Reklama

Z życzeniami imieninowymi

4 marca, w święto św. Kazimierza, na wieczornej Mszy św. w bazylice katedralnej, licznie zgromadzili się wierni i duchowieństwo diecezji, łącząc się w modlitwie za solenizantów: biskupa diecezji Kazimierza Ryczana oraz biskupa pomocniczego Kazimierza Gurdę. Homilię podczas Mszy św. wygłosił bp Marian Florczyk.
Zgodnie z prośbą, publikujemy tekst życzeń, które w dniu imienin składał Księżom Biskupom ks. Stanisław Malec.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Niech cię Pan błogosławi i strzeże.
Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą,
niech cię obdarzy swą łaską.
Niech zwróci ku tobie oblicze swoje
i niech cię obdarzy pokojem.”
(Lb 6, 24-26)


Ekscelencjo, nasz Drogi Pasterzu;
Ekscelencjo, biskupie Kazimierzu
Kochani Solenizanci

Przybyliśmy tu dziś, tak licznie, aby wspominając i oddając cześć św. Kazimierzowi Królewiczowi pokłonić się naszym Drogim Solenizantom, których patronem jest św. Kazimierz. Mam przed oczyma kaplicę św. Kazimierza w katedrze wileńskiej, gdzie rok temu pielgrzymowaliśmy wraz z Księdzem Biskupem Ordynariuszem i Księdzem Rektorem - dziś już biskupem Kazimierzem.
Oto w ołtarzu nad relikwiarzem św. Królewicza jest wyrzeźbiona Matka Boża, w chwale nieba rozpromieniona uśmiechem. Patrząc na Jej piękną twarz, rodzi się pytanie, skąd i dlaczego tak promienny uśmiech?
Oczywiście, uśmiech ten jest skierowany do naszego Świętego, bowiem on, jak pisze autor tekstu w brewiarzu: bardzo przestrzegał sprawiedliwości, był człowiekiem roztropnym, odważnym, stałym. Brał udział w życiu politycznym, stale prosząc swego ojca, aby był sprawiedliwy. Nie szukał zaszczytów ani władzy. Służbę ubogim i potrzebującym poczytywał sobie za najwyższą władzę i zaszczyt. Jego siła objawiała się w cichości i pokorze, a bezkompromisowość - w determinacji służby bliźniemu.
Skąd on to wszystko miał - tak wielką mądrość i świętość w tak młodym wieku? Podpowiada nam dzisiejsze czytanie mszalne z księgi Syracydesa: „Będąc jeszcze młodym, zanim zacząłem podróżować, szukałem jawnie mądrości w modlitwie. U bram świątyni prosiłem o nią i aż do końca szukać jej będę” (Syr 51, 13-14).
Uczyły młodego Królewicza podróże, bo najpierw nauczył się modlitwy. Ćwiczył się w niej w królewskim rodzinnym gronie na Wawelu, a potem pod okiem ks. Jana Długosza, aż wreszcie przyszedł czas podróży: po kraju i na północ - ku Litwie, i na południe - do Węgier i Czech.
Zanim Królewicz zaczął podróżować już wiedział, że człowiek jest pielgrzymem do Domu Ojca i całe jego życie potrzebuje coraz głębszej mądrości i coraz żarliwszej modlitwy.
Cenił mądrość i szukał jej skrzętnie. Dlatego pewnie mądrze radził swemu ojcu - królowi. Dlatego mądrze rządził Koroną z niedalekiego Radomia, gdy taka była wola ojca. Dlatego wracał z niegościnnej Pragi Czeskiej - spokojny. Nie sądził bowiem, że być monarchą - to szczyty szczęścia człowieka. Umiał wartościować - a to jest prawdziwa mądrość. Kazimierz nabył wcześnie tej mądrości. Był święty, bo był mądry. Był mądry, więc był święty.
Niech mi wolno będzie powiedzieć dziś, w radosnym, Kazimierzowym dniu: pragniemy i życzymy, by nasz Dostojny Solenizant skrzętnie poszukiwał mądrości. Prawdziwej - innej przecież nie ma. Poszukiwanej na modlitwie - innej drogi nie ma.
Niech z tej modlitwy płynie mądrość i świętość, siła i moc do nauczania, do prowadzenia i służby w Kościele kieleckim. Tak byśmy z Tobą, a Ty z nami trwając „In vinculo communionis”, doświadczali każdego dnia coraz pełniej tych więzów dla dobra naszego Kościoła i dla Bożej chwały.
I niech Pan i Jego Matka rozpromieni swe oblicze nad Tobą. Szczęść Boże!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Szokująca praktyka w Danii: urzędnicy odbierają dzieci rodzicom na podstawie testów psychologicznych

2024-11-29 21:51

Adobe Stock

Duński Instytut Praw Człowieka domaga się od tamtejszych gmin zaprzestania stosowania kontrowersyjnych testów psychologicznych, tzw. forældrekompetenceundersøgelse (FKU). Testy te, którym są poddawani rodzice przed narodzeniem ich dzieci, mają na celu diagnozowanie potencjalnych problemów w rodzinie i podjęcie możliwie szybkiej interwencji w przypadku nieprawidłowości.

Więcej ...

Jak wygląda sytuacja w Betlejem przed Adwentem?

2024-11-30 17:32
Betlejem, Bazylika Narodzenia Pańskiego

Vatican Media

Betlejem, Bazylika Narodzenia Pańskiego

W wigilię pierwszej niedzieli Adwentu miasto Betlejem, ponownie bez pielgrzymów i bez świątecznych dekoracji, cieszyło się z obecności Kustosza Ziemi Świętej, o. Franciszka Pattona. Przełożony franciszkanów przybył z Jerozolimy, przekraczając bramy zamkniętej drogi przy Grobie Racheli, specjalnie otwieranej na uroczyste ingresy.

Więcej ...

Przypominamy watykański dokument o gender: „Mężczyzną i kobietą stworzył ich”

2024-12-01 10:50

Adobe Stock

W związku z dyskusją, jaka toczy się w Polsce wokół kwestii edukacji seksualnej w szkołach przypominamy oficjalne stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie gender. W ogłoszonym w 2019 roku dokumencie Kościół sprzeciwia się tej ideologii, a w szczególności narzucaniu jej w szkołach i na uczelniach. Jednocześnie zachęca do dialogu, w jaki różnica między obu płciami jest przeżywana w różnych kulturach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Wiara

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Potrzeba czytania znaków

Wiara

Potrzeba czytania znaków

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Rozważania na niedzielę: Agenci UB zdradzili tajemnicę

Wiara

Rozważania na niedzielę: Agenci UB zdradzili tajemnicę

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Wiadomości

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

Wiara

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Kościół

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...