Reklama

Książnica Płocka - ks. Janowi Twardowskiemu

Niedziela płocka 15/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przypadającą w czerwcu tego roku 90. rocznicę urodzin ks. Jana Twardowskiego w szczególny sposób chce uczcić Książnica Płocka. Organizuje z tej okazji cykl imprez kulturalnych pod wspólną nazwą Moje szczęśliwe życie. Patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem objął marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, zaś przygotowanie poszczególnych wydarzeń powierzono Działowi Oświaty Biblioteki. Na cykl złożyła się otwarta 11 marca wystawa poświęcona życiu i twórczości Księdza Jana, spotkania, na których recytowana jest poezja Poety, a także konkurs plastyczny.
Otwierając wystawę, dyrektor Książnicy Bożenna Strzelecka przypomniała o trwających ponad 10 lat związkach Księdza z Biblioteką. „Od 1993 r. w Książnicy odbyły się kilkakrotnie promocje książek i tomików poezji ks. Twardowskiego, w tym także z udziałem samego Autora” - opowiadała Bożenna Strzelecka. Jego twórczość promowana była także za pośrednictwem wydawnictwa „Ksiądz Jan w Płocku”. Cykl imprez rozpoczęty wystawą, trwającą do końca kwietnia, ma być kolejną formą propagowania jego twórczości.
O ekspozycji prezentowanej w sali kolumnowej Książnicy opowiadała kierownik Działu Oświaty Maria Mikulska. Na wystawę złożyły się zarówno liczne fotografie, jak i fragmenty poezji i wypowiedzi Autora wiersza Śpieszmy się kochać ludzi. Wystawa dokumentuje najważniejsze etapy i wydarzenia z życia Księdza. Odnaleźć w niej można dzieciństwo, okres studencki, spędzony na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Polonistyki, czas seminaryjny, a potem czas pracy duszpasterskiej. Na obraz kapłana nakłada się nieodłączny obraz poety, bo są to przecież dwie przenikające się sfery życia bohatera wystawy. Wystawie towarzyszy ekspozycja bogatego dorobku literackiego Księdza Jana.
O nim zaś podczas tego spotkania opowiadał znawca poezji Księdza Jana Waldemar Smaszcz.
W swojej prelekcji zauważył on, że twórczość ks. Twardowskiego wypełniła wielką lukę, jaka powstała w literaturze powojennej. „W XX w. Europa weszła porażona i nie poddźwignęła się - mówił. - W literaturze, kulturze panował pesymizm i lęk egzystencjalny. Tymczasem poezja Księdza Jana przyniosła przekonanie o tym, że cokolwiek nas spotyka, ma najgłębszy sens, że wszystko na świecie ma swój sens, i że nie ma rozpaczy, bo ona została pokonana na Golgocie”.
Waldemar Smaszcz przywołał także jedną ze swoich rozmów z Księdzem, dotyczących najstarszych wspomnień o Płocku.
Ks. Twardowski stwierdził kiedyś, że fakt, iż urodził się i mieszkał niemal przez całe życie w Warszawie, jest przypadkiem. Natomiast to, co najbardziej liczy się w jego życiu, to okres wakacji wielokrotnie spędzany na wsi w pobliżu Płocka.
Te słowa ks. Twardowskiego przywołane przez Waldemara Smaszcza, jak i sam cykl imprez Moje szczęśliwe życie świadczy o swoistym sentymencie, płynącym dwustronnym nurtem: sentymencie Kapłana do naszego miasta, jak i naszego miasta do tego niezwykłego człowieka. Zważywszy na wiek Jubilata, trudno liczyć na jego kolejną wizytę w Płocku, ale jego obecność zaznacza się bez wątpienia w samej twórczości, zawsze ciepłej, pełnej ufnej i prostej wiary. W dzisiejszym istnym potopie literatury „ciemnej”, pesymistycznej, literatury żonglującej dowolnie prawdami moralnymi, etycznymi, religijnymi, poezja ks. Jana Twardowskiego staje się jasnym i jednoznacznym drogowskazem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Od 90 do 100 tys. osób przeszło w Marszu Niepodległości

2024-11-11 20:33

PAP/Paweł Supernak

Według szacunków organizatorów i stołecznego ratusza tegoroczny Marsz Niepodległości, który 11 listopada przeszedł ulicami Warszawy, liczył ok. 90-100 tys. osób. W marszu szli m.in. politycy PiS i Konfederacji.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: To jest wolność? To jest niepodległa Polska? Polska, którą chce się odciąć od Boga?

2024-11-11 12:31
Abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski

Arcybiskup podkreślił, że 11 listopada w wielu miastach Polski powtarzane są słowa „Bóg, honor, Ojczyzna”. - Wypowiadając te trzy święte dla nas słowa, mamy jednocześnie świadomość, jak wszystkie te trzy są dziś podważane - przyznał. Zauważył, że chce się wykluczać obecność Boga w życiu publicznym, zdejmując krzyże ze ścian urzędów. - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. za Ojczyznę, odprawionej w kościele św. Mikołaja w Liszkach.

Więcej ...

Rozpoczęła się akcja "Polak z Sercem"

2024-11-12 16:22
Wczoraj wolontariusze z KSM kwestowali po Mszach św. m.in. w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze

Archiwum KSM

Wczoraj wolontariusze z KSM kwestowali po Mszach św. m.in. w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży kolejny raz zorganizowało akcję „Polak z Sercem”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

Chrystus dał nam nieskończenie więcej niż myślimy

Wiara

Chrystus dał nam nieskończenie więcej niż myślimy

Św. Jozafat Kuncewicz, biskup i męczennik

Kościół

Św. Jozafat Kuncewicz, biskup i męczennik

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły...

Kościół

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły...

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii.

W wolnej chwili

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii. "Bałam...

Czy marnuję swoje życie, czas, talenty, dary?

Wiara

Czy marnuję swoje życie, czas, talenty, dary?

Ida Nowakowska: Wiara jest fajna

Wiara

Ida Nowakowska: Wiara jest fajna