Reklama

Szkoła artyzmu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kultura masowa pociąga za sobą liczne negatywne następstwa. Elita duchowa i kultura wysoka zostają w dobie XXI wieku wpychane do społecznego getta. Artyści i pisarze pełnili kiedyś rolę autorytetów w społeczeństwie i mieli olbrzymi wpływ na życie duchowe całego społeczeństwa. Obecnie ich rolę przejęli politycy, sportowcy, aktorzy i piosenkarze. Elitę intelektualną spycha się na margines życia. Z sondażu CBOS przeprowadzonego w ubiegłym roku wynika, że większość Polaków nie potrafi podać nawet jednego tytułu dzieła Jana Matejki.
W Łomży działa liceum plastyczne, jedna z trzech szkół plastycznych w regionie. Wystrój wnętrz szkoły stanowią obrazy uczniów, i choć dzieli je tematyka, sposób wykonania i kierunek artystyczny dają pojęcie o możliwościach młodych artystów.
Szkoła liczy 136 uczniów, pochodzących głównie, bo w 60%, spoza Łomży. Nadzór nad funkcjonowaniem szkoły ma Ministerstwo Kultury, dokładniej Centrum Edukacji Artystycznej. Egzamin maturalny odbywa się - tutaj na takich samych warunkach, jak w każdej szkole ponadgimnazjalnej. Nauka trwa cztery lata. Program nauczania obejmuje przedmioty ogólnokształcące oraz przedmioty artystyczne: rysunek, malarstwo, rzeźbę, projektowanie graficzne. Uczniowie muszą też obronić pracę dyplomową. Nie jest to warunek konieczny do ukończenia szkoły, ale konieczny do otrzymania tytułu plastyka. Obrona pracy dyplomowej składa się z dwóch części. Pierwszą stanowi egzamin ustny z historii sztuki, druga część egzaminu to część praktyczna, na której uczniowie prezentują swój dorobek artystyczny. Uczniowie liceum są też stałymi uczestnikami i widzami różnych wydarzeń kulturalnych, spektakli, wernisaży i wystaw. Chodzi o podwyższenie poziomu edukacji kulturowej i świadomości estetycznej.
Obecnie w szkole zaingurowano cykl związany z twórczością Wojciecha Kossaka, jednego z najważniejszych przedstawicieli „niepospolitego rodu Kossaków”, czołowej postaci życia artystycznego młodopolskiego Krakowa oraz Warszawy w okresie dwudziestolecia międzywojennego, ojca znanej poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i pisarki Magdaleny Samozwaniec. Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i uczniowie liceum plastycznego w Łomży złożyli wniosek do Departamentu Szkolnictwa Artystycznego Ministerstwa Kultury o nadanie szkole imienia Wojciecha Kossaka. Wniosek, ku satysfakcji obu stron, został rozpatrzony pozytywnie.
Dyrektor liceum Lidia J. Radziwanowicz przyznaje, że dziś absolwenci gimnazjum mają wyższy poziom wiedzy o sztuce niż absolwenci szkół podstawowych, w których plastyka traktowana była po macoszemu. Braki rekompensowało uczestnictwo w kółkach zainteresowań. Obecnie takie kółka nie funkcjonują, ale zainteresowanie szkołą ze względu na jej unikatowy w naszym regionie charakter jest ogromne. Pani dyrektor planuje więc założenie Towarzystwa Miłośników Sztuki. Absolwenci liceum z powodzeniem kontynuują naukę w Akademiach Sztuk Pięknych w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i innych miastach. W folderze reklamowym szkoły umieszczone zostały komentarze uczniów, wśród których przeważają opinie, że szkoła kształtuje osobowość, kreuje talenty, rozwija wrażliwość. Pozostawiamy więc gimnazjalistów przed perspektywą wyboru szkoły i życzymy dobrej decyzji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Pocieszenia z Górki Duchownej

2024-10-07 20:50

Red

Matko, pociesz nas – zawierzamy Ci nasze „trudne dziś” a także „niepewne jutro”, prowadź nasz Naród przez codzienność tak, jak prowadziłaś go przez wiele bolesnych dziejów. Bądź nam nadal Królową i Matką, naszym Pocieszeniem i naszą Orędowniczką. Pełni dziecięcej ufności wołamy do Ciebie:

Więcej ...

Sportowiec zawieszony po wykonaniu znaku krzyża na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu

2024-10-04 09:42

Nemanja Majdov Instagram

Mistrz judo Nemanja Majdov został zawieszony przez Międzynarodową Federację Judo za wykonanie znaku krzyża podczas wchodzenia na ring podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Judoka odpowiedział, że Bóg "jest dla mnie najważniejszy" i "to się nie zmieni w żadnych okolicznościach".

Więcej ...

Bp Ważny o diecezji sosnowieckiej: nie mam nic do ukrycia

2024-10-07 21:48
Bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka publikuje wywiad z bp. Arturem Ważnym, który ukazał się na łamach "Rzeczpospolitej".

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wrocław: dyrektor szpitala ma zostać zwolniona za to, że...

Wiadomości

Wrocław: dyrektor szpitala ma zostać zwolniona za to, że...

7 października: Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny...

Rok liturgiczny

7 października: Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny...

Komunikat ws. medialnych wystąpień o. Wojciecha...

Kościół

Komunikat ws. medialnych wystąpień o. Wojciecha...

Gniezno: Dyrektor Radia Plus Gniezno został suspendowany

Kościół

Gniezno: Dyrektor Radia Plus Gniezno został suspendowany

Na terenie diecezji sosnowieckiej zatrzymano dwóch...

Niedziela Sosnowiecka

Na terenie diecezji sosnowieckiej zatrzymano dwóch...

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

W wolnej chwili

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

Wiceminister edukacji mówi „nie” dalszemu ograniczaniu...

Felietony

Wiceminister edukacji mówi „nie” dalszemu ograniczaniu...

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa

Wiara

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa

Świadectwo Przemysława Babiarza: Pan Jezus nigdy mnie nie...

Wiara

Świadectwo Przemysława Babiarza: Pan Jezus nigdy mnie nie...