Reklama

Polska

Jasna Góra gotowa na świąteczne przyjęcie pielgrzymów

Marian Sztajner/Niedziela

Jasna Góra jest już gotowa na świąteczne przyjęcie pielgrzymów. Każdego roku Narodzenie Pańskie w słynnym polskim sanktuarium maryjnym przeżywają tysiące wiernych przybywających tu specjalnie na ten czas. W tym roku bożonarodzeniowe dekoracje są wyjątkowo bogate. Nowością jest 16 metrowa choinka witająca wiernych wchodzących do Sanktuarium główną bramą klasztorną.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ogromna jodła to dar Lasów Państwowych z Nadleśnictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim. - W tym uroczystym roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę ojciec przeor poprosił, żebyśmy spod Świętego Krzyża, z puszczy jodłowej przekazali dar leśników, którym jest ta choinka – powiedział Adam Podsiadło, nadleśniczy reprezentujący Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu.

Jak zapewnia Adam Podsiadło, Lasy Państwowe prowadzą racjonalną, zrównoważoną gospodarkę leśną. - Pozyskaliśmy tę choinkę bez żadnej szkody dla lasu, w ramach cięć przygodnych. Ta piękna 16-metrowa jodła pochodzi z leśnictwa Jeleniec. Jest ona symbolem: tam, gdzie Święty Krzyż jest i tradycja chrześcijańska. Chcieliśmy podzielić się tym darem w to Boże Narodzenie – powiedział leśnik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Choinka ozdobiona jest setkami kolorowych lampek i już od progu w świątecznym nastroju wita pielgrzymów.

W świętach na Jasnej Górze uczestniczą tysiące wiernych. Najwięcej gromadzi wigilijna Pasterka inaugurująca uroczystości Narodzenia Pańskiego. Częstochowianie i goście zwykle do ostatniego miejsca wypełniają pięknie udekorowaną bazylikę i kaplicę Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Reklama

Uroczystej Mszy św. o północy, w której tradycyjnie uczestniczą wszyscy paulini, przewodniczy przełożony generalny Zakonu o. Arnold Chrapkowski. Zgodnie ze zwyczajem wnosi on uroczyście figurkę Dzieciątka Jezus, która składana jest w żłóbku znajdującym się przed głównym ołtarzem.

Eucharystii towarzyszy Jasnogórska Orkiestra Dęta, która wygrywa najpiękniejsze polskie kolędy.

Po Mszy św. zgromadzeni wierni wraz z paulinami, udadzą się do jasnogórskiej szopki. Przełożony generalny Paulinów przeniesie Dzieciątko do szopki i złoży je w żłóbku - oficjalnie otwierając miejsce dla zwiedzających. Jasnogórska betlejemka cieszy się wielką popularnością. W tym roku jest dwuczęściowa: jedną stanowi góralska chata z figurami św. Rodziny, pasterzy, królów i papieży oddających pokłon Jezusowi; druga z setkami figurkami jest ruchoma i pomyślana jest głównie o dzieciach.

Równocześnie z celebrą w bazylice w Kaplicy św. Józefa na Halach zostanie odprawiona Pasterka w duszpasterstwie młodzieżowym. Pasterkę poprzedzi Liturgia Godzin o godz. 23.15 w bazylice.

Tradycyjnie w uroczystość Narodzenia Pańskiego ze wspólnotą Paulinów modlić się będzie abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski jest paulińskim konfratrem czyli „szczególnym przyjacielem” włączonym we wszelkie dobra duchowe Zakonu. Suma odprawiona zostanie o godz.11.00 w bazylice.

Reklama

W pierwszy dzień świąt rozpocznie się głosowanie pielgrzymów na najpiękniej przyozdobioną przez dzieci choinkę. 40 drzewek stanęło w kaplicy-namiocie w jasnogórskim Wieczerniku. To prawdziwe dzieła sztuki. Jest drzewko: „biurowe”, „ludowe”, „kosmiczne”, „leśne”. Każda ozdoba jest inna, bo wykonana przez najmłodszych własnoręcznie. Głosowanie potrwa do 30 grudnia. Wielki finał odbędzie się 8 stycznia 2019r.

25 grudnia o godz.9.30 w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. w intencji Twitterowiczów obserwujących profil @JasnaGoraNews. Transmisja w TV Trwam i on-line- jasnagora.pl/pl/media/na-zywo/.

W tradycje obchodów Bożego Narodzenia na Jasnej Górze wpisuje się także pamięć o bohaterskiej obronie klasztoru w czasie „potopu szwedzkiego”. Drugiego dnia świąt, 26 grudnia paulini wspominają radość współbraci z odstąpienia wojsk i ocalenia kraju od protestanckich Szwedów. W nocy 1655r. zakończyło się oblężenie Sanktuarium. Informację o odejściu wroga spod murów przekazał zakonnikom chłop z Dźbowa, który przyniósł mnichom ryby, by mogli „dopełnić” wigilijnej wieczerzy. Bramy klasztorne zostały wtedy otwarte a świadek potwierdził odejście wroga. Na pamiątkę tego wydarzenia zakonnicy w święto św. Szczepana jedzą na kolację właśnie ryby.

Podziel się:

Oceń:

2018-12-22 14:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Watykan: Mewa na dachu Kaplicy Sykstyńskiej "królową" mediów społecznościowych

2025-05-07 22:16

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Mewa siedząca długo na dachu Kaplicy Sykstyńskiej koło komina stała się w środę "królową" mediów społecznościowych. Obraz komina wraz z czuwającym przy nim pokaźnej wielkości ptakiem transmitowały przez ponad trzy godziny media na całym świecie dzięki zainstalowanej tam watykańskiej kamerze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...