Reklama

Słupca

IV Charyzmatyczne Spotkanie Młodych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świat pędzi, goni, wciąż słychać: "Nie mam czasu". Trwa wyścig z czasem: byle szybciej, byle natychmiast, byle wykorzystać każdą chwilę pod kątem jakiegoś zysku. Zaczyna brakować czasu na rozmowę, spotkanie, refleksję, modlitwę.

Co dzieje się z człowiekiem, który dokonuje takiego wartościowania czasu? Człowiek pozbawiony czasu na obcowanie z tym, co święte i najwyższe, staje się "wyjałowioną ziemią". Wprawdzie nadal pragnie miłości, ale czy można kochać bez ofiarowania dla niej czasu? Miłość wymaga dogłębnego, trwającego w czasie poznania - poprzez spotkania, obcowanie z sobą nawzajem.

Po raz czwarty Słupca stała się miejscem spotkania - obcowania człowieka z Bogiem. W dniach 29 i 30 września br. odbywało się tu IV Charyzmatyczne Spotkanie Młodych. Przyjechało blisko 500 osób z całej Polski, z 14 diecezji. Inicjatorem spotkania był proboszcz miejscowej parafii pw. św. Leonarda, diecezjalny duszpasterz młodzieży - ks. Dariusz Fabisiak. W jego organizację z wielkim zapałem włączyła się młodzież z Odnowy w Duchu Świętym diecezji włocławskiej.

Spotkanie przebiegło pod hasłem "Wypłyń na głębię". Aby tak się stało, trzeba Chrystusa poznać, pokochać i naśladować.

Cztery konferencje, które wygłosił ks. Cezariusz Cieszyński, salezjanin z Łodzi, zostały poparte świadectwami, że Chrystus jest żywy, wciąż obecny wśród swoich współczesnych uczniów. Ks. Cieszyński dobitnie zaakcentował kwestię przejścia przez trzy etapy w życiu: poznania, pokochania i naśladowania Chrystusa. Wtedy dopiero świadomie i z pełną odpowiedzialnością "wypłynie się na głębię". Trzeba też dbać o to, by nie pozwolić na odebranie sobie bliskości Jezusa. Stąd też młodzież modliła się o "nową jakość modlitwy" - o gorliwość względem Chrystusa, o gorączkę wiary.

W dzisiejszym świecie trzeba być radykalnym - mówił ks. Cieszyński - inaczej chrześcijanie nie będą potrzebni z ckliwymi świadectwami i piosenkami. Chodzi o radykalizm życia według Pisma Świętego, według nauczania Kościoła. Przyszłością jest Kościół ewagelizujący miłością. Także na młodych spoczywa odpowiedzialność za budowę Kościoła, za to, czy inni do niego przyjdą, ponieważ Kościół "jest (...) rodziną i duchową budowlą", co podkreśla Jan Paweł II.

Nie ma piękniejszego widoku niż dłoń wyciągnięta do człowieka zagubionego i iskierka nadziei w jego smutnych oczach. Potrzebny jest Kościół zbudowany z "żywych kamieni", z ludzi świętych i grzesznych.

Ks. Cieszyński przybliżył uczestnikom spotkania Salezjański Ruch Ewangelizacyjny "Saruel", który młodym ludziom niesie Dobrą Nowinę w duchu nowej ewangelizacji. Dokonuje się to przede wszystkim przez muzykę, teatr i rekolekcje. Kapłan zwrócił uwagę, że nie należy spierać się o wyższość jednej formy ewangelizacji nad inną, lecz dążyć do tego, by jak najwięcej ludzi poznało, pokochało i naśladowało Chrystusa.

W sobotni wieczór odbył się koncert zespołu "Saruel", przyjęty z wielkim aplauzem. "Kto śpiewa, ten dwa razy się modli", a muzyka to wspaniałe narzędzie komunikacji międzyludzkiej. Były zatem tańce i pląsy. W trakcie występu wokalistka zespołu Wiola Brzezińska ( laureatka jednej z edycji programu telewizyjnego Szansa na sukces) powiedziała: "Zrezygnowałam z kariery, aby służyć swoim głosem, talentem - Bogu. Jestem bardzo szczęśliwa, że to z Nim "wypłynęłam na głębię" . To On wlał w moje serce pokój i radość, uleczył braki w miłości" .

W sobotę do uczestników spotkania przybył biskup włocławski Bronisław Dembowski. Powitała go burza oklasków i radosny śpiew. Ksiądz Biskup powiedział, że "wypłynąć na głębię" to wpatrywać się, kontemplować oblicze Chrystusa, a wtedy "zaczną się zmieniać wasze serca, bo będziecie kontrolować swoje sumienia". Taki człowiek nie będzie już realizować swoich planów, lecz plan Boży. To bardzo trudne - mówił bp Dembowski - ale to jedyny sposób pójścia do końca za Jezusem. Na koniec młodzi usłyszeli znamienne słowa: "Wy już dokonaliście wyboru, jasno określiliście, że chcecie iść za Chrystusem, wypłynąć na głębię z Nim, dlatego proszę: nie róbcie ani kroku wstecz".

Centrum każdego dnia stanowiła Msza św.: w sobotę koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Cezariusza Cieszyńskiego, a w niedzielę - na zakończenie spotkania - pod przewodnictwem ks. Dariusza Fabisiaka, który zwrócił uwagę uczestników Liturgii m.in. na dekorację. Stanowiła ją łódź bez żagli. Młodzi powinni te żagle postawić, by płynąć przez ziemskie życie i zakotwiczyć się w niebie. Aby "wypłynęli na głębię", mają prowadzić życie modlitewne, sakramentalne, czytać Pismo Święte i systematycznie czynić rachunek sumienia.

Spotkanie trwało zaledwie 2 dni, lecz to wystarczyło, by między uczestnikami zadzierzgnęły się więzy przyjaźni. Miały na to wpływ: modlitwa, rozmowy, tańce i śpiewy, którym przewodniczył ( po raz trzeci z rzędu) zespół z Polkowic. Kolejny raz młodzi z diecezji włocławskiej przekonali się, że ewangelizacja jest tajemnicą wiary, ponieważ to Bóg Miłosierny jest tym, który zbawia swój lud, pociesza go i leczy. Jest obecny, gdy wierni gromadzą się w Jego Imię, by Go lepiej poznać, wielbić, kochać i naśladować.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58
Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

Więcej ...

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...