Reklama

Listy do Redakcji...

Z życia schroniska "Przystań" w Leśnej

Niedziela legnicka 44/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szczęść Boże!

Z dużym zainteresowaniem przeczytałam w 40. numerze Niedzieli artykuł "Kochać Boga, ludzi i świat" poświęcony "Albertówce" i jej twórcy - ks. Franciszkowi Głodowi. Tego wspaniałego Kapłana miałam okazję poznać wiele lat temu w Duszpasterstwie Akademickim, gdy studiowałam we Wrocławiu medycynę. Obecnie jestem lekarzem rodzinnym, niestety nie mogę ze względu na dużą odległość pomóc osobiście ks. Głodowi, jednakże chciałabym podzielić się moimi doświadczeniami z pracy z bezdomnymi.

Od wielu lat sprawuję opiekę nad mieszkańcami Schroniska im. Brata Alberta "Przystań" w Leśnej. Początkowo wszystko było proste. Nikt nie liczył kosztów leczenia, za większość usług płacił ZOZ w Lubaniu, w skład którego wchodziła nasza przychodnia. Obecnie, po przekształceniu Przychodni w Niepubliczny ZOZ, w dalszym ciągu leczymy mieszkańców Schroniska. Początkowo rodziło to wiele problemów. Nasze porady, oczywiście, były i są nadal bezpłatne. Jednak bezdomni, choć ludzie młodzi, to w większości schorowani, wymagający niejednokrotnie opieki również szpitalnej czy specjalistycznej. Za każde skierowanie wydane do specjalisty musi zapłacić lekarz, który kieruje pacjenta. Nasz niewielki stosunkowo NZOZ nie mógłby bez uszczerbku dla innych ubezpieczonych pacjentów udźwignąć tego kosztu. Z chwilą sprywatyzowania naszej placówki zaczęliśmy również myśleć, jak ubezpieczyć naszych podopiecznych. Wspólnie z kierownikiem Schroniska Janem Sykałą, przy dużej pomocy kierownika lubańskiego PCPR Tadeusza Kupczaka, ustaliliśmy tryb, w którym również bezdomni mogą zostać ubezpieczeni. Osoby posiadające dowód osobisty meldują się na pobyt czasowy i rejestrują się w miejscowym Powiatowym Urzędzie Pracy, zyskując status bezrobotnego, a tym samym ubezpieczonego w Dolnośląskiej Kasie Chorych. Większość osób jednakże nie posiada dowodu tożsamości i wtedy kierownictwo Schroniska wyrabia dokumenty w Urzędzie Miasta. Bezdomny z chwilą, gdy zostaje ubezpieczony, składa deklarację leczenia się w naszej placówce i staje się pacjentem, za leczenie którego płaci Kasa Chorych.

Oczywiście, leczymy także pacjentów z różnych względów nie ubezpieczonych, w przypadkach nagłych zwrot kosztów leczenia uzyskujemy od Kasy Chorych, w pozostałych płacimy sami, ale nie jest to już dla nas dużym obciążeniem.

Dodatkową korzyścią jest i to, że wielu bezdomnym udało się załatwić także renty ZUS-owskie bądź socjalne.

Współpraca ze Schroniskiem zawsze układała się dla obu stron korzystnie. W każdej chwili możemy również liczyć na pomoc mieszkańców w naszych potrzebach. Niejednokrotnie, mimo nie zawsze łatwej sytuacji, Schronisko pomaga także licznym rodzinom z Leśnej, które coraz częściej żyją w skrajnej nędzy. Zawsze, gdy potrzebujemy pomocy w drobnych pracach remontowych, otrzymujemy ją od mieszkańców Schroniska.

Być może moje doświadczenia będą mogły być przydatne. Jeśli będą potrzebne dalsze informacje, to proszę o kontakt ze mną bądź kierownikiem Schroniska.

Serdecznie pozdrawiam, zapewniam o modlitwie zarówno za Redakcję Niedzieli, jak i za ks. Franciszka Głoda, i za Jego dzieło.

Podajemy adresy do korespondencji:

Elżbieta Kupczak, ul. Morcinka 3/1, 59-820 Leśna, ekupczak@poczta.onet.pl, tel. 075 72 11 404

Jan Sykała, Kierownik Schroniska ul. Baworowo 16, 59-820 Leśna, tel. (075) 72-11-530

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty od trudnych spraw

Arkadiusz Bednarczyk

Nie ma tygodnia, żeby na Marianki, do Wieczernika, nie trafiło świadectwo cudu lub łaski za sprawą św. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17
Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Więcej ...

Pełzająca wojna z katechetami. Czy będzie strajk nauczycieli religii?

2024-05-18 07:06
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

W obliczu tych niepokojących zmian coraz więcej środowisk związanych z systemem oświaty zaczyna wyrażać swoje niezadowolenie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli