Reklama

Polska

Wniósł w życie Kościoła wiele dobra

BOŻENA SZTAJNER

Słabnące siły papieża są dowodem na to, że czas pontyfikatu przeżył głęboko i mocno, i wniósł w życie Kościoła tak wiele dobra - powiedział w rozmowie z KAI bp Wojciech Polak na wieść o abdykacji Benedykta XVI, którą ogłosił dziś w Watykanie. - To nauczyciel wiary, który pokazuje, jak wiarę głosić we współczesnym świecie, w trudnym i zmieniającym się kontekście - dodał sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, zachęcając do modlitwy o szybki wybór nowego papieża.

KAI: – Jak Ksiądz Biskup odbiera decyzję Benedykta XVI o abdykacji?

Reklama

BP WOJCIECH POLAK: – Odbieram ją w duchu wiary – skoro Ojciec Święty taką decyzję ogłasza w przygotowanym oświadczeniu do kardynałów, na zwołanym przez siebie Konsystorzu, to rozumiem, że ją rozważył i uznał, że to będzie dla dobra Kościoła. Jako ksiądz, jako biskup, przyjmuję to zatem w głębokim zaufaniu do rozeznania papieża.

– Czy wierni mogą czuć się w jakiś sposób zaniepokojeni?

- Myślę, że wierni w żaden sposób nie powinni się czuć zaniepokojeni, bo już bł. Jan Paweł II w 1996 roku w Konstytucji Apostolskiej o wyborze nowego papieża w punkcie 77 zaznaczył, że taki wybór może nastąpić również z powodu ustąpienia papieża z urzędu. Sam – jak wiemy, choć decyzję taką przecież rozważał - nie skorzystał z takiej możliwości, pełnił swoją posługę do końca. Wierni powinni dzisiaj uszanować decyzję Benedykta XVI, którą on sam motywuje słabością fizyczną – swojego zaawansowanego wieku, a jednocześnie modlić się o szybki wybór dobrego następcy.

Reklama

–Ta abdykacja jest dużym zaskoczeniem dla wszystkich...

- Nie jesteśmy przyzwyczajeni do takich niespodzianek, nie byliśmy przygotowani do tej wiadomości, to jest – po ludzku - zaskoczenie również dla mnie. Nie analizowałem pod kątem stanu zdrowia papieża ostatnich doniesień, ale wydawało się, że w ostatnim czasie Ojciec Święty – sądząc po jego postawie czy głosie – nie przeżywa jakiś specjalnych trudności związanych z upływającymi latami. Jednak on sam wie najlepiej jak i co czuje.

–Jakie zadania stoją teraz przed Kościołem?

- Podstawowym zadaniem Kościoła pozostaje kontynuowanie misji ewangelizacyjnej, którą nam zlecił Chrystus, a Benedykt XVI wskazywał nam ją i wskazuje nadal. Jednocześnie też Ojciec Święty prosi nas dzisiaj o modlitwę o dobry wybór nowego papieża. Powinniśmy też z wielkim szacunkiem odnosić się do tego, co do tej pory było dziełem życia i nauczania Benedykta XVI, bo wiemy z jakimi nadziejami, entuzjazmem, siłą i wielką odwagą prowadził Kościół i go podtrzymywał. Słabnące siły papieża są dowodem na to, że czas pontyfikatu przeżył głęboko i mocno, i wniósł w życie Kościoła tak wiele dobra.

– Myśląc o pontyfikacie Benedykta XVI, co dziś nasuwa się na myśl Księdza Biskupa?

- Niesamowita głębia nauczania. To nauczyciel wiary, który pokazuje, jak wiarę głosić we współczesnym świecie, w trudnym i zmieniającym się kontekście. To papież, który potrafił bardzo głęboko dialogować ze współczesną kulturą, nie schlebiając jej, nie zamykając oczu na jej upadki i zwodnicze drogi, ale oceniając ją w duchu Ewangelii. Wielokrotnie korzystałem z jego tekstów przygotowując się do homilii i wystąpień, jest dla mnie i nadal pozostanie konkretnym przewodnikiem, a jego nauczanie to nie tylko głębokie ewangeliczne rozważania. Benedykt XVI ma tę niezwykłą zdolność do nawiązywania dialogu ze współczesnością, ze współczesną kulturą, a zwłaszcza z zagubionym w meandrach ponowoczesności człowiekiem.

–Co będzie robił papież po abdykacji?

- To sytuacja nowa dla nas wszystkich. Sądzę, że jego dalsza posługa może wyglądać trochę tak jak posługa biskupa-emeryta w diecezji. Wiem, że choć to tylko bardzo daleka i niedoskonała analogia, ale trudno mi jednak dziś cokolwiek przewidywać. Jest to sytuacja na tyle nowa, że ufa, iż to sam Pan Bóg ułoży dla niej najlepszy scenariusz. Niewątpliwie Ojciec Święty będzie zawsze modlił się za Kościół i z Kościołem, i będzie w nim po ojcowsku obecny.

2013-02-11 14:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z Częstochowy do Rio

Niedziela Ogólnopolska 32/2016, str. 54

Mateusz Bieniek jest jednym z najlepszych środkowych w Polsce

Archiwum Mateusza Bieńka

Mateusz Bieniek jest jednym z najlepszych środkowych w Polsce

Polska piłka siatkowa będzie reprezentowana na XXXI Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Udział w tej imprezie siatkarze zapewnili sobie po wygranym turnieju kwalifikacyjnym w Tokio. Nasi zawodnicy rozpoczną rozgrywki 7 sierpnia i oby zakończyli je 21 sierpnia, czyli w dniu finału.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Wyruszyli na pielgrzymkowy szlak po raz 40!

2021-07-24 11:18

Piotr Twardowski

– Widać w tych intencjach troskę o dobro najbliższych, ale też widać wrażliwość na potrzeby Kościoła i świata – powiedział w pierwszy dzień pielgrzymowania ks. Przemysław Cios, przewodnik nowotarskiej grupy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Przewodniczący KEP:  Kościół nie może być na...

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na...

Prenumerata Tygodnika Katolickiego

Prenumerata

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania