Reklama

Droga do źródła Eucharystii...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

...abyśmy mogli wspinać się na szczyty życia chrześcijańskiego. Powyższa nazwa przyświeca Programowi, który jest skierowany do osób związanych ze środowiskiem Grup Modlitewnych, Róż Żywego Różańca oraz Grup Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Celem naszych spotkań rekolekcyjnych jest głębsze przeżywanie obchodów ogłoszonego przez Jana Pawła II Roku Eucharystii. Nazwa Programu została zaczerpnięta z nauki Soboru Watykańskiego II, który określa uczestnictwo w ofierze Eucharystycznej źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego (por. KK 11).
Program został przedstawiony Wydziałowi Duszpasterskiemu Archidiecezji Przemyskiej i zatwierdzony do realizacji przy osobistym zaangażowaniu dyrektora Wydziału ks. prał. Wacława Partyki. Powyższa inicjatywa zakłada cztery tury trzydniowych spotkań rekolekcyjnych. Pierwsza tura odbyła się w dniach 18-20 lutego. Trzy kolejne zaplanowano na: 8-10 kwietnia, 13-15 maja i 17-19 czerwca, które zostaną przeprowadzone w ośrodkach rekolekcyjnych (Zboiska i Rajskie).
W dniach 18-20 lutego 2005 r. w Rajskiem w rekolekcjach wzięło udział ponad 80 osób z wielu miast południowej Polski. Nasze rozważania rozpoczęliśmy od pochylenia się nad świadectwem, które w jednym ze swoich listów składa św. Bazyli Wielki (329-379), mówiąc w przejmujący sposób o tzw. nominalnym chrześcijaństwie. Taki styl życia chrześcijańskiego charakteryzuje się zakłamaniem duchowym oraz różnego rodzaju przejawami pseudoreligijności. Metropolita Kapadocji opisuje doświadczenie duchowe swojego życia nazywając je „głębokim nawróceniem”, które określa jako „ocknięcie się jakby z głębokiego snu i zwrócenie się ku zadziwiającemu światłu prawdy Ewangelii”.
Katecheza wygłoszona w pierwszym dniu rekolekcji miała na celu pokazanie prawdy o naturze człowieka, wskazywała na potrzebę nowego narodzenia, przestrzegała przed kompromisami wynikającymi z połowicznego przyjęcia wymagań chrześcijańskich. W czasie wieczornego nabożeństwa patrzyliśmy na swoje życie przez pryzmat Drogi Krzyżowej Jezusa. Świadectwa składane w trakcie nabożeństwa zachęcały do podejmowania trudu związanego z wejściem na drogę ucznia Jezusa, a także potwierdzały, że jest to możliwe w czasach nam współczesnych
W drugim dniu rekolekcji odkrywaliśmy proces rodzenia się grzechu w sercu człowieka, uświadamialiśmy sobie, że ludzkie serce jest terenem nieustannej walki duchowej, gdzie dochodzą do głosu nasze gorące pragnienia, nieuporządkowania, pokusy, gdzie dokonuje się zwycięstwo lub rodzi się grzech. Przewodnikiem w tej wędrówce był Ewagriusz z Pontu (+ 399), jeden z ojców pustyni.
W tym samym dniu w czasie namiotu spotkania - spotkania sam na sam z Bogiem, każdy uczestnik podejmował trud stawania w prawdzie przed Panem, zobaczenia w sobie funkcjonujących mechanizmów zła i bardzo konkretnego zapraszania Jezusa do swojego życia. Uwieńczeniem tego trudu był sakrament pojednania.
Dzień trzeci i zarazem ostatni prowadził uczestników do odkrycia prawdy o konieczności posiadania wizji swojego życia. Każdy z biorących udział w rekolekcjach został postawiony przed pytaniami o swoją wizję życia oraz o źródło, z którego ta wizja wyrasta, a także uświadomiony, że bez niej pozostaje człowiekowi działanie oparte na utartych schematach, stereotypach, zakłamaniu. Dlatego też rekolekcje zakończyły się zachętą do podarowania sobie czasu, w którym Bóg będzie odkrywał swój plan przed nami i kształtował w nas wizję naszego życia, która ogarnie całą naszą osobę.
Wszystkie materiały związane z realizacją Programu oraz wygłoszone katechezy zostaną zamieszczone na stronie internetowej, jak również w czasopiśmie Mój Pasterz (adres strony www.formacja.prv.pl, adres redakcji Mojego Pasterza Caritas Archidiecezji Przemyskiej, Kapitulna 1, 37-700 Przemyśl).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on swoją moc?

2025-04-05 20:57

Adobe Stock

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie - czy jeśli sakramentu udziela człowiek niegodny, to traci on swoją moc?

Więcej ...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie kościoła

2025-04-02 10:08

edomor/fotolia.com

Nieznani ludzie oddają mocz za ołtarzem, załatwiają swoje „potrzeby” w kościele lub na jego terenie np. w chrzcielnicach. W Moguncji (Niemcy) wiele kościołów zmaga się z problemem wandalizmu.

Więcej ...

Ataki na katolików w Europie i Ameryce Łacińskiej są coraz bardziej powszechne i tolerowane

2025-04-05 21:10

Adobe Stock

Ataki na katolików w Europie i Ameryce Łacińskiej są coraz bardziej powszechne i tolerowane - wynika z dwóch ważnych raportów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy należy modlić się do Maryi?

Wiara

Czy należy modlić się do Maryi?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Czy staję po stronie prawdy?

Wiara

Czy staję po stronie prawdy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami