Reklama

Bp Kraszewski jako proboszcz Kamionka

Niedziela warszawska 14/2005

4 kwietnia minie 1. rocznica śmierci bp. Zbigniewa Józefa Kraszewskiego. Był długoletnim sufraganem warszawskim, a od 1992 r. biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej. Przez 34 lata jako ministrant i lektor przyglądałem się jego posługiwaniu w parafii na Kamionku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdy w 1970 r. przybył do parafii Bożego Ciała miał 48 lat. Od razu zaczął starania o upiększenie wystroju świątyni i o religijny rozwój parafii. Szczególną wagę przywiązywał do praktyki pierwszopiątkowych spowiedzi i Komunii św. zarówno wśród dorosłych parafian, jak i młodzieży oraz dzieci. W 1972 r. wprowadził w każdą sobotę całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu. Odbywała się ona w intencji Kościoła, Ojczyzny i parafii.
W latach 1973-1978 dokonał gruntownego remontu świątyni. Fundusze pochodziły z ofiar wiernych, spośród których dość znaczna grupa zadeklarowała comiesięczne datki. W oknach prezbiterium założono pięć witraży o tematyce religijnej i historycznej, ukazujących zwycięstwa Matki Bożej w dziejach Kościoła i Polski.
Uprzedzając decyzje władz świeckich o zajęciu części terenów przy kościele na estakadę wiodącą przez Jeziorko Kamionkowskie (planowano ponoć tam także i budowę meczetu) bp Kraszewski zadbał o uporządkowanie historycznego cmentarza. Odrestaurował ocalałe jeszcze groby. Od 1974 r., w rocznicę rzezi Pragi 4 listopada odprawiał Mszę św. za poległych.
W 1975 r. w murze cmentarnym (od strony Jeziorka Kamionkowskiego) umieścił 15 stacji różańcowych wykonanych w artystycznej ceramice. Rok później kard. Stefan Wyszyński wyznaczył kościół kamionkowski jako miejsce dla Szkoły Pomocników Matki Kościoła.
Po wyborze kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową - odpowiadając na prośby Papieża o modlitwy w jego intencji - zadeklarował, że wierni z historycznego Kamionka w Warszawie będą odmawiali codziennie Różaniec w intencji Następcy św. Piotra. Wyrazić należy ufność, że ta trwająca przez tyle lat modlitwa szturmować będzie niebo nadal, jeśli już nie publicznie przed wieczorną Mszą św., to choćby w formie prywatnej niektórych przynajmniej parafian.
6 września burzliwego roku 1981 miało miejsce drugie Nawiedzenie parafii przez Matkę Bożą w kopii Jej Jasnogórskiego Obrazu. Zainaugurowano je Mszą św. na błoniach Stadionu Dziesięciolecia, jakby antycypując wielką Mszę św., jaką tam dwa lata później odprawił Ojciec Święty w czasie swej drugiej pielgrzymki po ziemi ojczystej. Wizyta ta, pod hasłem Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno moja, była zawiązana z Jubileuszem 600-lecia Sanktuarium Jasnogórskiego. Można więc w dziejach parafii kamionkowskiej pod datą 17 czerwca 1983 r. odnotować pobyt Papieża na jej terenie.
Na kilka dni przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego, bp Kraszewski odsłonił i pobłogosławił przed kościołem pomnik poświęcony wszystkim spoczywającym na cmentarzu kamionkowskim.
W czasie stanu wojennego i w okresie po jego zawieszeniu, a potem zniesieniu, na Kamionku działał, jak w wielu parafiach, punkt charytatywny, a także znana w Warszawie, bezpłatna apteka leków zagranicznych.
W czasach, gdy bp Kraszewski był proboszczem, świątynia kamionkowska była miejscem uroczystości diecezjalnych, będąc Sanktuarium Roku Świętego 1983-1984 i Roku Maryjnego 1987. Od 1984 r. stąd wyrusza rokrocznie w dniu 16 sierpnia na Jasną Górę piesza pielgrzymka „Pomocników Matki Kościoła”.
