Reklama

Wydarzenia z diecezji

Festiwal w katedrze

Niedziela płocka 14/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 11 do 13 marca trwał w płockiej katedrze XI Festiwal Muzyki Jednogłosowej, impreza organizowana rokrocznie przez parafię katedralną, Urząd Miasta, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki i Kurię Diecezjalną. W tym roku przed płocką publicznością wystąpiła Schola „Sanctae Crucis” z Warszawy, Zespół „Ensemble Nimmerselich” z Lipska, oraz „LaReverdie” z Wenecji. Jak zaznaczył w słowie wprowadzającym w pierwszym dniu Festiwalu jego gospodarz Piotr Orawski, z tegorocznego programu można wyczytać dwa zasadnicze tematy. Pierwszy to sztuka średniowieczna jako przestrzeń łącząca sfery sacrum i profanum, które my dziś zwykliśmy rozdzielać. Natomiast drugi temat to święty teatr średniowiecza, teatr sakralny.
Podczas pierwszego festiwalowego koncertu można było usłyszeć Ciemne jutrznie Wielkiego Piątku, które wykonała Schola z warszawskiej parafii pw. Świętego Krzyża. „Ciemne jutrznie odprawiano albo wczesnym rankiem, jeszcze przed wschodem słońca, albo w nocy - opowiadał Piotr Orawski, wprowadzając uczestników festiwalu w tematykę koncertu. - Jednak szczególny charakter tego nabożeństwa polegał m.in. na teatralizacji. Po każdym śpiewie psalmów i responsoriów gaszono kolejne świece w świątyni, zaś śpiew ostatniego psalmu Miserere odbywał się w całkowitych ciemnościach.
Drugi dzień Festiwalu przyniósł delikatną zmianę nastroju. W sobotni wieczór niemiecki Zespół „Ensemble Nimmerselich” wykonał pieśni wiosenne i letnie, pochodzące z okresu od XIII do XV w. Utwory te, należące do tradycji trubadurów, wzorowane były często na ówczesnej muzyce religijnej, także muzyce paraliturgicznej.
Tegoroczny Festiwal Muzyki Jednogłosowej zakończył dramat liturgiczny o życiu św. Edmunda, wykonany przez żeński Zespół „LaReverdie” z Włoch. Jak poinformował widzów Piotr Orawski, pierwowzorem średniowiecznego dramatu liturgicznego były krótkie scenki przy pustym grobie Chrystusa, improwizowane w święto Zmartwychwstania Pańskiego. Te historie nie działy się kiedyś w przeszłości, one działy się tu i teraz w obecności wszystkich ludzi zgromadzonych w świątyni. Historie o świętych były jednym z ważnych rodzajów średniowiecznego dramatu liturgicznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...