Reklama

Polska

Wniósł w życie Kościoła wiele dobra

BOŻENA SZTAJNER

Słabnące siły papieża są dowodem na to, że czas pontyfikatu przeżył głęboko i mocno, i wniósł w życie Kościoła tak wiele dobra - powiedział w rozmowie z KAI bp Wojciech Polak na wieść o abdykacji Benedykta XVI, którą ogłosił dziś w Watykanie. - To nauczyciel wiary, który pokazuje, jak wiarę głosić we współczesnym świecie, w trudnym i zmieniającym się kontekście - dodał sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, zachęcając do modlitwy o szybki wybór nowego papieża.

KAI: – Jak Ksiądz Biskup odbiera decyzję Benedykta XVI o abdykacji?

BP WOJCIECH POLAK: – Odbieram ją w duchu wiary – skoro Ojciec Święty taką decyzję ogłasza w przygotowanym oświadczeniu do kardynałów, na zwołanym przez siebie Konsystorzu, to rozumiem, że ją rozważył i uznał, że to będzie dla dobra Kościoła. Jako ksiądz, jako biskup, przyjmuję to zatem w głębokim zaufaniu do rozeznania papieża.

– Czy wierni mogą czuć się w jakiś sposób zaniepokojeni?

- Myślę, że wierni w żaden sposób nie powinni się czuć zaniepokojeni, bo już bł. Jan Paweł II w 1996 roku w Konstytucji Apostolskiej o wyborze nowego papieża w punkcie 77 zaznaczył, że taki wybór może nastąpić również z powodu ustąpienia papieża z urzędu. Sam – jak wiemy, choć decyzję taką przecież rozważał - nie skorzystał z takiej możliwości, pełnił swoją posługę do końca. Wierni powinni dzisiaj uszanować decyzję Benedykta XVI, którą on sam motywuje słabością fizyczną – swojego zaawansowanego wieku, a jednocześnie modlić się o szybki wybór dobrego następcy.

–Ta abdykacja jest dużym zaskoczeniem dla wszystkich...

- Nie jesteśmy przyzwyczajeni do takich niespodzianek, nie byliśmy przygotowani do tej wiadomości, to jest – po ludzku - zaskoczenie również dla mnie. Nie analizowałem pod kątem stanu zdrowia papieża ostatnich doniesień, ale wydawało się, że w ostatnim czasie Ojciec Święty – sądząc po jego postawie czy głosie – nie przeżywa jakiś specjalnych trudności związanych z upływającymi latami. Jednak on sam wie najlepiej jak i co czuje.

Reklama

–Jakie zadania stoją teraz przed Kościołem?

- Podstawowym zadaniem Kościoła pozostaje kontynuowanie misji ewangelizacyjnej, którą nam zlecił Chrystus, a Benedykt XVI wskazywał nam ją i wskazuje nadal. Jednocześnie też Ojciec Święty prosi nas dzisiaj o modlitwę o dobry wybór nowego papieża. Powinniśmy też z wielkim szacunkiem odnosić się do tego, co do tej pory było dziełem życia i nauczania Benedykta XVI, bo wiemy z jakimi nadziejami, entuzjazmem, siłą i wielką odwagą prowadził Kościół i go podtrzymywał. Słabnące siły papieża są dowodem na to, że czas pontyfikatu przeżył głęboko i mocno, i wniósł w życie Kościoła tak wiele dobra.

– Myśląc o pontyfikacie Benedykta XVI, co dziś nasuwa się na myśl Księdza Biskupa?

- Niesamowita głębia nauczania. To nauczyciel wiary, który pokazuje, jak wiarę głosić we współczesnym świecie, w trudnym i zmieniającym się kontekście. To papież, który potrafił bardzo głęboko dialogować ze współczesną kulturą, nie schlebiając jej, nie zamykając oczu na jej upadki i zwodnicze drogi, ale oceniając ją w duchu Ewangelii. Wielokrotnie korzystałem z jego tekstów przygotowując się do homilii i wystąpień, jest dla mnie i nadal pozostanie konkretnym przewodnikiem, a jego nauczanie to nie tylko głębokie ewangeliczne rozważania. Benedykt XVI ma tę niezwykłą zdolność do nawiązywania dialogu ze współczesnością, ze współczesną kulturą, a zwłaszcza z zagubionym w meandrach ponowoczesności człowiekiem.

–Co będzie robił papież po abdykacji?

- To sytuacja nowa dla nas wszystkich. Sądzę, że jego dalsza posługa może wyglądać trochę tak jak posługa biskupa-emeryta w diecezji. Wiem, że choć to tylko bardzo daleka i niedoskonała analogia, ale trudno mi jednak dziś cokolwiek przewidywać. Jest to sytuacja na tyle nowa, że ufa, iż to sam Pan Bóg ułoży dla niej najlepszy scenariusz. Niewątpliwie Ojciec Święty będzie zawsze modlił się za Kościół i z Kościołem, i będzie w nim po ojcowsku obecny.

2013-02-11 14:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lekarze nie wiedzieli, jak to się stało

Jan Dżyga z żoną Krystyną

Aleksandra Bielecka

Jan Dżyga z żoną Krystyną

25. rocznica koronacji Cudownego Obrazu z Rokitna zbliża się wielkimi krokami. Pielgrzym tu przyjeżdżający zobaczy piękny, zabytkowy kościół. Być może zachwyci się urokliwymi dróżkami różańcowymi czy wzruszy głęboko na Kalwarii Rokitniańskiej.

Więcej ...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Zespół Impast zaprezentował swoją nową płytę

2022-09-25 20:46

Maciej Orman/Niedziela

25 września w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie zespół Impast zagrał koncert promujący długo wyczekiwaną płytę pt. „Na nieboskłonie”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Włochy: biskupi przeznaczyli jedną miesięczną pensję...

Włochy

Włochy: biskupi przeznaczyli jedną miesięczną pensję...

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Wiara

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Ludzkie czyny i Boża łaska

Ludzkie czyny i Boża łaska

Ks. Chmielewski na Marszu dla Życia i Rodziny: kochać...

Kościół

Ks. Chmielewski na Marszu dla Życia i Rodziny: kochać...

Cud św. Januarego powtórzył się!

Kościół

Cud św. Januarego powtórzył się!

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Wiara

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Na takim przejściu pieszy nie ma pierwszeństwa

Wiadomości

Na takim przejściu pieszy nie ma pierwszeństwa

Oświadczenie: Ks. Mirosław Król oczyszczony z zarzutów...

Kościół

Oświadczenie: Ks. Mirosław Król oczyszczony z zarzutów...