Wyjątkowość, a zarazem najgłębsza i niedająca się niczym zastąpić wartość Eucharystii zasadza się w nierozerwalnym wręcz związku z życiem. Taki obraz Najświętszej Ofiary, stawiającej aktywność miłości przed pasywnością najwznioślejszych nawet pragnień, przybliżył zgromadzonym na drugim już wykładzie o Eucharystii przedstawicielom laikatu łódzkiego, księżom, siostrom zakonnym oraz seminarzystom ks. prof. dr hab. Bronisław Mierzwiński - kierownik Katedry Teologii Pastoralnej UKSW w Warszawie. Wprowadzenia do prelekcji, zatytułowanej Nasze zadania w Roku Eucharystii, dokonał ks. dr Jarosław Pater. Wykładu wysłuchali także abp Władysław Ziółek, patron comiesięcznych spotkań, poświęconych tematyce eucharystycznej, oraz księża biskupi Adam Lepa i Ireneusz Pękalski.
Ks. prof. Mierzwiński w przejrzysty sposób zaprezentował zebranym zadania wynikające z istoty Tajemnicy Miłości. Eucharystia - jak podkreślił Ksiądz Profesor - powinna być tak sprawowana, by nauczała, karmiła i umacniała w wierze każdego człowieka. Nie można zatem oddzielać jej od życia, od postawy adoracji, która jest kontynuowana przez Kościół każdego dnia. Wyraża się to zarówno w osobistej kontemplacji Chrystusa obecnego pod postaciami chleba i wina, jak i w świadczeniu wobec świata, że Pan rzeczywiście zmartwychwstał i żyje. Niedzielna Eucharystia powinna zatem wzbudzać w nas pragnienie częstszego - czy raczej nieustannego - trwania w zjednoczeniu z Chrystusem. Ks. prof. Mierzwiński zwrócił na ten fakt szczególną uwagę, uwrażliwiając zebranych na potrzebę dalekowzrocznego pojmowania wymiaru Najświętszej Ofiary. To ona jest przecież fundamentem naszej ludzkiej jedności, ona wreszcie prowadzi nas ku służbie, otwierając nasze oczy, ręce i serca na potrzeby drugiego człowieka.
„Z Eucharystii płynie ku każdemu głos miłości Chrystusa, - zaznaczył Ksiądz Profesor, zwieńczając swoją refleksję.
- On sam mówi nam, co mamy czynić. Wsłuchajmy się w ten głos i pójdźmy za Nim”.
Po zaprezentowanym wykładzie zebrani mogli wysłuchać niezwykle efektownego koncertu muzyki niemieckiego kompozytora R. Delanoff’a, którą wykonało trio Akademii Muzycznej w Łodzi: Monika Pietruszka, Dobromiła Hanćka i Marta Macierzyńska.
Pomóż w rozwoju naszego portalu