Reklama

Medal za zasługi dla KUL-u

Historyk chrześcijaństwa

Niedziela lubelska 14/2005

„Profesor od lat stanowi żywy i ze wszech miar owocny dar naszej społeczności dla polskiej myśli historycznej i dla cywilizacji europejskiej, a jego trud przysparza najpiękniejsze gesty uznania dla naszej uczelni” - podkreślał ks. prof. Stanisław Wilk, rektor KUL-u, w czasie uroczystości nadania „Medalu za zasługi dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego” prof. Jerzemu Kłoczowskiemu. Uroczystość, gromadząca 9 marca br. w auli im. kard. S. Wyszyńskiego wielu wybitnych przedstawicieli Kościoła, świata nauki, kultury i władz, została zorganizowana w dowód wdzięczności i uznania dla tego wybitnego historyka za „wieloletnią, ofiarną i owocną pracę na rzecz uniwersytetu i kultury chrześcijańskiej w Polsce i na świecie”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Talent, wiedza, pasja

Prof. Jerzy Kłoczowski, laureat najwyższego odznaczenia, jakie uczelnia może przyznać swojemu profesorowi, został przedstawiony w laudacji wygłoszonej przez prof. Henryka Gapskiego (dyrektor Instytutu Geografii Historycznej Kościoła w Polsce KUL) jako „historyk chrześcijaństwa, kultury polskiej i europejskiej, wielki humanista”. Profesor, który w KUL-u przepracował 55 lat, zasłynął ze znakomitych - pod wieloma względami wzorcowych - seminariów naukowych, na których „w atmosferze swobodnej, wolnej od ideologicznych nacisków dyskusji, dojrzewały intelektualne pasje i życiowe wybory wolnych pokoleń studentów”. Mówiąc o prof. Kłoczowskim jako mistrzu uniwersyteckim, zaznaczył, iż „wiedza, talent, zaangażowanie i urok osobisty połączony z charyzmą przywództwa, gromadziły wokół niego studentów ambitnych i zaangażowanych”. Prof. Gapski mówił o Profesorze jako o zawsze zaangażowanym, pełnym pasji na wykładach i niezwykle wymagającym organizatorze, dzięki któremu „studia historyczne KUL-u szybko zyskały renomę nie tylko w skali kraju”. Prof. Kłoczowski przyczynił się do przełamywania nieufności między różnymi placówkami naukowymi, a powołany przez niego Instytut Europy Środkowowschodniej to „owoc daleko przekraczający wymiary dokonań ściśle naukowych”. „Jerzy Kłoczowski jest człowiekiem zakorzenionym, ma swoje podwaliny. Ten wybitny historyk, jak mało kto, zna tradycję, jej rolę i znaczenie, wie, co to jest długie trwanie, ale jest zarazem człowiekiem w drodze” - mówił prof. Gapski, dodając, że widząc nieuchronność zmian, prof. Kłoczowski przypomina o konieczności obrony fundamentów i kulturowej tożsamości Europy.

Konsekwencja, rzeczowość, prawda

Laureat, mówiąc o swoim naukowym dorobku, podkreślał, że wybór jego zainteresowań - dzieje Kościoła, a najpierw zakonu dominikanów - łączył się z wyborem ideowym i światopoglądowym. „Klęska powstania warszawskiego 1944 r. i przejęcie władzy w Polsce przez komunistów pod sowieckimi auspicjami stanowiło zarówno dla mnie, jak i dla wielu młodych ludzi mego AK-owskiego pokolenia, głęboki wstrząs i kryzys wewnętrzny” - podkreślał prof. Kłoczowski. Jednym z oczywistych zadań w latach 50. „stawała się praca nad historią i znaczeniem dla współczesności dziedzictwa chrześcijańskiego, jako przeciwwagi dla świata marksistowsko-sowieckiego”, stąd powołany na KUL-u Instytut Geografii Historycznej Kościoła w Polsce prowadził program badawczy „uchwycenia podstawowych struktur, ram życia religijnego społeczeństwa polskiego w jego długim trwaniu aż do dziś”. Kierowany przez niego zespół nie chciał skupiać się wyłącznie na „erudycyjnym wysiłku” przygotowywania kolejnych tomów dokumentacji źródłowej, ale „istniała oczywista potrzeba, wobec polityki panującej w państwie władzy eliminowania chrześcijaństwa z całego obrazu historii, teraźniejszości polskiej, pokazania roli, jaką właśnie odegrało chrześcijaństwo w dziejach kolejnych pokoleń Polaków, Polski i jej kultury, należącej w pełni do Europy i świata cywilizacji zachodniej”. Przywołując dokonania swego zespołu, podkreślał zwłaszcza zrealizowanie serii kilkunastu tomów dokumentacji dla każdego zgromadzenia żeńskiego w Polsce.

Prof. Jerzy Kłoczowski urodził się w 1924 r. Żołnierz Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, walczył w powstaniu warszawskim. Po uwolnieniu z obozu jenieckiego podjął studia historyczne na Uniwersytecie Poznańskim. Od 1950 r. związany z KUL-em - kierował Katedrą Historii Średniowiecznej i Nauk Pomocniczych Historii, Katedrą Historii Kultury Polskiej, powołał Instytut Geografii Historycznej Kościoła w Polsce, pełnił różne funkcje uniwersyteckie, m.in. dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych. Jego główne kierunki zainteresowań naukowych to historia średniowieczna Polski i Europy, dzieje chrześcijaństwa w Polsce i w Europie Środkowowschodniej, historia społeczno-religijna i historia kultury polskiej. Jest autorem ponad 800 publikacji, w tym kilkudziesięciu książek. Jest współzałożycielem Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, założycielem i dyrektorem Instytutu Europy Środkowowschodniej w Lublinie i Instytutu Armii Krajowej w Lublinie, współtwórcą i przewodniczącym Konwentu Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów w Lublinie, członkiem wielu towarzystw naukowych polskich i zagranicznych oraz komitetów redakcyjnych czasopism naukowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58
Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

Więcej ...

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17
Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...