Reklama

Pod patronatem bł. Stanisława Starowieyskiego

Niedziela zamojsko-lubaczowska 13/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łaszczów w swej historii przechodził bardzo różne etapy rozwoju. Obecne lata, chociaż trudne, są dla tej miejscowości dosyć pomyślne. Widać to wyraźnie na przykładzie przedsięwzięć związanych z rozwojem szkolnictwa ponadgimnazjalnego.
Pomysł założenia liceum ogólnokształcącego w osadzie narodził się w 1998 r. Pomysłodawcą tego projektu był wójt gminy Łaszczów Stanisław Jędrusina oraz Cezary Uściak, były dyrektor Szkoły Podstawowej, który zajął się organizacją nowej szkoły. W czerwcu 1998 r. pierwsi uczniowie zdawali egzaminy wstępne do nowej szkoły. Od września tegoż roku rozpoczęły się w niej zajęcia. Jak wspomina dyrektor Cezary Uściak, warunki na początku były bardzo trudne. Nowa szkoła mieściła się w budynku Szkoły Podstawowej. Wraz z powstaniem Gimnazjum sytuacja jeszcze bardziej się skomplikowała. Był to bodziec do wybudowania nowej szkoły.
Wraz z rozpoczęciem pierwszego roku szkolnego rozpoczęto starania, aby znaleźć dla szkoły odpowiedniego patrona, a później wykonać sztandar. Patronem szkoły został bł. Stanisław Starowieyski, człowiek związany z Łaszczowem przez cały okres międzywojenny. Tutaj mieszkał i pracował, zasłynął jako założyciel Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej, a swoje życie zakończył męczeńską śmiercią w Dachau w 1941 r. Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym Kościoła katolickiego w gronie 108 męczenników II wojny światowej podczas czerwcowej pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 r. To wydarzenie dało znakomity impuls do tego, aby właśnie ten człowiek został patronem szkoły. Była też znakomita sposobność, aby sztandar szkoły został poświęcony przez Papieża Jana Pawła II w czasie wizyty w Zamościu. Ojciec Święty poświęcił sztandar liceum 12 czerwca 1999 r. Było to niezapomniane przeżycie dla uczniów tej klasy, którzy wraz z wychowawcą Antonim Borkowskim uczestniczyli w pielgrzymce do Zamościa.
Obecnie szkoła jest Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych, a w jej skład wchodzi: Liceum Ogólnokształcące, Liceum Profilowane i Policealne Studium Informatyczne. W szkole uczy się 230 uczniów oraz pracuje 23 nauczycieli. Bardzo duży nacisk kładziony jest na naukę języków obcych. Diametralnie zmieniły się warunki lokalowe w nowym budynku szkolnym. Są tutaj nowoczesne pracownie przedmiotowe, pracownie komputerowe ze stałym dostępem do internetu, sale języków obcych ze specjalistycznym wyposażeniem oraz biblioteka jako multimedialne centrum informacji.
Taka nowoczesna i bogata infrastruktura pozwala na rozwijanie różnorodnej działalności wychowawczej. Posiadanie patrona z tytułem błogosławionego także zobowiązuje. Szkoła stara się w swojej działalności dydaktyczno-wychowawczej nawiązywać do wartości chrześcijańskich, dlatego blisko współpracuje z parafią. Uczniowie biorą udział konkursie wiedzy o Biblii i historii Kościoła, klasy maturalne corocznie udają się na pielgrzymkę maturzystów. Bardzo ważnym wydarzeniem w działalności szkoły, ale też i całego Łaszczowa, było zorganizowanie w szkole dwóch turnusów rekolekcji oazowych dla młodzieży. Młodzież mogła zamieszkać w budynku szkoły oraz miała możliwość korzystania ze stołówki. Dużym echem w społeczności łaszczowskiej odbił się także dzień wspólnoty dla oaz, które w tym czasie odbywały się na terenie diecezji. Pojawiło się wówczas w Łaszczowie ok. 500 młodych ludzi. Było to znakomite świadectwo dla miejscowej młodzieży, jak też dla wszystkich mieszkańców.
Jak stwierdził Dyrektor, w ten sposób szkoła nawiązała do pięknych tradycji swego Patrona, który tutaj w okresie międzywojennym organizował podobne rekolekcje dla Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Drugim bardzo ważnym czynnikiem był udział w tych rekolekcjach młodzieży miejscowej, która także brała aktywny udział w tych spotkaniach rekolekcyjnych. Był to pozytywny przykład dla środowiska i zachęta do aktywności dla wszystkich, którzy obserwowali te poczynania. Być może wakacyjne oazy na stałe wpiszą się w tradycje szkoły i Łaszczowa. Taka przynajmniej jest myśl Dyrektora szkoły, który chce, aby młodzież oazowa corocznie mogła gościć w Łaszczowie.
Warto podkreślić, że nauczyciele i uczniowie starają się utrzymywać kontakt z dziećmi Patrona swej szkoły. Przede wszystkim z synem Andrzejem Starowieyskim, który mieszka w Krakowie i jest zapraszany na uroczystości szkolne. Żyje również córka Błogosławionego, która mieszka na stałe w Australii. Za jej pośrednictwem szkoła nawiązała kontakt ze szkołą średnią w Australii pod patronatem św. Maksymiliana Kolbego i utrzymuje z nią kontakt e-mailowy oraz listowny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kim był św. Florian?

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Odpustowy weekend u franciszkanów [zaproszenie]

2024-05-04 08:48
ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W sobotni wieczór będzie można posłuchać koncertu organowego, a w niedzielę sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...