Reklama

Katolickie Gimnazjum w Dąbrowie Górniczej

Integralny rozwój ucznia

1 marca rozpoczął się nabór do Katolickiego Gimnazjum w Dąbrowie Górniczej. Chętni mogą zgłaszać się do siedziby szkoły, która znajduje się przy ul. Łańcuckiego 10, w Dąbrowie Górniczej. Bliższe informacje można uzyskać, dzwoniąc pod numer tel./fax 262-31-44 lub wysyłając e-mail: klo1@sosnowiec.opoka.org.pl.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolickie Gimnazjum SPSK powstało w 1999 r. i mieści się wraz z Katolickim Liceum Ogólnokształcącym SPSK im. św. Brata Alberta przy ul. Łańcuckiego 10. Organem prowadzącym szkoły jest Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich z siedzibą w Częstochowie. Organizacja ta prowadzi 50 szkół na różnych poziomach edukacyjnych w całej Polsce. Za swoją działalność edukacyjną Stowarzyszenie otrzymało w 2000 r. nagrodę Premiera Rzeczypospolitej „Pro Publico Bono”.

Katolickość szkoły

Katolickość szkoły polega na realizacji programu wychowawczego opartego na wartościach chrześcijańskich prowadzącego ucznia do integralnego rozwoju w sferach: duchowej, intelektualnej oraz fizycznej. Szkoła prowadzi działania pogłębiające duchowość uczniów: codzienną modlitwę całej wspólnoty, dni skupienia dla uczniów, trzydniowe wyjazdowe rekolekcje wielkopostne, szkolne wyjazdy wakacyjno-oazowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Klimat

Wyróżnikiem szkoły jest jej kameralny klimat, brak anonimowości, brak aktów agresji, wzajemna pomoc. Katolickie Gimnazjum SPSK w Dąbrowie Górniczej jest szkołą z czesnym, tzn. z opłatą miesięczną. Istnieje jednak możliwość udzielania uczniom mającym trudności finansowe stypendiów socjalnych; wstępu do szkoły na warunkach bezpłatnych (informacja u dyrektora szkoły); stypendium naukowego (od przyszłego roku szkolnego) w kwocie 100 zł miesięcznie dla najlepszych uczniów w poziomach klas.

Oferta edukacyjna

I. Kształcenie odbywa się w małych zespołach klasowych do 16 uczniów, dzięki czemu możliwa jest indywidualizacja nauczania, szersze przekazywanie wiedzy uczniom zdolnym oraz pomoc uczniom mającym problemy w zdobywaniu wiedzy.

II. Szczególny sposób nauczania języków obcych:
- nauczanie lektoratowe w grupach wyłonionych w oparciu o umiejętności językowe, a nie przynależność do klasy;
- dwukrotnie w ciągu roku odbywają się międzynarodowe wymiany uczniowskie, każdy uczeń w cyklu kształcenia może kilkakrotnie uczestniczyć w wymianach, a współpraca szkoły dotyczy 12 szkół europejskich. Za projekt współpracy międzynarodowej Virgil Project szkoła otrzymała główna nagrodę MENiS oraz gazety Eurofakty za najlepszy projekt edukacyjny w 2001 r.
- możliwość odbycia stypendium językowego w Niemczech lub Austrii w okresie wakacji;
- wybór nauczanych języków: obowiązkowo: język angielski (4 godz.), drugi język: niemiecki, francuski, hiszpański ewentualnie rosyjski, włoski (2 godz.)

Reklama

III. Nauczanie innych przedmiotów, które nie występują w gimnazjach publicznych: filozofia - kl. 2 i 3, kultura polska na tle tradycji śródziemnomorskiej - kl. 2 lub 3, historia sztuki - kl. 3. Przedmioty te stanowią istotną pomoc w przygotowaniu uczniów do części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego.

IV. Systematyczne przygotowywanie uczniów do egzaminu gimnazjalnego w ramach przedsięwzięcia Mój egzamin gimnazjalny. W pierwszej klasie uczniowie raz w semestrze piszą próbny egzamin z treści omówionych na zajęciach przedmiotowych, w klasie drugiej dwa razy w semestrze, w klasie trzeciej trzy razy w semestrze.

V. Uczniowie mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań w ramach działających kół przedmiotowych oraz sekcji tematycznych i sportowych: liturgicznej, chóru szkolnego, dziennikarskiej, teatralnej, europejskiej, turystycznej, narciarskiej, aerobiku, tenisa stołowego, pływackiej.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Więcej ...

Maryja przyszła do siebie – na Kalwarię w Praszce

2024-05-02 13:46

Foto Fax

– Z tej świętej góry zawierzenia na Kalwarii w Praszce będziemy nadal krzewili pobożność Maryjną – zapewnił w kontekście doby nawiedzenia ks. prał. dr Stanisław Gasiński, proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...