Kościół św. Anny jest najstarszym obiektem sakralnym w Wałbrzychu. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1318 r.
Na niewielkim wzniesieniu (wg legendy wcześniej istniała tu świątynia pogańska) wybudowano kościół z kamienia i cegły, z przylegającą do niej wieżą-dzwonnicą. Obecny późnogotycki kościół powstał w XVI w., a odbudowywany był także po pożarze w 1816 r.
Wokół kościoła powstał otoczony kamiennym murem cmentarz, na którym znajduje się m.in. nagrobek gen. Benedykta Józefa Łączyńskiego, uczestnika wojen napoleońskich i kościuszkowca, zmarłego w 1820 r., podczas kuracji w Szczawnie, oraz niemieckich i polskich proboszczów parafii.
Tutejsi parafianie pochodzą z dawnych kresów Rzeczpospolitej, a także z różnych części Polski oraz Francji. Obecnie parafia obejmuje tzw. osiedle Makowe. W ostatnich latach wybudowano na nim sporo domków jednorodzinnych. Jest to jedyna część Wałbrzycha, w której w ostatnim czasie powstały nowe ulice. Parafia obejmuje także wałbrzyską dzielnicę Lubiechów, w której nie ma kaplicy ani kościoła oraz obręb zamku Książ.
Po 1945 r. z parafii tej do stanu kapłańskiego powołani zostali: ks. Jerzy Kos i ks. Mirosław Rakoczy. W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Świdnickiej z tej parafii (jeżeli chodzi o Wałbrzych) kształci się największa liczba kleryków. A są nimi: kl. Marcin Mazur, kl. Rafał Masztalerz i kl. Mateusz Haiderg.
Parafia liczy 3955 mieszkańców. Od 1996 r. urząd proboszcza piastuje ks. kan. Jerzy Osoliński, a wikariusza ks. Sławomir Marek. Na terenie parafii znajdują się: dom dziecka, 2 przedszkola i szkoła podstawowa. W 2004 r. zanotowano 30 chrztów, 41 osób przystąpiło do I Komunii św., 14 par zawarło małżeństwo.
Bp Ignacy Dec rozpoczął wizytację parafii od odwiedzin w domu dziecka „Rodzinka”. Został tam bardzo ciepło powitany. Następnie odwiedził Szkołę Podstawową nr 18 w Wałbrzychu.
Kolejnym punktem wizytacji była Msza św., podczas której 41 osób przyjęło sakrament bierzmowania.
Podczas uroczystości bp Ignacy Dec podziękował za przeprowadzone prace remontowe w parafii, oraz modlił się, aby ta stara i osobliwa wałbrzyska świątynia, której mury omodlone były przez wieki, nadal gromadziła ludzi.
Na uroczystość wizytacyjną i bierzmowanie przybyli księża pracujący na terenie dekanatu, asystowali także wszyscy klerycy wywodzący się z tejże parafii.
Uroczystość uświetnił chór „Millenium” z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego z osiedla Podzamcze w Wałbrzychu.
Ok. godz. 19.30 Ksiądz Biskup spotkał się z członkami Parafialnego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej oraz z rodzicami kleryków.
22 maja br. w parafii obchodzona będzie 41. rocznica wprowadzenia nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Z tej racji rekolekcje przeprowadzą Ojcowie Redemptoryści.
Pomóż w rozwoju naszego portalu