Reklama

Niedziela Palmowa

W podskokach do Boga

„Przybyliśmy oddać Mu pokłon” - słowa Mędrców (Mt 2,2), tak bogate w znaczenie, stanowią temat duchowej drogi ku Światowemu Dniu Młodzieży, który odbędzie się w sierpniu tego roku w Kolonii. Jednym z etapów przygotowujących młodych do tego spotkania są uroczyste obchody Niedzieli Palmowej w poszczególnych diecezjach. W Lublinie rozpoczęły się już w piątkowy wieczór nabożeństwem Drogi Krzyżowej, odprawionym w przejmującej scenerii baraków byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Ogrody pełne dobra”

Pomoc potrzebującym, działalność na rzecz parafii i społeczności lokalnej oraz rozwijanie pasji - na takie kategorie podzielono prezentowane zaangażowania młodych pod hasłem „Ogrody pełne dobra”, w trakcie sobotniego spotkania w auli im. kard. S. Wyszyńsiego w KUL-u. 25 osób zostało wyróżnionych. Jan Arczewski - niepełnosprawny psycholog, twórca Telefonu Zaufania dla Niepełnosprawnych oraz o. David Sullivan - biały misjonarz Afryki otrzymali tytuł „Przewodnik po życiu”, przyznawany osobom pokazującym drogę wartości młodym ludziom.

Porywające granie

Reklama

W Niedzielę Palmową po katechezach, głoszonych w kilku miejscach Lublina, w stronę pl. Litewskiego zaczęli nadciągać młodzi ludzie. Śnieg przysypał kolorowe palmy. Przejmujące zimno wydawałoby się, że odstraszy nawet najwytrwalszych. Ze zdumieniem patrzyłam, jak tłum się rozrasta. Co ich wyciągnęło z domu w taką pogodę? Marcin nie wyobraża sobie, że mógłby ten dzień spędzić gdzieś indziej. Olek przed koncertem, przytupując z zimna, wyraził nadzieję, że „zagrają coś do poskakania”. Na moją sugestię, że w dyskotece cieplej i też można poszaleć, odpowiedział: „Nie, nie, ja dzisiaj wolę poskakać do Boga”. Alicja jeszcze przed rozpoczęciem wie, że „tu jest bardzo fajnie, wszyscy się radują”. Małgorzata jest tu po raz pierwszy. Nie wie, jak jest, chciałaby w Kolonii spotkać się z Ojcem Świętym, na żywo. Wiola wie dobrze, dlaczego tu przyszła. Chce świętować Niedzielę Palmową razem z innymi młodymi ludźmi, lepiej ich poznać w sensie duchowym, zjednoczyć, umocnić i silną grupą pojechać do Kolonii. „Spotkania młodzieży mogą być dużym świadectwem dla tych, którym jest ciężko wierzyć” - mówiła z przekonaniem - „A w modlitwie z rówieśnikami można łatwiej doświadczyć Boga”. Mimo trudnych warunków pogodowych, młodzi ludzie nie pochowali się całkiem w kołnierze. Koncert ewangelizacyjny poruszył wszystkich. Radość i entuzjazm, spontaniczność i poczucie jedności we wspólnocie - to porywa młodych. Co do tego wszyscy byli zgodni. Potrzebują dobrej, ciekawej i porywającej oprawy. Ich spotkania mają zupełnie inną dynamikę. Z poświęconymi palmami udali się do archikatedry lubelskiej, by tam przeżyć Eucharystię pod przewodnictwem abp. Józefa Życińskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Logo nie ma znaczenia

Trzydniowe obchody XX Światowego Dnia Młodzieży zakończyły się Mszą św., odprawioną przez Metropolitę lubelskiego w archikatedrze. „Wszyscy jesteśmy objęci zbawczą łaską Jezusa Chrystusa, niezależnie od tego, jakie kto nosi logo” - mówił do młodych abp Życiński, podkreślając uniwersalny wymiar Bożej miłości w tajemnicy krzyża. Zadawał pytanie, jak być wiernym Chrystusowi w dzisiejszym świecie. „Naszą siłą jest miłość, przebaczenie, wierność! - mówił. - Aby odczytywać powszechny wymiar męki Jezusa, trzeba umieć odchodzić od niektórych krzykliwych propozycji”. Ksiądz Arcybiskup wezwał młodych, by nawiązywali do pięknych postaci: Ojca Świętego, który „cierpieniem pisze lekcję krzyża”, kard. Stefana Wyszyńskiego, Jana Nowaka-Jeziorańskiego. „Życzę wam gorąco, abyście zasłuchani w Chrystusowy styl, przejęci lekcją krzyża, troszczyli się o jej codzienne odrabianie w papieskiej szkole kultury życia i codziennie dawali ślad Ewangelii, budując cywilizację miłości”. Podczas Mszy św. młodzi złożyli karty „darów duchowych”, które przekazane zostaną do Kolonii. Pod koniec Eucharystii Ksiądz Arcybiskup poświęcił kopię Całunu Turyńskiego, która zainstalowana została w jednym z bocznych ołtarzy archikatedry.

W 1984 r. na Placu św. Piotra rozpoczęły się spotkania młodych z całego świata. Krzyż, który Jan Paweł II powierzył wówczas młodym, pozostał do dzisiaj symbolem Światowych Dni Młodzieży. Od 20 lat gości on zawsze w kraju, w którym ma się odbyć kolejne spotkanie. Po prawie rocznej wędrówce po diecezjach niemieckich krzyż dotarł do Kolonii, przywieziony statkiem na Renie. Po ceremonii powitania został procesyjnie przeniesiony do kolońskiej katedry i ustawiony przy zajmującym centralne miejsce w świątyni relikwiarzu Trzech Króli. Organizatorzy oczekują, że do Niemiec przybędzie w sierpniu ok. miliona młodych ludzi z całego świata. „Dzisiaj oddajecie pokłon Krzyżowi Chrystusa, który niesiecie na cały świat, albowiem uwierzyliście miłości Boga, objawionej w pełni w Chrystusie ukrzyżowanym” (Jan Paweł II).

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza debata prezydencka za nami. Jak odpowiadali kandydaci?

2025-04-11 20:20
Pierwsza debata prezydencka

Telewizja Republika

Pierwsza debata prezydencka

W pierwszej debacie prezydenckiej wzięli udział kandydaci na prezydenta: Karol Nawrocki, kandydat obywatelski popierany przez PiS, kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia, Marek Jakubiak (Wolni Republikanie), Krzysztof Stanowski i była posłanka SLD Joanna Senyszyn.

Więcej ...

Abp Galbas podczas Mszy w rocznicę katastrofy smoleńskiej: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

2025-04-10 20:43

PAP/Radek Pietruszka

“Dziś czujemy się duchowo związani z ofiarami ludobójstwa Katynia i z ofiarami katastrofy lotniczej spod Smoleńska. To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości” - mówił abp Adrian Galbas, który przewodniczył Mszy o pokój, w rocznicę zbrodni katyńskiej i 15 rocznicę katastrofy smoleńskiej. W liturgii udział wziął prezydent Andrzej Duda z małżonką.

Więcej ...

Skoro Bóg wszystko wie i wszystko może, dlaczego nie przeszkadza złu?

2025-04-11 20:30

Adobe Stock

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie – dlaczego Bóg nie przeszkadza złu, skoro wie i może wszystko?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Wiara

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Święta Miss - Gemma Galgani

Święci i błogosławieni

Święta Miss - Gemma Galgani

Panie, proszę Cię o łaskę wiary

Wiara

Panie, proszę Cię o łaskę wiary

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...