Reklama

Powitanie wiosny w górach

Niedziela przemyska 15/2005

Wiosna zawsze była upragnioną i wyczekiwaną porą roku. Świadczą o tym nasze polskie przysłowia: „Aby do wiosny”; „I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było”; „Na wiosnę ceber deszczu - łyżka błota; na jesień łyżka deszczu - ceber błota”; „Na wiosnę dzień karmi rok”; „Wiosna, chociaż głodna, a świebodna”; „W wiośnie każdy odrośnie”; „Z wiosną nadzieje rosną” („Nowa księga przysłów polskich”, t. III, red. J. Krzyżanowski, Warszawa 1972 s. 712-713).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Wiosna, to jak życia poranek”; „Zima zgrzybiałość, a zaś wiosna młodość znaczy, lato średni wiek, jesień podeszły tłumaczy”; „Wiosna panna, lato matka, jesień wdowa, zima macocha” (Tamże, s. 713; 875).
W naszym klimacie początek wiosny zbiega się ze Świętami Wielkanocnymi. Toteż wspaniałość tej pory roku kojarzy się nam ze Zmartwychwstaniem. Zmartwychwstaje ukrzyżowany i przywalony grobowym głazem nasz Zbawiciel. Przez wielkopostną pokutę i nawrócenie powstaje, aby chodzić w nowości życia, chrześcijanin. Również cała przyroda, obezwładniona przez szereg miesięcy mrozem i okryta śnieżnym kirem, budzi się do nowego życia. Wiosna jest swoistym jej zmartwychwstaniem.
W górach wiosna rozpoczyna się później. Ma tam specyficzny urok, związany z surowością klimatu. Toteż miłośnicy gór tam chcą powitać tę radosną porę roku.
Wychodząc naprzeciw tej potrzebie, duszpasterstwo turystyczne organizuje w niedzielę 24 kwietnia br. w Ustrzykach Górnych powitanie wiosny, a zarazem rozpoczęcie letniego sezonu turystycznego.
Program będzie następujący: o godz. 10.00 Msza św. w kościele św. Anny w Ustrzykach Górnych, a następnie wyjazd do Wołosatego. Z Wołosatego pieszo wyruszymy przez Przełęcz Bukowską na Halicz. Na trasie będziemy odprawiać Nabożeństwo Światła. Z Halicza zejdziemy przez przełęcz pod Tarnicą do Wołosatego.
Dojazd do Ustrzyk Górnych i powrót przy większej liczbie zgłoszeń - zbiorowo wynajętym autokarem, a w przypadku niewielu zgłoszeń - indywidualnie. Zgłoszenia na wyjazd zbiorowy będą przyjmowane w kilku ośrodkach miejskich archidiecezji do 18 kwietnia br. Tam też zostaną podstawione autokary (jeśli będzie dostateczna liczba zgłoszeń).
Zgłoszenia przyjmuje: w Przemyślu - ks. A. Wąsik, ul. Biskupa Pelczara 4, tel. (0-16) 676-09-65; w Jarosławiu - ks. A. Żmudzki, ul. 3 Maja 49, tel. (0-16) 621-77-54; w Przeworsku - ks. W. Groszek, ul. Kościelna 7, tel. (0-16) 648-70-54; w Krośnie - ks. J. Michno, ul. Piłsudskiego 5, tel. (0-13) 436-87-93, w Sanoku - ks. R. Pelc, ul. Grzegorza 5, tel. (0-13) 465-39-12.
Turyści przyjeżdżający do Ustrzyk Górnych powinni wziąć z sobą odpowiednie obuwie i ubiór oraz zabezpieczenie od wiatru i deszczu (w górach może być jeszcze zimno). Trzeba też zabrać ze sobą całodzienne wyżywienie.

„Oto minęła już zima (...)
na ziemi widać kwiaty (...)
Powstań (...)
i pójdź!”
(Pnp 2,11.13).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Rada Apostolstwa Świeckich o współpracy między liderami i języku w Kościele

2025-04-01 19:20

BP KEP/flickr.com

O pilnej potrzebie budowania relacji pomiędzy odpowiedzialnymi za różne dzieła i wspólnoty w Kościele lokalnym - którymi są zarówno duchowni jak i świeccy - mówiono dziś na spotkaniu Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich. Podczas obrad, które odbyły się w Warszawie, wskazywano też na konieczność stosowania w Kościele języka mniej hermetycznego i lepiej dostosowanego do potrzeb współczesnych odbiorców.

Więcej ...

Kard. Bergoglio po śmierci Jana Pawła II: był spójny i nigdy nie zwodził

2025-04-02 08:39
Kard. Jorge Bergoglio, przyszły Papież Franciszek

Vatican News

Kard. Jorge Bergoglio, przyszły Papież Franciszek

W zbiorze homilii obecnego Papieża z czasów, gdy był arcybiskupem Buenos Aires, zachowała się ta, którą wygłosił podczas Mszy św. w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 4 kwietnia 2005 r., a więc dwa dni po śmierci Jana Pawła II. Mówił wówczas o niezwyklej spójności, która cechowała Papieża Polaka i której wzorem jest sam Chrystus.

Więcej ...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie kościoła

2025-04-02 10:08

edomor/fotolia.com

Nieznani ludzie oddają mocz za ołtarzem, załatwiają swoje „potrzeby” w kościele lub na jego terenie np. w chrzcielnicach. W Moguncji (Niemcy) wiele kościołów zmaga się z problemem wandalizmu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Wiara

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Wiara

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?