W 1990 r., niemal w dwudziestolecie pasterzowania bp. Kraszewskiego na Kamionku, bp Władysław Miziołek dokonał wizytacji parafii Bożego Ciała. Jej pozytywne wyniki zostały podsumowane przez kard. Józefa Glempa w odpowiednim dokumencie, gdzie odnajdujemy niezwykle istotne dla kamionkowskiej świątyni wyrażenie: Kościół, który jest Sanktuarium Matki Bożej w tej części stołecznego miasta (…). Jest to chyba pierwszy dokument kościelny, w którym kościół kamionkowski nazwany został Sanktuarium Matki Bożej.
Śp. bp Zbigniew Kraszewski kierował długie lata duszpasterstwem kombatantów w Polsce. Przez kilka lat spotykali się w konkatedrze kombatanci na swych uroczystościach religijnych i patriotycznych, których tradycja jest godna kontynuowania. Co więcej, gromadzili się tu nie tylko kombatanci z II wojny światowej, lecz także wszyscy, którzy w ostatnich latach walczyli o wolność Polski i dla niej cierpieli. Dlatego Pomnik Katyński, wzniesiony kiedyś na cmentarzu powązkowskim i usunięty stamtąd przez służbę bezpieczeństwa. PRL, wydobyty z magazynów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych został ustawiony przed konkatedrą i poświęcony w dniu 9 kwietnia 1995 r.
Rok 1993 przyniósł wielkie prace renowacyjne. Z inicjatywy bp. Kraszewskiego dokonano odnowienia najpierw parkanu od ulicy Grochowskiej i przebudowy schodów przy wielkich drzwiach kościoła. Następnie odnowiono prezbiterium i kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej. Potem wnętrze całej świątyni, aby w sposób godny mogła pełnić funkcję współkatedry diecezji warszawsko-praskiej.
Drugie Nawiedzenie parafii przez Matkę Bożą, w kopii Figury Fatimskiej, pielgrzymującej po ziemi polskiej, mieszkańcy Kamionka przeżyli 21 i 22 września 1996 r. Te podniosłe uroczystości poprzedziły rekolekcje parafialne i Kongres Różańcowy.
Lata pasterzowania bp. Kraszewskiego na Kamionku odcisnęły na obliczu miejscowej parafii trwałe ślady. Niemal 5 tys. osób zostało w tym czasie włączonych do wspólnoty Kościoła przez sakrament chrztu św. Prawie 2 tys. par zawarło w kamionkowskim kościele sakramentalny związek małżeński, blisko 4 tys. dzieci przystąpiło do I Komunii św., a sakrament bierzmowania przyjęło około 12 tys. wiernych pochodzących także i z innych warszawskich parafii.
Niektórzy mówią, że bp Z. J. Kraszewski nie był człowiekiem łatwym w kontaktach. Poznajmy, co napisał na kilka tygodni przed śmiercią:
„Powtórzę raz jeszcze słowa, które wypowiedziałem już w 1995 r. na XXV-leciu mej sakry biskupiej: «Jeśli kogoś na tej kapłańskiej drodze skrzywdziłem, niech mi to w imię Chrystusa wybaczy; jeśli kogoś uraziłem, niech mi to zapomni. Ja wszystkim moim winowajcom, z serca odpuściłem»...”. Słowa te zawarł w przygotowywanych zapiskach wspomnień i refleksji o swym życiu, pod tytułem: Spotkania w drodze. Ukazują one, że śp. biskup Zbigniew był - jak napisał Papież w liście z 6 kwietnia 2004 r. - w swoim kapłaństwie bardzo związany ze sługą Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim - Prymasem Tysiąclecia, którego można nazwać także Prymasem Przebaczenia. Przebaczenia, o które prosił i którego udzielał.
I takim mi Ksiądz Biskup zostanie w pamięci i sercu. Będę pamiętał o wszystkim, co robił i jak działał jako: kapłan, Polak i człowiek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Więcej ...

Rozważania na nabożeństwa majowe będą dotyczyć ks. Popiełuszki

2024-04-30 20:56
Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w czasie nabożeństw majowych w Kościele katolickim w Polsce czytane będą rozważania poświęcone życiu i działalności zamordowanego kapłana.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst