Reklama

Rekolekcje na oddziale odwykowym w Czerniewicach

Panie, nie ma człowieka...

Niedziela toruńska 14/2005

Piątkowy mroźny wieczór. Docieram do Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Toruniu-Czerniewicach. Z daleka widzę rozświetlone okna, a w nich sylwetki kapłanów. To znak, że Msza św. inaugurująca rekolekcje dla osób z problemem alkoholowym już się rozpoczęła. Wchodzę na salę wypełnioną przez około 200 osób - mężczyzn, kobiety i dzieci. W czerniewickim ośrodku dąży się do tego, by terapia była nie tylko sprawą alkoholika, lecz również jego małżonka i dzieci.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy św. przewodniczy bp Andrzej Suski. Wraz z nim sprawuje ją pięciu kapłanów. Rozpoczyna się homilia. - Nawrócenie rozpoczyna się od jasnego widzenia swojego stanu, w całej prawdzie, bez kamuflażu - mówi bp Andrzej. Na sali panuje głęboka cisza. - Choć prawda o sobie może boleć, to przecież odziera z niebezpiecznych iluzji, złudzeń, uśpienia. Wytrąca z przekonania, że wszystko jest w porządku, bo przecież „inni są jeszcze gorsi”.
- Samo uznanie grzechu to nie wszystko. Bo bywa i tak, że przyznajemy się do naszych słabości, ale dalej je „kochamy” i trwamy w nich, zamiast widzieć w nich nieszczęście, z którego trzeba się jak najszybciej wyzwolić. Po uznaniu swego grzechu trzeba wykonać drugi krok - kontynuuje Ksiądz Biskup. - Trzeba zapragnąć „narodzić się na nowo”. Duchowo. Przyjąć na nowo Bożą łaskę. Przyłożyć siekierę do pnia. Wycinać z korzeniami. Nawrócenie to coś więcej niż otrząśnięcie się, niczym pies po wyjściu z wody.
- Jakie to cudowne być na nowo przygarniętym przez Boga! - podkreśla bp Andrzej. - Tylko On może powiedzieć: „Ja cię nie potępiam!”. Dokonuje się to w sakramencie pojednania, przez spowiedź. Jak dobrze, że dokonuje się to za pośrednictwem kapłana - człowieka tak samo jak my grzesznego, doświadczającego Bożego miłosierdzia.
Ale na spowiedzi sprawa się nie kończy. Bo spowiedź to tylko odbicie od dna, po którym musi nastąpić przemiana życia, poprawa. Trzeba tu wielkiej czujności, bo zło nigdy nie daje za wygraną. Człowieka wchodzącego na drogę nawrócenia pokusy atakują jeszcze mocniej. Nie wystarczy wyzbyć się zła. Serce nie może być puste! Trzeba czym prędzej napełnić je dobrem - zaangażować się na rzecz innych. Wtedy człowiek wie, że jego życie ma sens.
- Życzę wam - kończy bp Andrzej - aby tegoroczny Wielki Post nie pozostał bez echa. Odprawcie te rekolekcje tak, jakby to były ostatnie rekolekcje w waszym życiu.
Wielu spośród obecnych ma za sobą etapy wspomniane w homilii. Przyznali się przed sobą, że są alkoholikami, zapragnęli odmiany, przyjęli pomoc innych ludzi, wyzwolili się z nałogu, a teraz spłacają zaciągnięty dług, służąc kolejnym zniewolonym. Do takich ludzi należy Janusz - jeden z organizatorów rekolekcji. To on właśnie po Mszy św. rozpoczyna dyskusję - drugi punkt programu. Bp Andrzej wraz z kapłanami siada wśród uczestników i przez najbliższą godzinę słucha świadectw ludzi, którzy za życia poznali, czym jest piekło, a potem się z niego wyrwali.
Zaczyna Janusz: „Panie, nie mam człowieka, aby mnie wprowadził do sadzawki, gdy nastąpi poruszenie wody” (J 5, 7) - tak skarżył się Jezusowi sparaliżowany od urodzenia kaleka. - My jesteśmy w lepszej sytuacji, bo mamy ludzi, którzy byli i są gotowi nam usłużyć: to nasi terapeuci, żony, rodziny, kapłani i my sami nawzajem. Prawdopodobnie są to jedyne w Polsce rekolekcje dla alkoholików, które odbywają się na oddziale odwykowym (słowa te przerywa burza oklasków). - To wszystko na chwałę Bożą - Janusz powraca do wątku. - A żebyście nie myśleli, jaki jestem wspaniały, to dodam tylko, że też jestem uzależniony; piłem przez 20 lat, a od 11 jestem trzeźwy i mogę zaświadczyć, jakie to cudowne, że odzyskanie tego, co się przepiło - jest możliwe.
Następują świadectwa. „Mam na imię..., jestem alkoholikiem, nie piję od... lat”. Mówiący stają w całej prawdzie o sobie; o zniewoleniu, które wciągnęło ich na samo dno, i o łasce, cudzie wydostania się z bagna, które stało się ich udziałem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Karol Porwich/Niedziela

Udział we Mszy św. obowiązuje katolika w każdą niedzielę oraz w tzw. święta nakazane.

Więcej ...

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady