Reklama

Jesus Huerta/Flickr.com

Polacy w Panamie na 34. ŚDM

2019-01-27 18:42

oprac. tom (KAI) / Panama

Spotkania 40 młodych Polaków z żaglowca "Dar Młodzieży" z papieżem Franciszkiem i Polskie Spotkanie Narodowe, Msza św. dla wolontariuszy, katechezy, koncerty, spektakle, wystawy i... śluby - tak pielgrzymi z naszego kraju zaznaczyli swoją obecność na XXXIV Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Było ich ponad 3,8 tys. i stanowili największą grupę młodych z Europy.

Spotkania z papieżem i Pierwszą Damą

Franciszek przyjął 26 stycznia rano w nuncjaturze apostolskiej w Panamie delegację 40 młodych Polaków z żaglowca "Dar Młodzieży", odbywającego podróż dookoła świata z okazji ŚDM i setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Obecny był także minister transportu morskiego Marek Gróbarczyk. Ojciec Święty podziękował im za tę piękną inicjatywę. Rejs, który rozpoczął się 10 maja ubiegłego roku w Polsce, zabrał ze sobą stu młodych. Żaglowiec przybył do Panamy 22 stycznia.

Tego samego dnia w drodze na wieczorne czuwanie polscy pielgrzymi mieli okazję spotkać się z małżonką prezydenta RP Agatą Kornhauser-Dudą. Doszło do tego w kościele św. Łukasza Ewangelisty w peryferyjnej dzielnicy Juan Díaz. Wśród kilkuset zgromadzonych w świątyni Polaków byli uczestnicy Rejsu Niepodległości na żaglowcu "Dar Młodzieży" oraz czterech biskupów: Marek Solarczyk - przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, Henryk Tomasik - ordynariusz diecezji radomskiej i jego biskup pomocniczy Piotr Turzyński oraz Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej. Dołączył do nich bp Stanisław Dowlaszewicz z Boliwii.

Agata Duda przekazała młodym pielgrzymom pozdrowienia od swego męża, prezydenta Andrzeja Dudy. Dziękując za "radosne powitanie", wyznała, że wchodząc do kościoła poczuła "niezwykłą, pozytywną energię" drzemiącą w zgromadzonej tam polskiej młodzieży. - To jest wielka duma dla mnie, nie tylko jako małżonki prezydenta, ale jako Polki, że nasza ojczyzna jest tak wspaniale tutaj reprezentowana. I tak licznie. Bardzo serdecznie wam za to dziękuję! - powiedziała Pierwsza Dama.

Reklama

Podczas spotkania wraz z Agatą Dudą odśpiewano hymny ŚDM w Krakowie i w Panamie. Na zakończenie wszyscy obecni biskupi udzielili Bożego błogosławieństwa.

Polskie Spotkanie Narodowe

Najważniejszym wydarzeniem dla ponad 3,8 tys. uczestników 34. Światowych Dni Młodzieży było Polskie Spotkanie Narodowe, które odbyło się 23 stycznia wieczorem. Zorganizowano je na placu przy centrum handlowym Albrook Mall, gdzie w 1983 r. Mszę św. odprawił św. Jan Paweł II. Mszy św., koncelebrowanej z nim przez 10 innych polskich biskupów, przewodniczył Prymas Polski. Wprowadzając w liturgię, zapowiedział, że jest to Eucharystia „wdzięczności i czuwania”, a także oczekiwania na spotkanie z Ojcem Świętym.

Homilię wygłosił bp Marek Solarczyk. Zaznaczył, że odczytany w czasie Mszy fragment Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej niesie w sobie doświadczenie obecności Boga. – Jesteśmy tutaj na panamskiej ziemi, uczestnikami takiego kananejskiego, galilejskiego wesela. Tego wszystkiego, co nam przypomina i uświadamia, że jest Matka i że został zaproszony Chrystus. Przez nas – zaznaczył hierarcha, wzywając do dziękczynienia za tę obecność Boga. Wskazał, że Maryja jest szczególną patronką tych Światowych Dni Młodzieży. Tłumaczył, że wypowiadając te słowa Maryi we wspólnocie wiary i miłości, „mamy być gotowi na to, aby przyjąć moc Boga, aby stać się tymi, których Duch Święty umocni i będzie prowadził”. I uczyni z każdego z nas „świadka Bożych tajemnic”.

Przy ołtarzu znajdowały się feretrony z różnymi wizerunkami Matki Bożej z Polski. Krzyż pochodził z kaplicy św. Jana Pawła II w centrum handlowym Albrook Mall, którą opiekuje się Wspólnota Apostołów Jezusa i Maryi.

Po Mszy św. odbył się koncert uwielbienia, w czasie którego wystąpili polscy artyści: Olga Szomańska, Darek Malejonek, Marcin Wyrostek, Marcin Januszkiewicz oraz Siewcy Lednicy.

Tagi:
ŚDM w Panamie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

101. rocznica urodzin

101. rocznica urodzin

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

35-lecie święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka

35-lecie święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka

Myśląc z Wyszyńskim

Myśląc z Wyszyńskim

Żarki: spotkanie o bł. ks. Ludwiku Gietyngierze

Żarki: spotkanie o bł. ks. Ludwiku Gietyngierze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem