Reklama

Jasna Góra

Śladami Niepodległej po Jasnej Górze

Gabriela Żyła

14 listopada 2018 roku, jeszcze w świątecznym nastroju związanym z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości członkowie i sympatycy częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej oraz słuchacze Akademii Miłośników Kultury Polskiej im. Zapomnianych Polaków mieli wielką przyjemność obejrzeć najważniejsze zbiory jasnogórskie - pamiątki i dokumenty poświęcone naszej drodze do niepodległości.

Przewodnikiem był członek KIK-u Jacek Polak, który jak się okazało, jest skarbnicą wiedzy historycznej zarówno związanej z Jasną Górą jak też z naszą Ojczyzną.

Rozpoczęliśmy od Arsenału, gdzie znajdują się pamiątki i zdjęcia obrazujące czas zaboru rosyjskiego i burzliwe wydarzenia I wojny światowej. Słuchając Jacka Polaka i patrząc na zdjęcia pomnika cara Aleksandra II oraz rzesze pielgrzymów i pamiątek przez nich podarowanych Matce Bożej nie sposób oprzeć się refleksji, że choć Polski wówczas nie było - to była zawsze z nami Polakami Królowa Polski. Obecność Królowej Polski choć bez Polski była niezwykle silnie odczuwana przez naród, co dawało nam siłę oraz moc przetrwania i wolę walki o wolną Ojczyznę.

Z Arsenału przeszliśmy do Kaplicy Matki Bożej, gdzie wszystkie epitafia i tablice ufundowane przez pokolenia naszych rodaków upamiętniają poświęcenie, ofiarność i umiłowanie Boga i Ojczyzny. Niektóre dokumentują waleczność polskiego żołnierza na wszystkich frontach I i II wojny światowej, niektóre obrazują wierność Polsce i Kościołowi Polaków rozrzuconych na kresach, które już nigdy nie wróciły do Macierzy. Są tam intencje, by nasi rodacy pozostawieni za wschodnią granicą nie stracili wiary pod bolszewickim uciskiem. Wzruszająca jest niezwykła ilość wotów dokumentujących cudowne doświadczenia łask bożych za wstawiennictwem Matki Bożej.

Reklama

W Skarbcu jasnogórskim mieliśmy możliwość podziwiać malarstwo Jana Matejki i Aleksandra Gierymskiego, wspaniałą sztukę jubilerską, przepiękne – haftowane złotem i wysadzane drogocennymi kamieniami ornaty – wszystko ofiarowane przez pokolenia wiernych Bogu i miłujących Ojczyznę – wysoko urodzonych, koronowanych, piastujących wysokie urzędy, laureatów Nobla a także zwykłych zjadaczy chleba.

Najnowszym muzeum na Jasnej Górze jest Kaplica Pamięci Narodu Polskiego im. o. Augustyna Kordeckiego stanowiąca mauzoleum - poświęcona 3 maja 1989 roku. Znajduje się w siedemnastowiecznej dzwonnicy między bazyliką a pomnikiem o. Augustyna Kordeckiego po lewej stronie przed wejściem do Skarbca. Znajdują się w niej relikwie i tablice pamięci narodowej. Urny z ziemią i prochami powstańców z 1831 i 1863 r., żołnierzy I wojny światowej, wojny bolszewickiej w 1920, żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej (Westerplatte, Monte Cassino, Tobruk, Narvik, Arnhem, Falaise, Kołobrzeg). Są tam prochy powstańców warszawskich z 1944r., żołnierzy Armii Krajowej, pomordowanych w niemieckich obozach zagłady, więzieniach i stalinowskich łagrach. Powojenne dzieje dokumentują urny z ziemią zroszoną krwią robotników z Poznania, Radomia, Gdańska, Śląska a także bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Najnowszą pamiątką jest urna zawierająca szczątki gen. Andrzeja Błasika znalezione w Smoleńsku we wrześniu 2010 przez uczestników Rajdu Katyńskiego. Drugi pochówek odbył się 9maja 2015 roku w tejże kaplicy.

Na środku kaplicy znajduje się jeszcze nie zamontowane epitafium wraz z wieńcem ufundowane przez potomków Artura Wiśniewskiego oraz rodaków upamiętniające uwolnienie Jasnej Góry dnia 4.11.1918 roku spod zarządu wojska austro-węgierskiego.

Reklama

Na zakończenie naszej wędrówki śladami Niepodległej jedna z członkiń KIK-u wyrecytowała wiersz Barbary Popiołek – organizatorki wycieczki - poświęcony martyrologii Polski, co dopełniło wzruszeń.

2018-11-26 06:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Upragniony dar

Niedziela toruńska 27/2020, str. IV

Archiwum Urzędu Miasta i Gminy Lidzbark, Biuro ds. Promocji i Turystyki

Świętowanie setnej rocznicy powrotu do Macierzy

Trwająca pandemia utrudniła przystępowanie do sakramentów świętych wszystkim katolikom, na szczęście wielu spośród wierzących nie rezygnuje ze spotkań sakramentalnych. A może ktoś właśnie teraz odkrywa wiarę na nowo?

Więcej ...

Warszawa: Uroczystości pogrzebowe Bernarda Ładysza

2020-08-05 10:39

PAP

Nabożeństwo żałobne Bernarda Ładysza miało miejsce w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Po Mszy świętej nastąpiło odprowadzenie zmarłego na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie spoczął w Alei Zasłużonych.

Więcej ...

ONZ wzywa do szybkiego otwarcia szkół po kryzysie związanym z koronawirusem

2020-08-05 19:47

Adobe.Stock

Organizacja Narodów Zjednoczonych wydała przewodnik, który ma przyczynić się do jak najszybszego ponownego otwarcia szkół po kontroli na koronawirusa. Ma on pomóc rządom poszczególnych krajów w realizacji planów oświatowych – oznajmił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres 4 sierpnia w Nowym Jorku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wyjątkowy koncert - „Abba Ojcze – Pielgrzymi...

Wyjątkowy koncert - „Abba Ojcze – Pielgrzymi...

Warszawa: Uroczystości pogrzebowe Bernarda Ładysza

Wiadomości

Warszawa: Uroczystości pogrzebowe Bernarda Ładysza

Pierwsi pielgrzymi wyszli z Warszawy na Jasną Górę

Kościół

Pierwsi pielgrzymi wyszli z Warszawy na Jasną Górę

MON: defilada odwołana ze względu na pandemię

Wiadomości

MON: defilada odwołana ze względu na pandemię

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Rozwodów kościelnych nie ma!

Niedziela Łódzka

Rozwodów kościelnych nie ma!

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Wiadomości

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...