Reklama

Pierwsze urodziny diecezji świdnickiej

Błogosławiona decyzja

Niedziela dolnośląska 14/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z bp. prof. Ignacym Decem, ordynariuszem diecezji świdnickiej, rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś

Ks. inf. Ireneusz Skubiś: - Realizując założenia bulli „Totus Tuus Poloniae Populus” z 25 marca 1992 r., Ojciec Święty Jan Paweł II ustanowił 25 marca 2004 r. nową diecezję świdnicką, składającą się z 13 dekanatów archidiecezji wrocławskiej i 9 dekanatów diecezji legnickiej. Został Ksiądz Profesor, będąc wtedy rektorem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, biskupem ordynariuszem nowej diecezji. Jak z perspektywy roku jej istnienia ocenia Ksiądz Biskup tę kościelno-administracyjną decyzję?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Ignacy Dec: - O ile przed i krótko po ogłoszeniu decyzji Ojca Świętego w tej sprawie słychać było głosy krytyczne, o tyle dzisiaj - po roku istnienia diecezji - nikt już nie ma wątpliwości, że decyzja Jana Pawła II była błogosławiona. Przeciwnicy powstania nowej diecezji obawiali się, czy w dobie kryzysu gospodarczego, a w szczególności w wyniku wielkiego bezrobocia, jakie jest w tej części kraju, będzie możliwe zbudowanie struktur diecezjalnych i ich utrzymanie. Po roku możemy powiedzieć, że jakoś dajemy sobie radę, a wierni są zadowoleni, że mają bliższy kontakt z biskupem i urzędami kurialnymi.

- Jak Ekscelencja organizował pracę administracyjną i duszpasterską?

- Bardzo przydało mi się doświadczenie, jakie zdobyłem w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym i w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Dzięki 13-letniej pracy w Seminarium i 12-letniej na Wydziale znam osobiście prawie wszystkich księży. Będąc długoletnim rektorem PWT, dysponowałem też jakimś doświadczeniem administracyjnym. Bardzo mi się ono przydaje. Jako wychowawca alumnów i nauczyciel akademicki dosyć często wyjeżdżałem do parafii z homiliami, rekolekcjami, konferencjami. To także ułatwia mi dziś pracę duszpasterską, zwłaszcza homiletyczną.

Reklama

- Czy napotkał Ksiądz Biskup na trudności?

- Oczywiście, nie ma pracy, pełnienia misji, bez trudności. Są one jednak po to, by je pokonywać.

- Jakie zadania uznał Ksiądz Biskup za najważniejsze?

- Od samego początku uważałem, że bardzo ważną sprawą jest stworzenie dobrego zespołu kurialnego i powierzenie odpowiednim ludziom odpowiednich funkcji. Myślę, że to się udało. Kuria już funkcjonuje. Każdy wie, co ma robić i za co jest odpowiedzialny. W pracy pozakurialnej dużą wagę przywiązuję do wizytacji kanonicznych, w czasie których mogę spotykać się z księżmi i z różnymi ludźmi i rozmawiać na aktualne tematy z życia Kościoła i danej wspólnoty parafialnej.

- Czy Ksiądz Biskup poznał już dobrze swoją diecezję?

- Znam prawie wszystkich księży. Poszczególne parafie odwiedzam przy okazji wizytacji kanonicznych i udzielania sakramentu bierzmowania, a także przy innych okazjach. Zwizytowałem dotychczas cztery dekanaty - jestem w trakcie wizytowania piątego. Chciałbym powoli nawiedzić je wszystkie. Wierzę, że to się uda.

- Diecezja nie posiada jeszcze własnego seminarium. Klerycy korzystają więc z gościnności Seminarium Metropolitalnego we Wrocławiu...

- Formalnie Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej już istnieje. Jest włączone w działalność Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Myślimy jednak o przeniesieniu go do Świdnicy. Mam osobisty kontakt z naszymi alumnami, gdyż prowadzę z nimi zajęcia z metafizyki.

- Jak funkcjonują w diecezji instytucje kościelne?

- Świdnicka Kuria Biskupia funkcjonuje normalnie, ale jeszcze na tymczasowym miejscu. Dobiega końca remont gmachu przy katedrze, do którego będzie przeniesiona po świętach wielkanocnych. Funkcjonuje już Rada Kapłańska, Rada Duszpasterska, Kolegium Konsultorów, Rada Ekonomiczna, Konferencja Księży Dziekanów, Towarzystwo Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego.

- Jak wygląda współpraca z wiernymi świeckimi? Jaką rolę wyznacza Ksiądz Biskup mediom w swojej diecezji?

- Funkcjonują już poszczególne sektory duszpasterstwa specjalistycznego. Są dyrektorzy i referenci kurialni. Odbywają się pielgrzymki, spotkanie formacyjne. Mamy już za sobą pierwszą pieszą pielgrzymkę diecezji świdnickiej na Jasną Górę. Poszczególne grupy apostolskie odbywają swoje pielgrzymki do sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie Śląskim i do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach. Mamy edycję diecezjalną Gościa Niedzielnego, funkcjonuje też Niedziela na Dolnym Śląsku. Podjąłem starania, by także zaistniało, przynajmniej w niewielkim zakresie, radio diecezjalne, jako diecezjalny oddział Radia Rodzina we Wrocławiu.

- Jakie wyzwania stoją przed Ekscelencją w zakresie pasterzowania w diecezji świdnickiej?

- Po przeprowadzeniu kurii diecezjalnej przystąpimy do przygotowania obiektów dla Wyższego Seminarium Duchownego. Mamy też w planie stworzenie Domu Pogodnej Starości dla księży emerytów i zorganizowanie domów rekolekcyjnych dla dzieci i młodzieży.

- Dziękując za rozmowę, dzielimy serdecznie radość Księdza Biskupa z rozwoju Kościoła świdnickiego i z okazji 1. rocznicy istnienia diecezji życzymy jak najpiękniejszego otwarcia się duchowieństwa i wiernych na Boże łaski.
Osoba Ekscelencji, jako autora wielu tekstów publikowanych od dawna na łamach „Niedzieli”, była nam zawsze bliska.

- Cieszę się z wielkiej życzliwości Księdza Infułata Redaktora. Myślę, że współpraca „Niedzieli” z nami będzie nadal bardzo owocna.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Odpustowy weekend u franciszkanów [zaproszenie]

2024-05-04 08:48
ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W sobotni wieczór będzie można posłuchać koncertu organowego, a w niedzielę sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Archiwum OSP Kurów

Więcej ...

Ludzie o wielkim sercu

2024-05-04 15:21

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Z okazji wspomnienia św. Floriana w Sandomierzu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...