Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin: ósma rocznica śmierci abp. Józefa Życińskiego

Wydawnictwo „Gaudium"

Wspominamy wielkiego człowieka potrafiącego pochylić się nad każdym i chcącego z każdym wejść w dialog - powiedział o swoim poprzedniku abp Stanisław Budzik, który przewodniczył Mszy św. w lubelskiej katedrze w 8. rocznicę śmierci abp. Józefa Życińskiego. Homilię wygłosił ks. Adam Bab, wikariusz biskupi ds. młodzieży.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Witając zgromadzonych, metropolita lubelski nawiązał do słów Jezusa z dzisiejszej Ewangelii. – Zmarły przed ośmiu laty abp Życiński potrafił wypłynąć na głębokie wody myśli filozoficznej jak i kontemplacji. Wspominamy wielkiego człowieka, który potrafił pochylić się nad każdym, i który z każdym chciał wejść w dialog, a równocześnie był odważnym obrońcą wiary Kościoła – powiedział abp Budzik.

Kazanie podczas Eucharystii wygłosił ks. dr Adam Bab, który na co dzień pracuje z młodzieżą. Kaznodzieja zwrócił uwagę na ewolucję bliskości, jaką przeżył Piotr Apostoł pomiędzy dwoma cudownymi połowami ryb. – Patrząc po ludzku, Piotr po zmartwychwstaniu Jezusa był jeszcze większym grzesznikiem niż wcześniej. Ale wiedział, że jego ratunkiem i źródłem pociechy będzie brnięcie do Mistrza. Nie chodziło już o sprawiedliwość, ale o miłość, która pozwoli udźwignąć swoją grzeszność – mówił kapłan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspominając postać abp Życińskiego, zauważył, że zmarły hierarcha kiedyś przebył podobną drogę, o której opowiedział w jednym z wywiadów. – Przyznał, że imponował mu Jezus z góry Tabor, Jezus z góry błogosławieństw. Mesjasz zdobywający tłumy dzięki pięknym i mądrym słowom. Z czasem stał mu się bliższy Chrystus z ogrójca, samotny, opuszczony i cierpiący. Abp Józef wiedział, że Chrystus zbawiając ludzi porażką był Bogiem walczącym o każdego człowieka – wspominał wikariusz biskupi ds. młodzieży.

Jego zdaniem to przeświadczenie o odkupieniu wszystkich ludzi wpływało na sposób patrzenia na świat byłego metropolity lubelskiego. – Może to z tego wynikała ta umiejętność stanięcia przed każdym. Bo wierzył, że stawał zawsze przed człowiekiem odkupionym, umiłowanym przez Chrystusa. Mógł mieć inny światopogląd i powiedzieć wiele słów niezgodnych z Ewangelią. Mimo to zawsze był objęty Chrystusowym cierpieniem – tłumaczył ks. Bab.

Reklama

W Eucharystii wzięli udział także biskupi pomocniczy archidiecezji lubelskiej: bp Mieczysław Cisło, bp Artur Miziński oraz bp senior Ryszard Karpiński. Obecni byli także bliscy współpracownicy zmarłego arcybiskupa oraz diecezjalnie, którzy chcieli modlić się za duszę swojego dawnego pasterza.

Józef Życiński urodził się 1 września 1948 roku w Nowej Wsi. Był wybitnym filozofem, teologiem, publicystą, wykładowcą i członkiem wielu międzynarodowych gremiów naukowych. W latach 1990-1997 był biskupem tarnowskim. 14 czerwca 1997 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą lubelskim i Wielkim Kanclerzem KUL.

Od 1999 r. wykładał na Wydziale Filozofii KUL, gdzie kierował Katedrą Relacji między Nauką a Wiarą. Jego zainteresowania naukowe obejmowały m.in. naturalizm metodologiczny, teizm ewolucjonistyczny, filozofię procesu, pole racjonalności, matematyczność przyrody, emergencję, ewolucjonizm.

Napisał ponad 50 książek i około 350 artykułów poświęconych problematyce filozofii oraz dialogu chrześcijaństwa z myślą współczesną. Był inicjatorem, organizatorem i gospodarzem trzech Kongresów Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie oraz przewodniczącym Rady Programowej KAI.

Zmarł nagle na zawał serca 10 lutego 2011 r. podczas pobytu w Rzymie. Został pochowany w kryptach lubelskiej archikatedry. W uroczystościach pogrzebowych obok kardynałów, biskupów i wielu kapłanów oraz wiernych, uczestniczył także Prezydent RP.

Podziel się:

Oceń:

2019-02-11 08:07

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

2024-05-06 20:55

Materiał prasowy

Co zrobić z trudnymi emocjami? Czy Apostołowie byli wolni od agresji? I co właściwie ma do tego Maryja? Zapraszamy na siódmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej w stawaniu się opanowanym człowiekiem.

Więcej ...

Nowy gwardzista szwajcarski: Dano nam solidne wprowadzenie

2024-05-06 12:49

Włodzimierz Rędzioch

W kwietniu skończył 23 lata, w poniedziałek 6 maja będzie jednym z 34 Szwajcarów, którzy wezmą udział w ceremonii zaprzysiężenia Gwardii w Watykanie. Jan Wetter pochodzi z Toggenburga we wschodnim szwajcarskim kantonie St. Gallen. Radio Watykańskie zapytało go, dlaczego zdecydował się dołączyć do papieskiej gwardii.

Więcej ...

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 r.

2024-05-06 16:33

Adobe Stock

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. - podała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września, a 31 grudnia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?