Dwóch egipskich chłopców ma stanąć przed sądem za okazywanie „pogardy dla islamu i obrazę Koranu”. 9- i 10-latek mieli, bawiąc się w śmieciach, podrzeć strony Koranu, a - jak później podano - również oddać na nie mocz. „To przecież tylko dzieci. Nie do końca wiedzą, o co ta cała awantura. Nie potrafią nawet rozróżnić między Koranem, Biblią a jakąkolwiek inną świętą księgą” – powiedział Karam Gabriel, adwokat oskarżonych.
Chłopcy, aresztowani pod koniec września, zostali wypuszczeni kilka dni później po licznych protestach koptyjskich chrześcijan. Decyzja o uwolnieniu nie oznacza jednak wycofania zarzutów. Sprawa, której terminu jeszcze nie podano, ma być rozpatrywana przed sądem w Beni Suef. W zeszłym miesiącu skazał on matkę i jej siedmioro dzieci na 15 lat więzienia za przejście z islamu na chrześcijaństwo.
Sylwester nie jest przełomem, a 1 stycznia nie rozpoczyna…. Nowego Roku!
2024-12-31 13:49
Milena Kindziuk
Red.
Milena Kindziuk
Widzę, że w ostatni dzień roku 2024 na portalu niedziela.pl na czołówce został zamieszczony tekst pt. „Jak spędzić Sylwestra i Nowy Rok?”. W podobnym duchu piszą dziennikarze innych mediów, np. Stacja 7: „Czy postanowienia noworoczne mają sens?”, KAI: „Sylwester po chrześcijańsku”, a PAP informuje, jacy artyści wystąpią podczas imprezy sylwestrowej na Stadionie Śląskim. To ja wsadzę kij w mrowisko i postawię tezę, że sam Sylwester, czyli dzień 31 grudnia nie jest wcale przełomem ani też żadnym świętem, a obchody pierwszego dnia Nowego Roku są w istocie tylko symbolicznym zwyczajem. Dlaczego?
Przewodniczący Episkopatu: wypisywanie się z lekcji religii nie oznacza utraty wiary
2025-01-01 08:32
Rozmawiała Magdalena Gronek (PAP)
BP KEP
Abp Tadeusz Wojda SAC
To, że wielu uczniów, zwłaszcza szkół średnich w miastach, wypisuje się z lekcji religii w szkole, nie zawsze oznacza, że nie wierzą w Boga – powiedział PAP przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda. Dodał, że nie sprawdzają się stare formy duszpasterstwa i nudne lekcje religii.