...

Jest decyzja sądu ws. ks. Olszewskiego!

Wiadomości

Jest decyzja sądu ws. ks. Olszewskiego!

Kościół wspomina męczeńską śmierć św. Jana...

Święci i błogosławieni

Kościół wspomina męczeńską śmierć św. Jana...

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Najświętsza Maryja Panna Częstochowska

Niedziela Częstochowska

Najświętsza Maryja Panna Częstochowska

Powstał krótki film o

W wolnej chwili

Powstał krótki film o "Ostatniej Wieczerzy". To...

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 7.)

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 7.)