Reklama

Sprawy polskie tematem książki Jana Pawła II

„Pamięć i tożsamość”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oto tytuł najnowszej książki Jana Pawła II. Jej oficjalna prezentacja odbyła się 14 marca w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Jak czytamy we wstępie, Ojciec Święty, pisząc tę książkę, powrócił do najważniejszych tematów rozmowy, jaka miała miejsce w 1993 r. w Castel Gandolfo. Dwaj polscy filozofowie - ks. Józef Tischner i Krzysztof Nichalski, założyciele Instytutu Nauk o Człowieku (Institut für die Wissenschaften vom Menschen) w Wiedniu, zaproponowali Papieżowi przeprowadzenie krytycznej analizy historycznej i filozoficznej dwóch dyktatur, które naznaczyły piętnem dwudzieste stulecie: nazizmu i komunizmu. Nagrane wówczas rozmowy zostały potem spisane. Jednakże Ojciec Święty, wracając do kwestii podnoszonych w tamtej konwersacji, uważał za konieczne rozszerzenie perspektyw wywodu. Tak powstała jego nowa książka, która podejmuje zagadnienia mające istotne znaczenie dla losów ludzkości, stawiającej pierwsze kroki w trzecim tysiącleciu.
Jan Paweł II kreśli w niej zwięzłą syntezę najważniejszych współczesnych problemów, które - jestem o tym całkowicie przekonany - nurtują każdego z nas w świetle dziejów Europy, w tym przede wszystkim Polski i Polaków. Wychodząc od problemu zła w świecie, które należy przezwyciężać dobrem, Ojciec Święty przedstawia swoje refleksje nad obecnymi zjawiskami w świetle minionych dziejów, w których odnajduje korzenie tego, co teraz dokonuje się w świecie, aby dać współczesnym ludziom i narodom możliwość obudzenia w sobie, poprzez powrót do „pamięci”, żywego poczucia własnej „tożsamości”. W sześciu rozdziałach książki Jan Paweł II porusza m.in. problem wolności i odpowiedzialności, pojęcia ojczyzny, patriotyzmu, narodu i jego związku z ojcowizną, kulturą oraz wiarą. W refleksji na temat Polski Jan Paweł II formuje nowy wątek Europy, rozważając pojęcie europejskości, a przede wszystkim jej chrześcijańskiej tożsamości.
I tak w rozdziale: Powrót do Europy? bardzo ważnym dla niego zagadnieniem jest odniesienie Polski do obecnej Europy. Jan Paweł II przypomina nam, że „po upadku komunizmu w Polsce zaczęto lansować tezę o konieczności powrotu do Europy. Były to oczywiście uzasadnione racje, które przemawiały na rzecz takiego postawienia kwestii, gdyż system totalitarny narzucony ze Wschodu oddzielał nas od Europy” - pisze Ojciec Święty. Dalej podkreśla, że „patrząc z innego punktu widzenia, teza ta nie jest poprawna również w stosunku do ostatniego okresu naszej historii. Chociaż politycznie zostaliśmy oddzieleni od reszty kontynentu, to przecież Polacy nie szczędzili w tych latach wysiłku, aby wnieść własny wkład w tworzenie nowej Europy. (...) Trudno więc zgodzić się bez uściśleń z tezą, według której Polska «musiała wracać do Europy». Polska już była w Europie, skoro aktywnie uczestniczyła w jej tworzeniu. (...) Mówiłem o tym przy różnych okazjach, w pewnym sensie protestując przeciw krzywdzie, jaką się wyrządza Polsce i Polakom poprzez fałszywie rozumianą tezę o powrocie do Europy”.
Już na podstawie tych kilku słów Papieża widać, jak wielką pomocą dla tego, co dokonuje się w świecie (a również w Polsce - AKJ), jest książka Pamięć i tożsamość, której środkowy rozdział nieprzypadkowo zatytułowany jest: Myśląc Ojczyzna... A tam każdy wyczytać może, że np. wyraz „ojczyzna” łączy się z pojęciem i rzeczywistością ojca. Ojczyzna to jest poniekąd to samo, co ojcowizna, czyli zasób dóbr, które otrzymaliśmy w dziedzictwie po ojcach. To znaczące, że wielokrotnie mówi się też „ojczyzna-matka”. Wiemy z własnego doświadczenia, w jakim stopniu przekaz dziedzictwa duchowego dokonuje się za pośrednictwem matek. Ojczyzna więc to jest dziedzictwo, a równocześnie jest to wynikający z tego dziedzictwa stan posiadania - w tym również ziemi, terytorium, ale jeszcze bardziej wartości i treści duchowych, jakie składają się na kulturę danego narodu.
Z książki emanują: wielki optymizm, patriotyzm i wielka nadzieja. Każde ludzkie cierpienie, każdy ból, każda słabość kryje w sobie obietnicę wyzwolenia, obietnicę radości: „Teraz raduję się w cierpieniach za was” - pisze św. Paweł (Kol 1, 24). Odnosi się to do każdego cierpienia wywołanego przez zło, a także do ogromnego zła społeczno-politycznego, jakie wstrząsa współczesnym światem i rozdziera go - całe to cierpienie jest w świecie również po to, żeby wyzwolić w nas miłość, ów hojny i bezinteresowny dar z własnego „ja” na rzecz tych, których dotyka cierpienie. W miłości, która ma swoje źródło w sercu Chrystusa, jest nadzieja na przyszłość świata. Chrystus jest Odkupicielem świata, „a w Jego ranach jest nasze uzdrowienie” (Iz 53, 5) - mówi do nas Papież Jan Paweł II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Święta Miss - Gemma Galgani

Niedziela Ogólnopolska 18/2003

wikipedia.org

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady