Komentatorzy przypominają, że w 1967 r. doszło w delcie tej największej rzeki Portugalii do najtragiczniejszego wydarzenia we współczesnej historii kraju. Intensywne powodzie doprowadziły na terenie aglomeracji lizbońskiej do śmierci około 700 mieszkańców. Przypominają, że obszar w sąsiedztwie rzeki Trancão, która w okolicach położonej koło Lizbony miejscowości Sacavém wpływa do Tagu, jeszcze w dekadzie lat 70. XX w. był zasiedlony przez stołeczną biedotę, która zamieszkiwała liczne baraki. Wielu z nich zginęło podczas powodzi.
Dodatkowo komentatorzy przypominają, że teren organizacji najbliższych ŚDM uznawany był również za rejon zanieczyszczony działalnością człowieka i znajdowały się tam wysypiska śmieci. - W całej Portugalii nie ma innego miejsca tak naznaczonego chrześcijańską ideą odradzania się jak ten teren. To, co było symbolem śmierci i zanieczyszczenia, stanie się symbolem nadziei i radości – oceniło lizbońskie Radio Renascença.
Miejsce, na którym w 2022 r. zorganizowane zostaną ŚDM, jest usytuowane w sąsiedztwie terenów, gdzie w 1998 r. w Lizbonie odbyły się targi Expo. Do dyspozycji organizatorów spotkania młodzieży z papieżem ma zostać przekazane przez władze miasta 90 hektarów porośniętych trawą nieużytków. Ich zaletą są m.in. stosunkowo dobre połączenia z innymi częściami stolicy i kraju, a nawet miastami Europy. Znajduje się tam m.in. stacja metra, duży dworzec kolejowy Oriente, a także zajezdnia autokarów obsługujących połączenia krajowe i międzynarodowe.
Pomóż w rozwoju naszego portalu