Jednym z ośrodków, który nie pozostawia ludzi samym sobie, jest Fundacja Bieda (Bezrobotna Inicjatywa Ekonomiczna dla Aktywnych). Bezrobotni przychodzący do Fundacji mogą korzystać z pomocy ludzi o bogatym dorobku zawodowym i naukowym, pracowników socjalnych o wieloletnim doświadczeniu zawodowym, mogących doradzić w wielu sprawach społecznych. Niektórzy z nich pracują tu za darmo, np. psychologowie, prawnicy. Wielu z nich podnosi swoje kwalifikacje na dodatkowych fakultetach związanych z pomocą społeczną.
Z inicjatywy Fundacji Bieda pracę otrzymało już ponad 200 osób, a 90 otrzymało stałą umowę o pracę. Grupa niektórych wolontariuszy Fundacji Bieda oraz ich podopiecznych otrzymała zatrudnienie w robotach publicznych oraz w pracach doraźnych.
Fundacja, mimo że utrzymuje się z darowizn, stara się dzielić posiadanymi środkami z innymi. Przykładem może być przekazanie paczek świątecznych czy soków dla dzieci z parafii św. Wojciecha w Wałbrzychu.
Fundacja Bieda otrzymała od obecnych władz Wałbrzycha obiekt przy ul. Głuszyckiej 43 w dzielnicy Rusinowa. Zamierza utworzyć tam Centrum Integracji Społecznej. Centrum to ma zamiar realizować pomoc dla osób przez minimum dwa lata pozostającym bez pracy, w celu wyeliminowania w nich poczucia wyrzucenia na margines i odrzucenia społecznego. Osoby takie miałyby zagwarantowane: 1 posiłek dziennie i otrzymałyby prawo do 80 procent wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Musiałyby dziennie spędzać 6 godzin na terenie obiektu, realizując program wychodzenia z bezrobocia poprzez pracę z psychologiem, doradcą zawodowym, prawnikiem i instruktorem zawodu. Okres ten trwałby 1 miesiąc, po czym dana osoba uczyłaby się zawodu, np. prac budowlanych wg nowych technologii, pozostając cały czas pod kuratelą centrum.
Działalność takiego centrum określa ustawa o promocji zatrudnienia i ustawa o organizacjach pożytku publicznego. Ministerstwo planuje otwarcie na terenie kraju trzydziestu tego typu obiektów. Pieniądze na działalność i wyposażenie przekazuje urząd marszałkowski danego województwa, władze samorządowe, wojewódzkie. Środki można pozyskiwać także z funduszy Unii Europejskiej.
Miejmy nadzieję, że władze miejskie, czy też wojewódzkie podejmą szybko decyzję o utworzeniu takiego centrum w Wałbrzychu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu