Reklama

Olimpiada Teologii Katolickiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

62 uczniów szkół ponadgimnazjalnych sprawdzało swoją wiedzę teologiczną. 3 marca w Legnickiej Kurii Biskupiej odbył się etap diecezjalny Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej. W tym roku hasło przewodnie olimpiady brzmiało: „Eucharystia - źródłem i szczytem życia Kościoła”. Uczniowie musieli odpowiedzieć na 40 pytań. Uczestnicy olimpiady przyjechali m.in. z Jeleniej Góry, Kamiennej Góry, Zgorzelca, Chojnowa, Szklarskiej Poręby, Kowar, Bolesławca, Jawora, Lubina i Legnicy. Większość odpowiedziała na wszystkie pytania, jednak jak sami przyznają, test nie należał do najłatwiejszych. Diecezję Legnicką na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Teologii Katolickiej 1- 2 kwietnia w Ełku będą reprezentowali: Piotr Żemojda z Lubina, Michał Koza z Legnicy i Marcin Szumilas z Jawora.

Marcin Szumilas jest uczniem I LO w Legnicy, pochodzi z parafii Miłosierdzia Bożego w Jaworze, gdzie jest organistą. „Bardzo cieszę się, że dostałem się do Ogólnopolskiego etapu Olimpiady Teologii Katolickiej. Jednak uważam, że nie miejsce jest tu najważniejsze, lecz wiedza, którą się zdobywa, ucząc się o tak ważnej tajemnicy wiary, jaką jest Eucharystia. Przygotowując się do olimpiady, nie tylko czytałam wyznaczoną przez organizatorów literaturę, ale dodatkowo sam szukałem innych opracowań dotyczących Eucharystii. Bardzo pomógł mi w tym katecheta Jacek Werbny. Wspierali mnie też moim rodzice, którym w tym miejscu chcę bardzo podziękować. Mam nadzieję, że godnie będę reprezentował diecezję legnicką na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Teologii Katolickiej w Ełku, idąc za słowami św. Pawła: „Gdyby ktoś mniemał, że coś „wie”, to jeszcze nie wie, jak wiedzieć należy”. Ja nie mówię, że wiem, ale staram się pogłębiać tę wiedzę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Michał Koza z I Liceum Ogólnokształcące w Legnicy, który również będzie reprezentował Diecezję Legnicką na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Teologii Katolickiej, interesuje się teologią. „Z chęcią wziąłem udział w Olimpiadzie - mówi Michał. Przygotowując się zarówno do etapu szkolnego, jak i diecezjalnego bardzo dużo dowiedziałem się na temat Eucharystii, czytałem wiele książek, dokumentów zarówno papieskich, jak i Kościoła katolickiego. Jednak w przygotowaniu się do tego konkursu bardzo pomogła mi modlitwa, osobista kontemplacja Eucharystii”.

Reklama

Elżbieta Skrzypiec - Liceum Ogólnokształcącego w Kamiennej Górze. Przed olimpiadą miała ogromną tremę, czuła, że większość uczestników jest lepiej przygotowana od niej. „Gdy otworzyłam test - mówi Ela - doznałam szoku. Bardzo trudne były pytania otwarte, np. trzeba było uzupełnić cytaty z Ewangelii. Nie potrafiłam też odpowiedzieć na pytanie dotyczące Kongresu Eucharystycznego. Dla mnie konkurs był trudny, niektóre pytanie bardzo szczegółowe, wymagające sporej wiedzy teologicznej. Jednak czasu poświęconego na przygotowanie się do olimpiady nie uważam za stracony. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, o których na co dzień nawet nie myślałam. Dziś już wiem np. dlaczego kapłan podczas Mszy św. używa wody i wina. Jezus, wisząc na krzyżu, został przebity włócznią, wówczas z jego boku wytrysnęła krew i woda”.

