Reklama

Na krawędzi

Miasto przyjazne edukacji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stało się - po półtorarocznej pracy Rada Miasta Szczecina uchwaliła dokument strategiczny: politykę edukacyjną miasta. Niektórzy - i to osoby spoza Rady - nazywają ten dokument "szczecińską konstytucją edukacyjną". Jako inicjator cieszę się z niego z trzech powodów.

Po pierwsze jest to dokument, który naprawdę ma szansę uporządkować rozwój oświaty w naszym mieście, wytycza kierunki, daje punkty odniesienia, zachęca do kontynuacji. Niektórzy mają zastrzeżenia, twierdzą, że jedne sformułowania są nazbyt ogólnikowe, inne oczywiste. Mają rację - ale czy można czynić z tego zarzut? To jest decyzja o działaniach, które mają się toczyć przez najbliższe 15 lat - czy można w szczegółach zaplanować działania do realizacji za lat, dajmy na to, dziesięć? Przecież to już będzie inny świat! Ale można określić kierunek, można wyruszyć w drogę. I to jest zadanie tego dokumentu. A że są też sformułowania oczywiste? Cóż, ten dokument ma "trafić pod strzechy", ma stać się przedmiotem dyskusji i - oby - działań ludzi i środowisk, które nie są profesjonalistami w dziedzinie edukacji. Trzeba więc mówić jasno... Zarazem nie brakuje w dokumencie zobowiązań bardzo konkretnych i precyzyjnych - wystarczy po niego sięgnąć.

Po drugie jest to dokument, który powstawał przy rzeczywistej współpracy bardzo wielu osób i środowisk. To nie jest materiał stworzony za biurkiem - tworzyli go nauczyciele, dyrektorzy, działacze stowarzyszeń edukacyjnych i - oczywiście - miejscy urzędnicy i radni. Na ostatnim etapie projekt uchwały został umieszczony w internecie, a po każdym paragrafie i punkcie uchwały znalazło się miejsce na umieszczanie przez internautów propozycji poprawek i zmian zapisów. Pojawiło się tych propozycji zupełnie sporo i wszystkie stały się przedmiotem obrad Komisji Edukacji, wiele z nich udoskonaliło tekst dokumentu. Jest nadzieja, że ci wszyscy, którzy wzięli udział w tworzeniu naszego prawa lokalnego, będą teraz chcieli uczestniczyć w jego wypełnianiu.

Po trzecie wreszcie uchwała jest efektem pełnego porozumienia radnych wszystkich opcji. Nikt tu nikogo nie starał się pokonać ( w każdym razie takie próby szybko zostały wyciszone), nad każdym punktem, każdym sformułowaniem radni Komisji Edukacji tak długo debatowali, tak długo się przekonywali, aż powstał zapis satysfakcjonujący wszystkich. Owszem, czasem ktoś musiał ustąpić, czasem jakaś propozycja została przez większość uznana za przedwczesną lub zbyt odważną. To było jednak rzadkością, a ustępstwa nie miały charakteru politycznego, partyjnego. Wszyscy przyjęli rodzaj "edukacyjnego paktu o nieagresji", przyjęli, że "nad głowami dzieci nie będziemy się kłócić, oświata, wychowanie to sprawy zbyt ważne". Ten styl myślenia przeniósł się na posiedzenie Zarządu Miasta, a potem na sesję Rady Miasta. Jedna osoba się wstrzymała, wszyscy pozostali radni byli "za". I oto jest polityka edukacyjna miasta Szczecina.

Czy możliwe zatem jest porozumienie radnych? Ano, jest możliwe! Oby ta sama zgoda towarzyszyła realizacji uchwały. Przecież ta realizacja będzie się toczyła przez najbliższe cztery kadencje Rady Miasta. Bardzo różni ludzie, bardzo różne ugrupowania będą nad nią pracować. Społeczny wymiar pracy nad nią i zgoda twórców dają nadzieję na przyszłość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

Archiwum

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

W kalendarzu liturgicznym Kościół wspomina 22 maja św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do ponownego odczytania jej doświadczenia ludzkiego i duchowego jako znaku Bożego Miłosierdzia zachęca również papież Franciszek.

Więcej ...

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Adobe Stock

Papież Benedykt XVI zaproponował, żeby do kalendarza liturgicznego wprowadzić nowe święto ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Więcej ...

Prezydenci Polski i Cypru o Ukrainie, Bliskim Wschodzie, UE i wzajemnych relacjach

2024-05-23 15:16

PAP/Paweł Supernak

Ukraina, sytuacja na Bliskim Wschodzie, polityka wewnątrz Unii Europejskiej i wzajemne relacje, w tym m.in. rozwój turystyki - to tematy poruszone podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Cypru Nikosem Christodoulidesem. Prezydent Duda podziękował za "zdecydowaną postawę" Cypru wobec Rosji.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...