Reklama

Z wizytą na Ukrainie

Niedziela przemyska 44/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czerwcu bieżącego roku z pielgrzymką apostolską na Ukrainie przebywał Ojciec Święty Jan Paweł II. Spotkanie wiernych z Papieżem w kraju, gdzie Kościół katolicki i chrześcijaństwo przez dziesiątki lat było prześladowane było bardzo potrzebne i umocniło wiarę oraz wielkie przywiązanie katolików do Kościoła i Papieża. Wizyta Jana Pawła II przypadła w 10. rocznicę odnowienia struktur Kościoła rzymskokatolickiego a także odnowienia Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kamieniecko-Podolskiej z siedzibą w Gródku Podolskim.

W czasie Mszy św. beatyfikacyjnej abp. Józefa Bilczewskiego i ks. Zygmunta Gorazdowskiego we Lwowie, 26 czerwca br., Ojciec Święty zwracając się do kapłanów, zakonników i kleryków mówił: "W tej chwili w szczególny sposób myślę o was i wzywam was, abyście przyswoili sobie duchową i apostolską lekcję pozostawioną przez tych dwóch błogosławionych pasterzy Kościoła. Naśladujcie ich! Wy, którzy na różne sposoby pełnicie szczególną posługę na rzecz Ewangelii, winniście tak jak oni czynić wszystko, co możliwe, aby dzięki waszemu świadectwu każdy człowiek niezależnie od wieku, pochodzenia, wykształcenia i statusu społecznego, czuł w głębi serca, że jest umiłowany przez Boga. Taka jest wasza misja".

Biskup ordynariusz kamieniecko-podolski Jan Olszański 1 października 1991 r. erygował w Gródku Podolskim pierwsze wyższe seminarium duchowne obrządku łacińskiego na terenie Ukrainy, po rozpadzie ZSRR. W późniejszych latach powstawały kolejne seminaria: we Lwowie dla archidiecezji lwowskiej oraz w Worcelu k. Kijowa dla diecezji kijowsko-żytomierskiej.

Obecnie na początku roku akademickiego 2001/2002 Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Kamieniecko-Podolskiej obrządku rzymskokatolickiego w Gródku Podolskim jest największe na terenie Ukrainy. Do kapłaństwa przygotowuje się w nim 70 alumnów pochodzących w zdecydowanej większości z obszaru rozległej diecezji kamieniecko-podolskiej (pow. 280 tys. km2) a także z Mołdawii. W okresie 10 lat istnienia Seminarium, święcenia kapłańskie otrzymało 38 alumnów. Wyświęceni kapłani pracują w diecezji kamieniecko-podolskiej, kijowsko-żytomierskiej, w Mołdawii i na Łotwie.

Od września 1996 r. Seminarium stało się filią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Lateraneńskiego. Od tego czasu 40 absolwentów seminarium otrzymało tytuł magistra teologii.

Seminarium do dzisiaj nie posiada własnego budynku, lecz dzięki otwartej postawie ks. Władysława Wanagsa MIC z Gródka może wykorzystywać dużą część budynków Domu Miłosierdzia. Być może trwające od kilku lat zabiegi o zwrot budynku seminarium w Kamieńcu przyniosą wkrótce spodziewany skutek.

Kadrę profesorską stanowią księża przybyli z Polski. Pionierem był były rektor ks. mgr Jan Ślepowroński, który na polecenie bp. Jana Olszańskiego organizował i do końca sierpnia 2001 r. kierował Seminarium. Następnie przybyli z diecezji rzeszowskiej - wicerektor ks. lic. Jerzy Kurcek i z diecezji siedleckiej - ojciec duchowny ks. lic. Ryszard Federczyk. W następnych latach do Gródka przyjeżdżali kolejni kapłani: z archidiecezji przemyskiej: ks. dr Jan Niemiec, ks. dr Wacław Socha; lubelskiej: ks. dr Andrzej Maciąg; z warszawskiej: ks. dr Marek Łukomski; z diecezji siedleckiej: ks. dr Stanisław Siwiec; ks. lic. Józef Kuzawiński; ks. mgr Wojciech Matuszewski; ks. Mirosław Stańczuk z sandomierskiej: ks. dr Stanisław Kozioł; ks. mgr Adam Gardyasz i z Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), ks. Pawol Zemba. Profesorów mieszkających w Seminarium wspierają księża profesorowie z Polski, Słowacji i kapłani pracujący w diecezji kamienieckiej.

Pod koniec sierpnia 2001 r. bp Jan Olszański obowiązki rektora Seminarium w Gródku Podolskim powierzył ks. dr. Janowi Niemcowi, kapłanowi archidiecezji przemyskiej.

W dniu patronki Seminarium Duchownego, św. Teresy od Dzieciątka Jezus (1 października) odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2001/2002.

Wśród wielu zaproszonych gości w inauguracji uczestniczył nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Mikołaj Eterowicz oraz biskupi pomocniczy: ze Lwowa bp Stanisław Padewski; z Kijowa bp Stanisław Szyrokoradiuk oraz z Kamieńca bp Leon Dubrawski, księża profesorowie z seminariów duchownych i uczelni katolickich w Polsce i na Ukrainie. Swoje życzenia i pozdrowienia przesłali m.in.: metropolita lwowski kard. Marian Jaworski, rektor Uniwersytetu Lateraneńskiego bp Scola, abp Józef Michalik, bp Kazimierz Górny z Rzeszowa, bp Stanisław Dziwisz z Watykanu, bp Coia z Mołdawii.

Inauguracja miała dwie części. Pierwsza część miała miejsce w auli seminaryjnej. Po wystąpieniu i powitaniu gości przez rektora Seminarium ks. dr. Jana Niemca, ks. prof. dr hab. Andrzej Pankowicz oraz ks. prof. dr Józef Wołczański z Krakowa wręczyli księgę pamiątkową Pasterz i twierdza, biskupowi ordynariuszowi Janowi Olszańskiemu z okazji 10-lecia sakry biskupiej oraz 80. rocznicy urodzin. Księga ta jest również darem i uznaniem wielkich zasług Księdza Biskupa za niezłomną postawę i trwanie przy Chrystusie i Kościele w czasie prześladowań komunistycznych i za 10-letnią służbę w kierowaniu odrodzoną diecezją kamieniecko-podolską.

Następnie wicerektor ks. Jerzy Kurcek odczytał sprawozdanie z działalności Seminarium za rok 2000/2001. Kolejnym punktem był wykład inauguracyjny pt. Początki seminarium w Gródku Podolskim, wygłoszony przez rektora ks. dr. Jana Niemca. Immatrykulacji alumnów I rocznika w liczbie 8 dokonali Biskup Ordynariusz oraz Nuncjusz Apostolski. Pierwszą część uroczystości zakończyło wspólne odśpiewanie Gaudeamus igitur.

Druga część inauguracji miała miejsce w kościele parafialnym w Gródku. Mszy św. pontyfikalnej koncelebrowanej w otoczeniu biskupów i kapłanów (w liczbie 90) przewodniczył i słowo Boże wygłosił abp Mikołaj Eterowicz, nuncjusz apostolski na Ukrainie. We Mszy św. uczestniczyli alumni, siostry zakonne, wierni z Gródka, okolicznych parafii oraz goście.

W godzinach popołudniowych w auli seminaryjnej wyświetlono film dokumentalny pt. Miły żart Ducha Świętego przedstawiający historię diecezji i Seminarium Duchownego. Ostatnim punktem inauguracji był koncert muzyki i pieśni religijnej i narodowej w wykonaniu kwartetu chmielnickiej filharmonii.

Życie większości mieszkańców Ukrainy, w tym katolików, jest bardzo ciężkie. Brak pracy, bardzo niskie wynagrodzenia (często wypłacane z kilkumiesięcznym opóźnieniem) powoduje, że wierni nie są w stanie ze swoich ofiar utrzymać Seminarium. Od początku istnienie i rozwój Seminarium w Gródku zawdzięcza pomocy otrzymywanej z zagranicy, w tym bardzo dużej z Polski. Klerycy i przełożeni o swoich dobroczyńcach pamiętają w codziennej modlitwie, a szczególnie w czasie Mszy św. sprawowanej w każdy czwartek w kościele parafialnym. Dziękując prosimy o dalszą pomoc konieczną do istnienia i rozwoju Seminarium tak potrzebnego dla odrodzonej diecezji kamieniecko-podolskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kim jest nowy PAPIEŻ?

2025-05-08 18:43
Papież Leon XIV

Vatican Media

Papież Leon XIV

Kardynałowie zebrani w Kaplicy Sykstyńskiej wybrali nowego papieża.

Więcej ...

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje portierka, ochroniarz w stanie krytycznym

2025-05-07 20:36

PAP/PAP

Portierka zaatakowana przez 22-letniego sprawcę na kampusie UW miała ponad 60 lat. Ranny został także ochroniarz, który jest w stanie krytycznym – dowiedziała się PAP.

Więcej ...

Prevost: „Biskup to pasterz bliski ludowi, a nie menedżer”

2025-05-08 20:49
Papież Leon XIV

Vatican News

Papież Leon XIV

Przedstawiamy rozmowę Andrei Torniellego z Robertem Francisem Prevostem jako prefektem Dykasterii ds. Biskupów, przeprowadzoną w 2023 roku. „Często koncentrowaliśmy się na nauczaniu doktryny, ale grozi nam zapomnienie, że naszym pierwszym zadaniem jest przekazywanie piękna i radości płynącej z poznania Jezusa” – mówił. O nadużyciach dodawał: „Musimy być przejrzyści i towarzyszyć ofiarom”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

W oczekiwaniu na wybór Papieża. Transmisja na żywo z...

Kościół

W oczekiwaniu na wybór Papieża. Transmisja na żywo z...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Kościół

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...