Marcin Leszczkowski wziął udział w Olimpiadzie Wiedzy Teologicznej, gdyż interesuje się tymi zagadnieniami, chciał też sprawdzić, jaka jest jego wiedza. „Okazało się, że nie była zbyt duża - przyznaje Marcin. Jednak teraz, po zapoznaniu się z wieloma książkami na temat Mszy świętej, licznymi dokumentami papieskimi, wiem dużo więcej. Ogólnie mogę powiedzieć, że język Kościoła jest trudny. Często występują słowa, których na co dzień się nie używa, a które pochodzą z języka greckiego i łacińskiego. Dziś już wiem, że encykliki, adhortacje to nazwy dokumentów, lavabo to obmycie rąk kapłana przy ołtarzu, a puryfikacja to oczyszczenia pateny z pozostałych cząstek konsekrowanych hostii i kielicha z kropel konsekrowanego wina”.

Reklama

Ula Witek z Legnicy po raz drugi wzięła udział w Olimpiadzie Teologii Katolickiej. Jest tegoroczną maturzystką. Aby wystartować w olimpiadzie teologicznej, musiała na chwilę odłożyć przygotowywania do egzaminu dojrzałości. „Był to sympatyczny oddech i nie żałuję, że wzięłam w niej udział - mówi Ula. - Informacje na temat olimpiady zamieszczone były w internecie, ale w zdobyciu literatury, jaką należało przyswoić do Olimpiady, tj. dokumentów Kościoła katolickiego, dokumentów papieskich oraz książek o Mszy świętej bardzo pomógł nam katecheta. Niektóre materiały było bardzo trudno zdobyć, ja sprowadzałam je np. aż z Lublina” - dodaje Ula. Test na etapie diecezjalnym zawierał 40 pytań. Urszulę najbardziej zaskoczyło pytanie dotyczące soborów. Należało bowiem połączyć sobory powszechne z odpowiadającymi im dokumentami o Eucharystii. „Nie wiedziałam, jaka jest prawidłowa odpowiedź” - przyznaje Ula.

Ks. Marek Mendyk - dyrektor Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej: „Każdy z uczestników otrzymał test składający się z 40 pytań. Muszę powiedzieć, że są one bardzo trudne, zadania które zostały postawione uczestnikom etapu diecezjalnego wymagają dobrego przygotowania zarówno jeśli chodzi o dokumenty papieskie, dokumenty Kościoła katolickiego, jak i Katechizm. Jury z uznaniem odnosi się do przygotowania młodych ludzi. Poziom, jaki reprezentują uczestnicy Olimpiady Wiedzy Teologicznej na etapie diecezjalnym, jest bardzo wysoki. Wszyscy uczestnicy olimpiady, tj. 62 osoby, otrzymali dyplomy i albumy o diecezji legnickiej, dodatkowo uczniowie, którzy zajęli od 1-5 miejsca, otrzymują indeksy na Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Filia w Legnicy”.

A teraz krótki test dla naszych Czytelników. Niżej zamieszczamy kilka pytań, na które musieli odpowiedzieć uczestnicy Olimpiady Teologii Katolickiej na etapie diecezjalnym.
1. Greckie słowo „Eucharystia” oznacza:
a) misterium
b) dziękczynienie
c) Mszę Świętą
d) Liturgię

2. Chleb, którego używa się do sprawowania Najświętszej Ofiary jest:
a) niekwaszony czysto pszenny
b) żytni
c) przaśny
d) kwaszony pszenny

3. Dlaczego podczas Eucharystii na ołtarzu lub obok znajduje się krzyż?

4. Uporządkuj według kolejności obrzędy Liturgii Eucharystycznej:
a) Modlitwa Eucharystyczna
b) Obrzędy uczty ofiarnej
c) Przygotowanie darów
d) Obrzędy zakończenia

5. Połącz w pary sobory powszechne z odpowiadającymi im dokumentami o Eucharystii:
A. Sobór Trydencki
B. Sobór w Nicei
C. Sobór Florencki
D. Sobór w Konstancji

a. Dekret dla Ormian
b. Dekret o Najświętszym Sakramencie
c. Dekret o Komunii pod jedną postacią
d. Dekret Lamentabili
e. Kanon 13 o zwyczaju udzielania wiatyku

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

Przyszliśmy do Matki Dobrej Rady aby wysłuchać Jej dobrych rad na temat nas samych, Kościoła, tego wszystkiego co się w nas dzieje. Myślę, że każdy kto chciał posłuchać Matki to dzisiaj usłyszał Jej dobry głos, usłyszał Jej dobrych rad - mówi ks. Tomasz Płukarski.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst