Reklama

Zakonnica o wielkim sercu i duchu (cz. 1)

„Co to takiego, że od dwóch tygodni nie ma listu. Czy Szanowna Siostra ciężko choruje, czy też nie chce pisać?” - dopytywał się w jednym z listów św. Józef Sebastian Pelczar, pisanych do służebnicy Bożej Matki Klary Szczęsnej. Zgromadzenie Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego to jego wielkie dzieło. Ale kto wie, jakie byłyby losy zgromadzenia, gdyby nie spotkał na swej drodze drobnej postaci o wielkim sercu i duchu. I gdyby ona w dążeniu do realizacji swego powołania po prostu… nie uciekła z rodzinnego domu. Po latach stała się dla nowego zgromadzenia sercem, a jego założyciel - głową.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza sercanka

Wieś Cieszki, parafia Lubowidz niedaleko Mławy. To tutaj w 1863 r. przyszła na świat późniejsza współzałożycielka Sercanek. Dzieciństwo Ludwiki Szczęsnej naznaczone było przedwczesną śmiercią matki, ciągłymi zmianami miejsca pobytu rodziny i potrzebą szybkiego wejścia w dorosłość. Od rodziców przejęła zalety, które później zwróciły na nią uwagę ks. Pelczara. Matka przekazała jej pobożność i szlachetne postępowanie, ojciec - pracowitość i odwagę w podejmowaniu nowych przedsięwzięć. Tą ostatnią wykazała się bardzo szybko, kiedy ojciec próbował zmusić ją do małżeństwa. Wtedy 17-letnia Ludwika uciekła z domu, widząc w tym jedyny sposób na realizację swojego powołania - życia dla Jezusa.
Najpierw trafiła do o. Honorata Koźmińskiego i jego ukrytego zgromadzenia zakonnego Sług Jezusa w Warszawie, potem w Lublinie. Jako s. Honorata roztoczyła opiekę religijną, moralną i materialną nad służącymi i biednymi dziewczętami. Dobrze rozwijającą się pracę przerwały władze rosyjskie, które nakazały jej opuścić Lublin. Także w Warszawie nie mogła powrócić do swoich zajęć, ponieważ z uwagi na ewentualne śledzenie jej przez policję carską mogła narazić zgromadzenie Sług Jezusa na wykrycie. W tym czasie z Krakowa przyszła prośba profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego ks. Józefa Sebastiana Pelczara o przysłanie kilku zakonnic do pomocy w pracy w przytulisku Bractwa Najświętszej Maryi Panny. Wśród wysłanych znalazła się też s. Honorata Ludwika Szczęsna. Odtąd Kraków stał się jej domem.
Ks. Pelczar w młodej zakonnicy dostrzegł te wszystkie cechy, które potrzebne były w pracy nad nowym zgromadzeniem.
Gdy wygasły jej śluby w zgromadzeniu Sług Jezusa, przyjęła propozycję ks. Pelczara, by dać początek nowej rodzinie zakonnej, widząc w tym wolę samego Boga. Właśnie w nowym Zgromadzeniu Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego w 1894 r. złożyła śluby zakonne. Jej imię zakonne jako sercanki brzmiało - s. Klara. Odtąd stała się wiernym wykonawcą zamysłów późniejszego świętego biskupa przemyskiego. Została pierwszą sercanką i przełożoną zgromadzenia i tę funkcję sprawowała aż do śmierci do 1916 r. „Św. Klara nie tyle ustami, co przykładem swoim zaprawiała pierwsze swoje córki zakonne w życiu bogomyślnym, bo jej życie jest wzorem dla wszystkich. Czegoś podobnego, acz na małą skalę, pragnę od Siostry Klary i tego też jej życzę na dzień imienin” - pisał ks. Pelczar w 1895 r. Te słowa stały się dla niej normą postępowania na całe życie.

Zadania Matki Klary

Ks. Pelczar swojemu dziełu, a tym samym i m. Klarze, dał za zadanie „uwielbienie Trójcy Świętej przez życie według rad ewangelicznych i szerzenie Królestwa miłości Najświętszego Serca Jezusowego w sobie i wokół siebie oraz ochotną służbę Kościołowi zwłaszcza w formie ofiarnej miłości bliźniego względem najbardziej potrzebujących”. Jasno także nakreślił posłannictwo, jakie ma spełniać zgromadzenie. Stały się nim modlitwa i ofiara. Sercanki muszą żyć modlitwą wobec Boga, a pełnią czynu wobec bliźniego.
Nieść pomoc bliźnim to wielkiej wagi zadanie dla sercanki. Jednak nie może ono przesłaniać życia kontemplacyjnego. „Służebnice (...) z samego nazwiska i powołania obowiązane są mieć jak najgorętsze nabożeństwo do Najświętszego Serca Jezusowego” - podkreślał Pelczar w konstytucjach. Obok tego kultu szczególnej czci doznaje również Najświętsza Maryja Panna. „Wszystkie Służebnice (...) winny kochać Najświętszą Pannę jako swoją Matkę, czcić ją jako swoją Królowę (...)”. Równolegle z kultem Maryi rozwijało się w zgromadzeniu nabożeństwo do św. Józefa - patrona bp. Pelczara. Wszystkie te zadania m. Klara wcieliła w życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: Paraklet stoi zawsze po naszej stronie

2024-05-19 08:32

Pio Si/pl.fotolia.com

Nie musimy się lękać, jesteśmy pocieszeni, bo przy całym dramatyzmie naszych grzechów i słabości wiemy, że nie jesteśmy sami, że Duch - Paraklet - stoi zawsze po naszej stronie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii uroczystości Zesłania Ducha Świętego 19 maja.

Więcej ...

Wszedł w życie watykański dokument ws. rozeznawania zjawisk nadprzyrodzonych

2024-05-20 08:31

Monika Książek

Wszedł w życie dokument watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary "Normy postępowania w rozeznawaniu domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych". Zawiera on możliwość sześciu różnych ocen w rozeznawaniu zjawisk nadprzyrodzonych od opinii pozytywnej po negatywną - poinformowało biuro prasowe Episkopatu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj