Reklama

W 100-lecie Literackiej Nagrody Nobla

Pamięć o Sienkiewiczu

W 2005 r. przypada 100. rocznica przyznania Henrykowi Sienkiewiczowi Literackiej Nagrody Nobla. Niektóre placówki oświaty i kultury zauważyły tę rocznicę, a w pierwszym rzędzie - Muzeum H. Sienkiewicza w Oblęgorku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Muzeum, mieszczące się w pałacyku ofiarowanym przez społeczeństwo Pisarzowi, od lat stara się kultywować Sienkiewiczowską spuściznę pisarską i pamięć o ostatnim właścicielu Oblęgorka. Cykl tegorocznych imprez związanych z rocznicą Nagrody Nobla, rozpoczyna 20 kwietnia wystawa Broń bohaterów Sienkiewiczowskiej Trylogii. Poczta Polska przygotuje z tej okazji okolicznościowy datownik oraz pocztówki. 7 maja - odbędzie się koncert z okazji urodzin Pisarza (urodził się 5 maja 1846 r.), połączony z prezentacją rocznicowego medalu przygotowanego przez Mennicę Warszawską, a także z promocją książki autorstwa Lidii Putowskiej, kierownika Muzeum w Oblęgorku, pt. Literacka Nagroda Nobla 1905.
Z ważniejszych propozycji jesiennych - to sesja popularnonaukowa w Oblęgorku (7 listopada), poświęcona analizie dorobku pisarskiego Sienkiewicza, współorganizowana przez Muzeum Narodowe i Towarzystwo Sienkiewiczowskie w Lublinie. Natomiast 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla, kiedy przyznaje się nagrody jego imienia, planowany jest przemarsz kostiumowych postaci - bohaterów Sienkiewiczowskich - ulicami Kielc. Ponadto przewidziane są: inscenizacje, koncerty, wyróżnienia i odznaczenia dla popularyzatorów twórczości H. Sienkiewicza.
Przy okazji 100. rocznicy Nagrody Nobla warto podkreślić, że Sienkiewicz otrzymał ją za całokształt twórczości, a nie - jak się mylnie sądzi - za Quo vadis. Zygmunt Broniarek, który niegdyś pokusił się o zweryfikowanie tej informacji, dotarł do oryginalnego werdyktu Szwedzkiej Akademii.
Na ile dzisiejsze pokolenie Polaków jest świadome fenomenu twórczości Sienkiewicza, kształtującego trendy i gusta literackie, kreującego postaci ukochanych bohaterów, bliskich nie tylko Polakom? Sienkiewicz ze swą koncepcją „krzepienia serc” jawił się wówczas jako twórca wręcz opatrznościowy. Dotąd jego utwory są w kanonie lektur szkolnych, dotąd wzruszają, uczą i bawią adaptacje jego powieści. Dlatego niektóre szkoły i „Świetlice Plus” przygotowują okolicznościowe wystawy i konkursy wiedzy o Pisarzu oraz organizują wycieczki, w większości do Oblęgorka, choć nie tylko. Atrakcyjnie zapowiada się wyprawa na Kresy pod hasłem „Szlakiem bohaterów Ogniem i Mieczem”. Jest to propozycja tropienia śladów powieściowych bohaterów w miejscach upamiętnionych także historią. Wycieczka obejmuje zwiedzanie m.in.: Stanisławowa, Kołomyi, Kamieńca Podolskiego, Okopów Świętej Trójcy, Chocimia, Zbaraża, Trembowli, Wiśniowca, Krzemieńca. Wyjazd koordynuje Stanisław Osowski, dyrektor Gimnazjum w Sobkowie (zainteresowanym szczegółami podajemy nr tel.: 38-71-127; 38-71-509). Niewysoka opłata wycieczki, organizowanej w terminie 29 kwietnia - 3 maja, obejmuje noclegi w hotelach, 2 x wyżywienie, ubezpieczenie, pilota itp.
Może zatem warto w roku sienkiewiczowskich rocznic wybrać sobie którąś z propozycji przypominających Pisarza, będących zarazem lekcją historii. W dzisiejszych trudnych czasach potrzeba nam przecież przywołania zasad honoru, moralności, rycerskości - „ku pokrzepieniu serc”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Brat Albert – artysta wrażliwy

Św. Brat Albert, mal. Leon Wyczółkowski

Archiwum

Św. Brat Albert, mal. Leon Wyczółkowski

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przyjęła prośbę z Polski, by ogłosić św. Brata Alberta patronem pracowników pomocy społecznej. Ale Patron naszej diecezji to nie tylko człowiek miłości Boga i bliźniego, lecz także utalentowany artysta.

Więcej ...

Wadowice: 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

2024-06-16 23:24

Archidiecezja Krakowska

Byśmy zawsze trzymali się - jak Dzieciątko Jezus - dłoni Maryi i żeby to trzymanie się Jej dłoni było centrum naszego życia, najważniejszym motywem naszego codziennego postępowania - niezależnie co się stanie, wracać do Matki i trzymać się Jej rąk ciągle na nowo - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach z okazji 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której dokonał papież Jan Paweł II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list...

Kościół

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list...

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy