Reklama

Abdykacja

Przewodniczący COMECE: inspiracją dla Kościoła pozostanie znacząca teologia Benedykta XVI

Margita Kotas

Z wielkim szacunkiem, ale i z wielkim ubolewaniem wiadomość o zapowiedzianej abdykacji Benedykta XVI przyjęła Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE."Benedykt XVI przez niemal osiem lat prowadził Kościół powszechny z wielkim zaangażowaniem, przekazując mu swoją wyrazistą teologię" – napisał w specjalnym oświadczeniu przewodniczący COMECE, kard. Reinhard Marx. Według COMECE myśl teologiczna ustępującego papieża, łącząca wiarę i rozum, Kościół i politykę, widoczna była w jego wielkich przemówieniach w Westmister Hall w Londynie, w niemieckim Bundestagu w Berlinie czy też w Waszyngtonie.

Reklama

"Z wielką troską Benedykt XVI myślał o tym, że Europa może zapomnieć o swoich chrześcijańskich korzeniach, a w konsekwencji – utracić duszę, a „bez chrześcijaństwa nie można sobie wyobrazić Europy, całego świata zachodniego” - napisał kard. Marx. "W przekonaniu papieża – dodał – ten wkład chrześcijaństwa nie może polegać tylko na krytykowaniu sytuacji społecznej w naszych krajach i na przedstawianiu przyszłości w czarnych barwach". "Chrześcijanie muszą być prorokami Dobrej Nowiny, a co więcej, uniwersalne przesłanie Ewangelii, które jest przesłaniem nadziei, należy głosić w konkretnej sytuacji, w jakiej znajduje się Europa" - czytamy w oświadczeniu.

"Jesteśmy wdzięczni za błogosławioną działalność Benedykta XVI jako głowy Kościoła katolickiego, wspominamy cenne z nim spotkania podczas tego pontyfikatu i zapewniamy, że w przyszłości będziemy się w Kościele kierowali ważną teologią Benedykta XVI i również po jego ustąpieniu pozostaniemy w duchowej z nim łączności" - napisał kard. Marx.

Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej COMECE istnieje od 1980 r. W jej skład wchodzą delegaci 26 konferencji episkopatów z państw Unii Europejskiej. Ponadto członkami stowarzyszonymi są przedstawiciele episkopatów Chorwacji (kandydującej do Unii) i Szwajcarii. Od ponad 30 lat COMECE towarzyszy procesowi integracji europejskiej i zapewnia instytucjonalną obecność Kościoła w jej strukturach UE. Zgodnie z art. 17 Traktatu Lizbońskiego o sposobie pracy UE, COMECE jest partnerem dialogu instytucji unijnych. Przewodniczącym COMECE jest arcybiskup Monachium i Fryzyngi, kard., Reinhard Marx.

2013-02-12 14:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katecheza na Rok Wiary

MARGITA KOTAS

Więcej ...

Papież na „Anioł Pański”: prawdziwym cudem jest dzielenie się z innymi

2021-07-25 12:16

Grzegorz Gałązka

Prawdziwym cudem jest dzielenie się z innymi, które powiększa miłość. A kiedy się dzielisz, Bóg pomnaża – mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra. Zwrócił uwagę, że „pomnażanie dóbr, bez sprawiedliwego podziału, nie rozwiązuje problemów” ludzkości.

Więcej ...

Prał. D. E. Viganò: utworzenie Mediateki w Watykanie to docenienie dziedzictwa kina i środków audiowizualnych

2021-07-25 19:03

Tama66/pixabay.com

Papież wskazuje na utworzenie Mediateki w Watykanie jako na „decydującą drogę w przyszłość” – powiedział w rozmowie z włoską agencją wiadomości religijnych SIR prał. Dario Edoardo Viganò, wicekanclerz Papieskich Akademii: Nauk i Nauk Społecznych. 21 lipca w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej przedstawił on swą książkę „Lo sguardo: porta del cuore. Il neorealismo tra memoria e attualità” (Spojrzenie: brama serca. Neorealizm między pamięcią a aktualnością). Obok osobistych przemyśleń autora zawiera ona także jego wywiad z Franciszkiem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Litania do św. Krzysztofa

Modlitwa

Litania do św. Krzysztofa

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...