Reklama

Chrześcijanie dla Europy

Niedziela warszawska 14/2005

- Chrześcijanie powinni aktywniej uczestniczyć w życiu społecznym. Zagraża nam dzisiaj sekularyzm - mówiono na międzynarodowej konferencji „Chrześcijanie dla Europy”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konferencja odbywała się pod hasłem Etyczne i duchowe wartości i źródła integracji Europejskiej. Wychowanie moralne i społeczeństwo obywatelskie. W PKiN zebrali się przedstawiciele chrześcijańskich stowarzyszeń i uniwersytetów: z Włoch, Czech, Rosji, Francji, Litwy, Niemiec, Ukrainy i Hiszpanii. Obecny był abp Antoni Machota, z ukraińskiej cerkwi prawosławnej oraz Prymas Polski kard. Józef Glemp, który objął patronat honorowy nad spotkaniem.
- Ta konferencja jest jednym z najważniejszych miejsc debaty o zadaniach chrześcijan w życiu publicznym - powiedział na wstępie Kazimierz Ujazdowski, wicemarszałek Sejmu. - W naszym społeczeństwie należy wyrobić poczucie odpowiedzialności za państwo. Niestety, nawet chrześcijanie zaangażowani w życie Kościoła wycofują się z życia społecznego i politycznego - podkreślał Ujazdowski. Zwrócił też uwagę, że Polacy powinni walczyć z indywidualizmem ograniczającym wiarę do prywatnej sfery. Przed katolikami stoją zadania wychowawcze, co powinno realizować się m.in. poprzez zakładanie szkół i powoływanie stowarzyszeń.
W czasie konferencji wielokrotnie wskazywano na zagrożenia dla chrześcijaństwa w jednoczącej się Europie. Prof. Zdzisław Krasnodębski z Uniwersytetu w Bremie, zasugerował, że dzisiaj stajemy przed wyborem między chrześcijaństwem a Europą. Religię bowiem sprowadza się do politycznego problemu. Autentyczna wiara odbierana jest jako zagrożenie prowadzące do społecznych konfliktów. Staje się powodem irytacji i lęku. - Byśmy mogli znaleźć się w strukturach UE każe się nam dziś odrzucić religię - krytykował prof. Krasnodębski.
Zdaniem Kazimierza Koraba, prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, to nie ateiści są wrogami religii, ale ideologia sekularyzmu.
- Świeccy chrześcijanie stronią od życia publicznego. Wielu stosuje zasadę: zaszyć się w okopach św. Trójcy. Tymczasem dążenie do jednoczenia się jest podstawowym procesem w Unii Europejskiej. Wymiar moralny jest tu czynnikiem istotnym. W Europie żyje 80% chrześcijan i nie mają wpływu na istotne kwestie - ubolewał Korab. Prelegenci wskazywali też na zasadnicze błędy w postawie chrześcijan.
Paweł Mielcarek, redaktor naczelny Christianitas zauważył, iż dzisiaj w obronie korzeni chrześcijańskich Europy dostrzega się kapitulację, chociaż cywilizacja i kultura chrześcijańska są źródłami Europy.
O potrzebie większego zaangażowania na rzecz inicjatyw społecznych mówił Giorgio Salina z Włoch. Na zachodzie Europy daje się bowiem zauważyć kryzys wartości i przejawy braku nadziei. Dobrobyt materialny staje się celem życia człowieka. - Laicyzm potrzebuje nadziei, którą proponuje chrześcijaństwo - podkreślił Salina.
Marcin Kaźmierczak z Uniwersytetu Abat Oliba CEU w Barcelonie wskazał, że Europa potrzebuje przykładu żywiołowości i wiary Polaków. - Siła polskiego katolicyzmu przepadnie, jeśli katolicy nie będą występować wspólnie - mówił Kaźmierczak.
Konferencja zakończyła się przyjęciem Deklaracji Warszawskiej. Zawarto w niej apel do prawodawców europejskich „o poszanowanie chrześcijańskich zasad ustrojowych, takich jak solidaryzm i pomocniczość, godności człowieka jako osoby, świętego charakteru życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, małżeństwa rozumianego jako trwałego związku mężczyzny i kobiety, oraz prawa rodzin do wychowania swoich dzieci”.
Deklaracja zaprasza „chrześcijańskie wspólnoty, stowarzyszenia i organizacje do tworzenia narzędzi pozwalających na przemawianie jednym głosem w sprawach istotnych dla chrześcijaństwa i przyszłości Europy”.
Uczestnicy konferencji zaplanowali na 2007 r. Kongres Chrześcijan Europy. Byłby on miejscem dyskusji na temat współczesnej chrześcijańskiej kultury i cywilizacji, ideologii sekularyzmu i chrześcijańskiej koncepcji ładu konstytucyjnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas: Nie bądźcie proboszczami biznesmenami, proboszczami chamami

2024-05-31 11:44

Episkopat News

- Nie bądźcie proboszczami biznesmenami, proboszczami urzędnikami i proboszczami chamami ‒ powiedział abp Adrian Galbas do nowych administratorów parafii. Metropolita katowicki wręczył dekrety 18. księżom, którzy obejmują w wakacje parafie archidiecezji katowickiej. Swoją posługę rozpoczną 28 lipca 2024 r.

Więcej ...

Rzeszów: 25 tys. osób na koncercie uwielbienia „Jednego Serca Jednego Ducha”

2024-05-31 09:24

PAP/Darek Delmanowicz

30 maja 2024 r., w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w Parku Sybiraków w Rzeszowie po raz dwudziesty drugi odbył się koncert „Jednego Serca Jednego Ducha”. W koncercie wzięło udział ponad 25 tysięcy osób.

Więcej ...

Dziś Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000

2024-06-01 08:43

Biuro promocji Lednica

Pod hasłem "Wracaj do domu!" w sobotnie popołudnie na Polach Lednickich (woj. wielkopolskie) rozpocznie się 28. edycja Ogólnopolskiego Spotkania Młodych Lednica 2000. Kulminacyjną częścią wydarzenia będzie przejście uczestników przez lednicką Bramę Rybę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas...

Kościół

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas...

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz