Reklama

Obchody 21. rocznicy powstania "Solidarności" w Bielsku Podlaskim

Niedziela podlaska 44/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z inicjatywy Rady Oddziału NSZZ "Solidarność" w Bielsku Podlaskim 2 września Mszą św. sprawowaną przez ks. kan. Mariana Wyszkowskiego w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim rozpoczęły się uroczystości związane z 21. rocznicą powstania Związku. W uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści Waldemar Pawłowski i Marian Blecharczyk, przedstawiciele "Solidarności" i mieszkańcy miasta. Uczestnicy uroczystości i parafianie mieli też okazję wysłuchać koncertu Damiana Zalewskiego z Brańska i jego sióstr.

Dwadzieścia jeden lat temu, 30 sierpnia w szczecińskiej Stoczni im. Adolfa Warskiego i 31 sierpnia w sali bhp gdańskiej Stoczni im. Lenina podpisano Porozumienia Sierpniowe. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy sformułował 21 postulatów, m.in.: akceptacja wolnych związków zawodowych, prawo do strajku, zniesienie represji za przekonania, zwolnienie więźniów politycznych, zniesienie cen konkurencyjnych i sprzedaży na talony, wprowadzenie wszystkich wolnych sobót od pracy.

Związek "Solidarność" w umysłach wielu Polaków kojarzy się z wolnością i niepodległością, swobodą podróżowania po świecie, a przede wszystkim z brakiem cenzury i osobą Papieża budzącego ze snu uśpione społeczeństwo polskie. Choć powstanie "Solidarności" wiąże się z datą 17 września i przypomina agresję Związku Radzieckiego na Polskę, to jako wolny i niezależny związek zawodowy został oficjalnie zarejestrowany 10 listopada 1980 r. W struktury związku, będącego jednocześnie antykomunistycznym i niepodległościowym ruchem społecznym, weszli ludzie z różnymi oczekiwaniami: dla jednych głównym celem było obalenie komuny, inni chcieli walczyć o poprawę sytuacji materialnej. W podziemnym okresie istnienia "Solidarności" (1982-88) w ulicznych demonstracjach społeczeństwo manifestowało wrogość wobec totalitarnej władzy. Rozwinął się podziemny ruch wydawniczy i kulturalny.

W homilii proboszcz, ks. M. Wyszkowski przypomniał, że zarówno w ciągu wieków jak i w polskiej historii współczesnej nie było okresu, w którym skutecznie nie uczestniczyłaby Pani Jasnogórska. Odwołał się do zwycięskiego sierpnia 1920 r., bohaterskiego zrywu wolności, okupionego wielką ofiarą życia w Powstaniu Warszawskim, powstania "Solidarności", która miała swoje korzenie w wołaniach o prawdę i sprawiedliwość zapoczątkowaną wydarzeniami 1956 r., 1968 r., 1970 r. i 1976 r. "Miała swoje korzenie we łzach, krzywdzie i krwi robotniczej, w poniżaniu młodzieży akademickiej i dlatego rozrosła się w potężne drzewo ogarniające cały kraj. I chociaż rozwijała się burzliwie, to jednak przez 15 miesięcy jej legalnego działania nikt z jej przyczyny nie został ranny, ani zabity. "Solidarność" zrodzona w 1980 r. to nie tylko związek zawodowy o tej nazwie, ale dążenie całego narodu ku prawdzie, sprawiedliwości i wolności. Potwierdzeniem, że była "Solidarnością Narodu" był fakt, że stan wojenny został wprowadzony przeciwko Narodowi, a nie tylko przeciwko związkowi zawodowemu. ( ...) Maryja z Jasnogórskiego Wieczernika dotarła w sierpniu 1980 r. do Gdańskiej i Szczecińskiej Stoczni, do kopalni na Śląsku i do Huty Warszawa. Była więc przy zrywie robotniczym Narodu. Robotnicy umieszczając jej obraz w zakładzie pracy byli świadomi, że Ona staje po ich stronie, w obronie słusznych praw ludzi pracy. Dobro wspólne może się urzeczywistniać tylko wtedy, kiedy są zachowywane prawa człowieka i obywatela, kiedy pracująca osoba czuje się prawdziwym gospodarzem swojego warsztatu pracy, a nie przedmiotem zarządzania ze strony innych. Dotyczy to również ludzi pracy, kultury i nauki. Jeśli te prawa nie są przestrzegane, dobro wspólne ponosi szkodę niepowetowaną. Niech Bóg broni przed tym całą Polskę".

Po Mszy św. odbył się koncert Damiana Zalewskiego i jego sióstr z Brańska. Damian - laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień znany jest bielskiej społeczności z wielokrotnego udziału w Diecezjalnym Festiwalu Piosenki Religijnej "Śpiewajmy Panu", a także z Przeglądu Kolędy i Pastorałki Współczesnej "Kantyczka", zdobywając sukcesy i wyróżnienia. Tym razem w Bielsku Podlaskim zaprezentował się wraz z siostrą Darią i Justyną. Jego piosenki dają możliwość do refleksji, a pytanie, które stawia sobie w jednej ze wzruszających piosenek Kim ja jestem? odnosi się do nas wszystkich, pozwala ujrzeć siebie w pokorze i bezgranicznym zaufaniu Bogu. Koncert "Rodziny Zalewskich" był też okazją do promocji płyty CD i kasety magnetofonowej Damiana.

Po Koncercie uczestnicy uroczystości przeszli na Cmentarz Wojenny. Tu, przed XIV stacją Polskiej Drogi Krzyżowej głos zabrali starosta Marek Łukaszewicz, poseł Waldemar Pawłowski i Krzysztof Linka akcentując początki powstania NSZZ "Solidarność", jej program i podłoże polityczne. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów i wiązanek przy XIV Stacji Drogi Krzyżowej, na której wypisane są słowa:

1944-1989, Walka o wolną Polskę, Zbrojne podziemie, Stalinizm, Poznań, Radom, Wybrzeże, Solidarność, Stan Wojenny, Mordy Polityczne.

Ojczyzno ma... Tyle razy pragnęłaś wolności, Tyle razy tłumił ją kat, Ale zawsze czynił to obcy, A dziś brata zabija brat.

Fundatorem tej tablicy jest "Solidarność" w Bielsku Podlaskim.

Minęła kolejna rocznica wielkiego narodowego zrywu Polaków, który w znacznym stopniu przyczynił się do zmiany oblicza tej ziemi i układu sił politycznych w Europie. Pamiętamy dobrze modlitwę papieża Polaka na Placu Zwycięstwa w Warszawie, który wołał: "Niech zstąpi Duch i odnowie oblicze Tej Ziemi". Dziś nie może ona stać się dla wielu tylko reliktem przeszłości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Pizzaballa przywiózł pomoc dla mieszkańców Strefy Gazy

2024-05-16 16:45
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa przyjechał dziś do Strefy Gazy. Jest to pierwszy etap misji humanitarnej prowadzonej z Zakonem Maltańskim, we współpracy z Malteser International i innymi partnerami, mającej na celu przekazanie żywności i lekarstw mieszkańcom Gazy, odciętym od świata z powodu działań wojennych.

Więcej ...

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

Więcej ...

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego "Duszochwat" o św. Andrzeju Boboli

2024-05-16 19:24
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Pokaz znanego filmu "Duszochwat", w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, ukazującego niezwykłe dzieje i męczeństwo św. Andrzeja Boboli SJ, odbędzie się 19 maja o godz. 19.00 w Kinie Duchowym Carmelitanum w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Solec 51 w Warszawie. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli