Reklama

Kardynał Stefan Wyszyński - świadek wiary (cz. 196)

Niedziela gnieźnieńska 44/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Stefan Wyszyński był aktywnym uczestnikiem czwartej sesji Soboru Watykańskiego II nie tylko z racji członkowstwa w Prezydium. 20 września 1965 r. w czasie dyskusji schematem o wolności religijnej zabrał głos w imieniu całego Episkopatu Polski. Jego wypowiedź wzbudziła powszechne zainteresowanie i uznanie. Wielu ojców sobrowych zwróciło się do Prymasa Tysiąclecia z prośbą o tekst tego przemówienia. Co takiego istotnego powiedział kard. Wyszyński?

Zwrócił uwagę, że w dobie Soboru Watykańskiego istniał silny podział "dwa światy": kapitalistycznego Zachodu i komunistycznego Wschodu.

Dla Zachodu pojęcie wolności, podobnie jak i wiążące się z nim pojęcia państwa i prawa, wywodziło się z tradycji Starożytnego Rzymu i rozwinięte zostało później między innymi przez naukę św.Tomasza czy "deklarację praw człowieka". Gdyby istniało tylko takie rozumienie wolności, nie byłoby problemu, ponieważ Zachód pojmuje wolność religijną podobnie jak Kościół.

Jednak obok Zachodu był komunistyczny Wschód, dla którego podstawą rozumienia wolności był dialektyczny materializm. Według tej teorii - mówił kard. Stefan Wyszyński - prawo służy tylko jednemu celowi: dobru klasy. Stąd też prawem jest to, co służy klasie pracującej w walce o przebudowę społeczeństwa. Tak więc wyznawcy dialektycznego materializmu, socjaliści i marksiści, uznają, że wszystko, a więc i prawo, jest podporządkowane rewolucji społecznej. W takiej sytuacji nie ma stałego prawa, jego normy nie są trwałe i niezmienne. Zależą od okoliczności, od sytuacji politycznej, społecznej i gospodarczej. Podobnie, według dialektycznego materializmu, ma się sprawa zarówno z państwem, jak i wolnością. Nie ma w tych dziedzinach żadnych stałych norm. Wolność, w tym także, a może przede wszystkim, wolność religijna, jest tylko narzędziem dla zrealizowania nadrzędnego celu: panowania proletariatu.

Stąd też kard. Wyszyński zwrócił się z wnioskiem, by już we wstępie dokumentu o wolności religijnej wyraźnie to zaznaczyć.

Potrzebne to jest, a mówił to Prymas Tysiąclecia na podstawie doświadczeń kontaktów na linii Kościół - państwo w ustroju, w którym dialektyczny materializm był obowiązującą doktryną, aby tekst deklaracji był właściwie rozumiany i nie był użyty przeciwko prawom człowieka wierzącego.

13 listopada, w uroczystość św. Stanisława Kostki, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, Paweł VI przyjął na audiencji polskich biskupów. Ksiądz Prymas wygłosił powitalne przemówienie, w czasie którego zwrócił się do Ojca Świętego z prośbą o przyjazd do Polski na obchody Tysiąclecia Chrztu Polski.

W odpowiedzi Paweł VI powiedział między innymi:

Oto stoją przed nami najdrożsi i nadostojniejsi biskupi polscy, dzięki którym jakby naocznie oglądamy ów szlachetny naród, który już od młodości zwykliśmy kochać szczególną miłością, gdyż jego nieustraszoną wiarę, żarliwą pobożność, wierność Stolicy Apostolskiej, niegdyś tam przebywając, mieliśmy możność poznać, a nawet dziś jesteśmy pokrzepieni, wspominając sobie jego cnoty.

Papież był optymistycznie nastawiony do ewentualnego wyjazdu do Polski. Żegnając się z przeorem paulinów, o. Jerzym Tomzińskim, wyraził nadzieję na swój pobyt w jasnogórskim sanktuarium maryjnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Więcej ...

Życie bez łaski to życie bez radości

2024-05-05 19:16
Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

Marzena Cyfert

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

W kościele św. Karola Boromeusza przeżywano odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin. Tym samym rozpoczęło się przygotowanie do jubileuszu 30. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...