Reklama

Ciechanowskie Spotkania Muzealne

„Jaki Kościół chcemy budować”

Niedziela płocka 14/2005

„Co z tym Kościołem? Czyli jak i jaki Kościół chcemy budować na progu III tysiąclecia?” - to temat spotkania w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, które odbyło się na początku marca br. Wykład wygłosił o. dr Dariusz Kowalczyk - jezuita.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O. Dariusz Kowalczyk od 2003 r. jest przełożonym prowincji wielkopolsko-mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. Studiował na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Studia ukończył w 1998 r., uzyskując stopień doktora w zakresie teologii dogmatycznej. W Rzymie pracował jako dziennikarz w Radiu Watykańskim, jest wykładowcą na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Publikuje swoje teksty w „Życiu Duchowym”, „W drodze”, „Więzi”, „Przeglądzie Powszechnym” i „Tygodniku Powszechnym”. W 2001 r. wydał książkę Bóg w piekle, a 2 lata później Między dogmatem a herezją. Podczas spotkania prezentowano książki Między dogmatem a herezją oraz Pięć słów Kościoła, której nasz Gość jest współautorem. Książkę wydało wydawnictwo „Rhetos” w Warszawie.
Na wstępie swojego wykładu o. Kowalczyk podzielił się refleksjami ze spotkania Prowincjałów Zakonu Jezuitów z Europy Środkowowschodniej w Brukseli. Wyjaśnił też, że temat wykładu Co z tym Kościołem... zapożyczył od redaktora Tomasza Lisa. Podkreślił, że jest to temat bardzo pojemny, wywoławczy. Gość Spotkań podzielił się przemyśleniami dotyczącymi teraźniejszości Kościoła, przyszłości i tym, jak on sam rozumie dzisiejszy Kościół. Jezuici Europy Wschodniej bardzo różnią się w rozumieniu Kościoła, ale mimo wszystko pragną budować go i tworzyć jego przyszłość. Mówiąc o Kościele stajemy przed bardzo trudnym zadaniem, bo jest to instytucja Bosko-ludzka. Kiedy się mówi o Kościele, jaki powinien być, jakim powinien mówić językiem, to mówi się, że powinien mieć na uwadze współczesnego człowieka, ale nie istnieje coś takiego jak jeden „współczesny człowiek”. Każdy człowiek jest bardzo różny i różnie myśli o Kościele, różnie Kościół postrzega, ma bardzo różne poglądy. Nie ma też definicji, kim jest współczesny człowiek. Kościół w każdym czasie próbuje do każdego człowieka dotrzeć i pomagać mu w poznaniu Boga. Jeśli pada pytanie, jaki Kościół powinniśmy budować, to trzeba pamiętać o tym, co pisze Jan Paweł II w Novo millennio ineunte. „To jest swoisty testament Ojca Świętego na trzecie tysiąclecie Kościoła - uważa Ojciec Prowincjał.
- W tym liście Papież mówi, że nie zbawi nas jakaś magiczna formuła, nie znajdziemy jakiegoś programu, jakiejś strategii; ostatecznie zbawi nas osoba Jezusa Chrystusa. Wszelkie programy mają sens, ale w jakimś stopniu i w pewnym sensie relatywizują się. Trzeba o tym pamiętać. Chodzi ostatecznie o osobę Jezusa Chrystusa, a nie o ideologię, ideę, myślenie, jakiś system moralny czy filozoficzny”. Gość nawiązał też do wywiadu, jakiego udzielił jeden z belgijskich kardynałów dla miesięcznika „W drodze”. Na pytanie, czego potrzebuje współczesny Kościół, który w wielu krajach Europy zdaje się umierać, powiedział: Kościołowi trzeba świętych, jak św. Franciszek z Asyżu czy św. Katarzyna ze Sieny. Ale na razie takich świętych nie widać w tych krajach, o których myślał kardynał.
O. Kowalczyk przytoczył też opinię Generała Jezuitów o współczesnym Kościele, który zauważył, że jest w nim przerost akcji nad kontemplacją. Dużo mówimy, dużo planujemy, a za mało się wspólnie modlimy. Gość Spotkań nakreślił dwie opcje myślenia o Kościele. Pierwsza opcja - Kościół jako poszukujący pracy pokorny sługa. Druga opcja - Kościół jako świadomy swej wyjątkowej misji prorok. Następnie rozwinął tę myśl, podkreślając, że należy bronić się przed triumfalizmem Kościoła. Mówił też o ekspansji muzułmanów w Europie i o swobodach dla nich ze strony rządów europejskich przy równoczesnym braku tolerancji dla chrześcijaństwa w krajach muzułmańskich. Podczas dyskusji pytano o rolę Kościoła w Polsce w obecnym czasie, podkreślano wielką rolę, jaką Kościół odegrał w walce z komunizmem.
Pytano o rekolekcje i spowiedź przez internet, poruszono problem Komunii św. podawanej na rękę i spraw dotyczących współczesnego Kościoła na świecie, w Europie i Polsce. Pytano również o możliwe kierunki rozwoju ruchu ekumenicznego, m.in. o dialog z Kościołami Wschodu, wspólnotą anglikańską, luteranami oraz wyznawcami islamu.
Spotkanie uświetnił występ kameralnego chóru „Sine Nomine” pod dyrekcją Joanny Makijonko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej

2024-05-10 17:42

M.K.

W nawiązaniu do artykułu „«Czy Ksiądz Biskup mógłby w końcu usłyszeć mój głos?» Pytania do abp. Tadeusza Wojdy”, opublikowanego na portalu wiez.pl 9 maja 2024 roku, rzecznik archidiecezji gdańskiej wydał oświadczenie, którego tekst w całości publikujemy poniżej.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Prezydent Ukrainy podziękował biskupom UKGK i PKU za wspieranie Ukraińców na froncie i w codzienności

2024-05-10 17:22
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

PAP/Viktor Kovalchuk

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Z okazji Świąt Wielkanocnych prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z przedstawicielami biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) i Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU). Spotkanie odbyło się w kijowskim Soborze Sofijskim. Z tej okazji biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego odmówili modlitwę wielkanocną z pieśnią "Chrystus Zmartwychwstał" w świątyni Mądrości Bożej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Wiara

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Nauczyciel życia duchowego

Święci i błogosławieni

Nauczyciel życia duchowego

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli